Svet

Indické voľby: Je stanovený dátum najväčšieho demokratického hlasovania v histórii ľudstvaCNN

India, najväčšia demokracia na svete, pôjde k voľbám 19. apríla, oznámil v sobotu tamojší volebný komisár, čím pripravil pôdu pre celoštátne voľby, podľa ktorých by premiér Narendra Modi získal tretie funkčné obdobie za sebou.

960 miliónov ľudí v krajine s 1,4 miliardami má právo hlasovať v široko očakávanom referende, ktoré je o mesiac skôr.

Očakáva sa, že Modiho strana Bharatiya Janata Party (BJP) bude pri moci ešte ďalších 5 rokov a bude vládnuť stále viac polarizovanej Indii podľa náboženských línií.

Hlasovať sa bude po celej krajine v siedmich fázach od 1. júna.

Indovia hlasujú za 543 kresiel v 545-člennej dolnej komore parlamentu, známej ako Lok Sabha, a ďalšie dve miesta v snemovni nominuje prezident.

Všetky hlasy v 28 štátoch a 8 odborových územiach budú spočítané 4. júna, uviedla komisia na tlačovej konferencii v Naí Dillí.

Pod vedením Modiho je India pripravená stať sa veľmocou 21. storočia, keďže jej ekonomika rýchlo expanduje.

Analytici však tvrdia, že populistický vodca zosilnel svoje demokratické inštitúcie od 70. rokov 20. storočia za vlády železnej ruky Indiry Gándhíovej, v rámci hinduisticko-nacionalistickej politiky BJP, podľa ktorej sa menšiny cítia prenasledované a nespokojné.

Hlavná opozičná strana proti Módímu, Indický národný kongres, ktorý krajine vládne 77 rokov od získania nezávislosti, uzavrel vlani spojenectvo s ďalšími stranami. Indická národná aliancia pre rozvoj alebo India znamenala pre opozíciu významný krok vpred, pretože sa snaží znovu získať národné postavenie.

V koalícii sa však už objavili rozkoly a ešte musí postaviť niekoho s hviezdnou kvalitou a príťažlivosťou, ktorú Modi ako jej kandidát na premiéra navrhuje.

Vlaňajší kalendár premiéra zahŕňal diplomatické cesty do Austrálie a Spojených štátov, kde sa postavil do pozície politika, ktorý by stmelil krajinu ako modernú svetovú veľmoc.

READ  Kedy budú známe výsledky Visa Lottery 2023? Zelené karty | Trvalý pobyt | USA | USA | USA | EÚ | Spojené štáty americké nnda-nnlt | Svet

V auguste sa India zapísala do histórie tým, že sa stala štvrtou krajinou, ktorá pristála s roverom na Mesiaci. O niekoľko týždňov neskôr vypustila svoju prvú kozmickú loď venovanú štúdiu Slnka.

India hostila v septembri Skupinu 20 (G20), čo dáva Dillí príležitosť rozšíriť svoje vedenie za hranice krajiny v čase narastajúcich politických nepokojov.

V januári tohto roku Modi neoficiálne odštartoval svoju predvolebnú kampaň inauguráciou kontroverzného Rama Janmabhoomi Mandir, hinduistického chrámu v svätom meste Ayodhya postavenom na mieste zničenej Masjid Babri.

Zasvätenie chrámu znamená seizmický posun od indických sekulárnych základných hodnôt, pretože Modi porušuje normy oddeľujúce náboženstvo od štátu v snahe získať tretie funkčné obdobie. Mnoho strán to však prijalo dobre, pričom Modiho priaznivci ho chválili za jeho oddanosť hinduistickej väčšine.

V roku 2019 získala Modiho BJP 303 kresiel v parlamente, 272 kresiel potrebných na absolútnu väčšinu, čím zasadila Kongresovú stranu ponižujúci úder.

India minulý rok predbehla Čínu ako najľudnatejšia krajina sveta. Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj z roku 2021 je počet obyvateľov v produktívnom veku viac ako 900 miliónov. Podľa indickej vlády sa očakáva, že toto číslo v nasledujúcom desaťročí presiahne 1 miliardu.

Volebná komisia uviedla, že vo voľbách v roku 2024 sa zaregistrovalo 968,8 milióna ľudí, čo je o 6 % viac ako v roku 2019.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close