Svet

Indonézsky prezident Widodo nalieha na Bidena, aby „urobil viac“ na zastavenie „zverstiev“ v Gaze

Indonézia, súostrovie s 270 miliónmi ľudí, je najväčšou krajinou s moslimskou väčšinou. Podľa izraelských predstaviteľov je mnoho moslimov nahnevaných Bidenovou podporou Izraelu po tom, čo militanti Hamasu 7. októbra zabili asi 1200 ľudí a viac ako 200 zajali ako rukojemníkov. Palestínski predstavitelia tvrdia, že pri izraelských útokoch bolo zabitých viac ako 11 000 obyvateľov Gazy.

„Prezident chce, aby Indonézia zohrala väčšiu úlohu a pomohla nám“ na Blízkom východe, uviedol predstaviteľ USA bez toho, aby bližšie vysvetlil, čo by takáto rozšírená úloha znamenala.

Podobne ako mnohí z jej susedov v juhovýchodnej Ázii, aj Indonézia je ekonomicky prepojená s Čínou, keďže prechádza regionálnymi konfliktmi so svojím väčším susedom a chce sa vyhnúť tomu, aby ju nepriateľské vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom zastihli uprostred.

Očakáva sa, že stretnutie formálne povýši vzťahy Jakarty s Washingtonom na najvyššiu diplomatickú úroveň. Biden tiež oznámi nové financovanie indonézskeho polovodičového priemyslu, uviedli ľudia.

Obaja lídri budú diskutovať aj o diplomatickom úsilí Indonézie vyriešiť konflikt v Mjanmarsku, kde armáda prevzala kontrolu po prevrate v roku 2021 a je v konflikte s povstaleckými alianciami, uviedol predstaviteľ.

„Čoskoro príde čas, keď sa budeme musieť zamyslieť nad tým, aké budú naše ďalšie kroky na riešenie nepreniknuteľnej situácie,“ povedala osoba.

Jokowi, ktorý bol prvýkrát zvolený v roku 2014, musí budúci rok opustiť úrad po maximálne dvoch funkčných obdobiach.

READ  Vírusové video | Influencer dá žene mobilný telefón a požiada ju, aby mu ho vrátila, keď zastaví nahrávanie | Dictok | Alexander Walsh | Fotografie | Trendy | Sociálne siete Ukrajina | Vírusová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close