Svet

Informácie prevzaté zo správy agentúry Associated Press o námorníkoch, ktorých majitelia lodí opustili v prístavoch

Za posledné desaťročie Organizácia Spojených národov zaznamenala počet členov posádky, ktorých majitelia lodí opustili na celom svete, takže námorníci zostali mesiace a dokonca roky bez mzdy.

Minulý rok bolo opustených viac ako 2000 námorníkov na približne 150 lodiach. A problém nevykazuje žiadne známky zmiernenia.

Tu sú tipy na jedlo Správa Associated Press o Abandoned Marines:

Čo ukazujú údaje?

Počet prípadov je najvyšší, odkedy pracovné a námorné organizácie OSN začali pred 20 rokmi monitorovať opustených ľudí. Čísla počas globálnej pandémie prudko vzrástli a naďalej rastú, keďže inflácia a prerušenia logistiky zvyšujú náklady pre majiteľov lodí.

Jedným z dôvodov nárastu počtu prípadov v posledných rokoch bolo lepšie nahlasovanie zo strany Medzinárodnej námornej organizácie a Medzinárodnej organizácie práce – dvoch orgánov OSN zodpovedných za sledovanie opustených ľudí. Spolupracovali s obhajcami námorníctva, aby identifikovali prípady a pomohli opusteným skupinám.

Aké sú príčiny problému?

Majitelia opúšťajú lode a posádky z mnohých dôvodov.

Zástancovia pracovníkov tvrdia, že vlastníci lodí často využívajú pracovníkov, keď ich zasiahnu náklady na palivo, dlhy alebo neočakávané opravy. Niektorí vlastníci sľubujú, že zaplatia, keď sa im vrátia finančné prostriedky.

V prvých dňoch prípadov pribúdalo EpidémiaV čase, keď sa rušia zásielky, presadzujú sa oneskorenia v prístavoch a karanténne obmedzenia Narušená doprava. Dopyt po výrobkoch od spotrebiteľov uviaznutých doma zároveň viedol k novým objednávkam lodí. Svetový obchod sa však čoskoro zmenšil a s rastúcimi nákladmi na palivo a prácu mnohým z týchto nových lodí teraz hrozí, že budú nečinné.

Mnohé opustené lode nie sú spôsobilé na plavbu po mori a obsluhujú menej ziskové trasy, ktoré nie sú atraktívne pre hlavné svetové kontajnerové trasy. Predstavujú skupinu malých firiem, ktoré niekedy fungujú na hrane zákona, ktorým malý finančný úspech môže spôsobiť kaskádu nečakaných problémov.

READ  Aj keď WHO zruší výnimočný stav, zdravotníctvo bude stále poskytovať vakcíny proti Covid-19

Koho zaujímajú námorníci?

Dohovor o pracovných normách v námornej doprave je všeobecne uznávanou medzinárodnou dohodou, ktorá sa považuje za zoznam práv námorníkov. Uvádza, že pracovníci na mori sú považovaní za opustených, ak majitelia lodí zadržia dvojmesačnú mzdu, prestanú poskytovať dostatočné zásoby potravín alebo im nezaplatia za to, aby ich poslali domov.

Dohovor vyžaduje, aby vlajkové štáty pristúpili, keď majitelia lodí opustia posádky. Sú zodpovední za zabezpečenie dobrých životných podmienok námorníkov, ich sprevádzanie domov a kontrolu, či majitelia lodí majú pokrytú mzdu až do štyroch mesiacov.

Cieľom nariadení je povzbudiť krajiny, aby dôkladne monitorovali vlastníkov lodí – a identifikovali riziká – predtým, ako sa lode zaregistrujú pod ich vlajkou.

Pravidlá sa však nedodržiavajú jednotne a existuje len málo spôsobov, ako presadzovať normy okrem pomenovania a zahanbovania. Minulý rok bola podľa IMO takmer polovica opustených lodí nepoistená.

V desiatkach prípadov vlajkové štáty, ktoré podpísali medzinárodnú dohodu, nikdy nereagovali, keď im IMO oznámila, že posádky na ich lodiach uviazli bez platenia. V prehľade AP krajiny hlásili IMO snahy o urovnanie prípadov za menej ako štvrtinu času.

Vlajkové štáty s najviac opustenými loďami majú väčšie registre lodí, ktoré ponúkajú nižšie sadzby. Panama predstavovala 20 % všetkých opustených lodí od roku 2020, pričom Tanzánia, Palau a Togo sú zodpovedné za približne 5 %, podľa AP analýzy údajov OSN. Všetky štyri krajiny sú Medzinárodnou federáciou pracovníkov v doprave považované za „výhodné vlajky“ s minimálnym dohľadom.

Zo štyroch vlajkových štátov na otázky AP odpovedalo iba Togo. Hovorca medzinárodného registra lodnej dopravy v krajine uviedol, že je ťažké zistiť finančnú stabilitu vlastníkov lodí a že Togo je „hlboko znepokojené zložitým fenoménom opúšťania“.

READ  Tvár bieloruských protestov bola unesená za bieleho dňa, chytili ju na ulici a zatlačili do mikrobusu - Denník N

Nerovnomerné predpisy ovplyvňujú aj prístavy, kde sú lode často opustené. Viac ako štvrtina nedávnych prípadov sa odohrala v Saudskej Arábii, Iráne a Spojených arabských emirátoch, ktoré nesúhlasili s jazykom o opustení v námornom dohovore.

Ani jedna z krajín nereagovala na otázky AP o opustení.

Tento príbeh podporila nadácia Walton Family Foundation. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

__

Kontaktujte globálny vyšetrovací tím AP [email protected] Alebo https://www.ap.org/tips/

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close