Svet

Predseda Komisie očakáva zmenu v poľnohospodárskej politike EÚ – EURACTIV.com

Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová v stredu (13. septembra) vo svojom výročnom prejave o stave Únie neprisľúbila dokončenie chýbajúcich častí hlavnej udržateľnej potravinovej politiky EÚ, namiesto toho navrhla zmenu kurzu v súčasnej agropotravinárskej diskusii. . .

Van der Leyenová vo svojom prejave otvorene poďakovala poľnohospodárom EÚ po rozruchu v poľnohospodárskom sektore v minulom roku, že boli zanedbaní vo výročnom prejave.

Zdôraznil potrebu chrániť európsku prírodu, ale dodal, že to musí byť vyvážené potravinovou bezpečnosťou, ktorá zostáva „zásadnou úlohou“.

„Pre nás v Európe je toto poslanie poľnohospodárstva – vyrábať zdravé potraviny – základom našej poľnohospodárskej politiky,“ povedal, ako aj „sebestačnosť“.

Upozornil však na výzvy, ktorým čelia farmári, pričom uviedol ruskú inváziu na Ukrajinu a „nové povinnosti“ spolu s „rastúcim vplyvom zmeny klímy na pracovné miesta a príjmy farmárov“.

S cieľom posunúť sa smerom k udržateľnejšiemu poľnohospodárstvu van der Leyen zdôraznil, že diskusia o agropotravinárskej politike potrebuje „viac dialógu a menej polarizácie“. Európska únia.

„Som presvedčená, že poľnohospodárstvo a ochrana prírody môžu ísť ruka v ruke. Potrebujeme oboje,“ povedala.

Poslanec za socializmus Paolo de Castro ocenil van der Leyenov prejav v príspevku na X, skoršom Twitteri, slovami: „Konečne je tu uznanie tvrdej práce farmárov, ktorí nám každý deň poskytujú zdravé a dostatočné jedlo.“

Poľnohospodárska lobby EÚ Copa-Cogeca privítala oznámenie o ďalšom „strategickom dialógu“, pričom „čakala na ďalšie podrobnosti o štruktúre tohto dialógu, ktorý je súčasťou prípravných prác na budúcu SPP. [Common Agricultural Policy, the EU’s farming subsidies programme].“

Mŕtva farma vo vode?

Hoci sú podrobnosti vágne, mnohí komentátori považovali odkaz na začatie „strategického dialógu“ za spôsob, ako pozastaviť farmu až po stôl, pričom Komisia v máji 2020 načrtla komplexný prístup k fungovaniu EÚ. Posudzuje udržateľnosť potravín.

READ  Ostreľovač American Rail Yard bol pred hromadnou streľbou vyzbrojený ručnou zbraňou

Ešte dôležitejšie je, že van der Leyen nespomenul zvyšok legislatívy od farmy až po vidličku, vrátane zákona o trvalo udržateľných potravinových systémoch, ktorý sa považuje za chrbticu hlavnej potravinovej politiky EÚ. V rovnováhe.

Z intervencií Van der Leyenovej nebola zrejmá ani revízia právnych predpisov EÚ v oblasti dobrých životných podmienok zvierat, hoci túto otázku poslanci EP v reakcii na jej prejav niekoľkokrát nastolili.

V liste sprevádzajúcom jej prejav Van der Leyen neuviedla tieto dva zákony medzi svoje hlavné priority na rok 2024, keď vyprší platnosť Európskej zelenej dohody – dokumenty, ktoré by ešte mohli byť zaradené do predbežného programu. Materiály pre nadchádzajúce zasadnutia kolégia komisárov.

Upustenie od nových pravidiel o dobrých životných podmienkach zvierat by mohlo byť problematické, keďže komisia sa zaviazala, že do roku 2023 príde s legislatívnym návrhom na zákaz klietok pre mnohé hospodárske zvieratá ako súčasť novely.

Tento záväzok spĺňa zákonnú povinnosť reagovať na Európsku iniciatívu občanov (ECI), ktorá zozbierala viac ako jeden milión podpisov na prechod na bezklietkový chovný systém.

To, čo sa dnes stalo, je škandalózne,“ komentovala Olga Kiko, vedúca mimovládnej organizácie Compassion in the World Agriculture EU a zástupkyňa Európskej občianskej iniciatívy ‚End the Cage Age‘.

„Tým, že sa Komisia podvolila požiadavkám veľkej farmárskej lobby, splnila svoje slovo a zabila nové zákony o dobrých životných podmienkach zvierat a poskytla zvieratám život, ktorý si zaslúžia.“

Správa pre Webera

Van der Leyenovej prejav ocenil jej politický spojenec, stredopravá Európska ľudová strana (EPP). Európske voľby v roku 2024.

Prednášať svoj prejav v angličtine, nemčine a francúzštine je pre van der Leyenovú tradíciou, ale prepínanie jazykov je tiež politickým nástrojom.

READ  Milióny ľudí v ohrození: Koronavírus prerušil očkovacie kampane, uviedla OSN

Nie je náhoda, že predseda Komisie odišiel do Nemecka, aby v ďalšej Komisii oslovil svojho nemeckého a teraz hlavného politického rivala, lídra EPP Manfreda Webera, ktorý EPP vyhlásil za „roľníkov“. Party“ a použil slogan na oponovanie prvkov van der Leyenovej Zelenej dohody.

Keď prišiel rad na van der Leyena ako na lídra skupiny EPP v parlamente, Weber zopakoval vyhlásenie strany, že je „stranou farmárov“.

„Produkovať viac potravín, nie menej, je našou odpoveďou na zníženie inflácie cien potravín,“ potvrdil v spisoch Green Deal, že zákon o obnove prírody alebo návrh Komisie na zníženie používania pesticídov (SUR) ohrozujú potravinovú bezpečnosť.

Zatiaľ čo van der Leyen trval na tom, že poľnohospodárstvo a ochrana prírody idú ruka v ruke, Weber postavil Zelenú dohodu a farmárov na opačné strany. „Veríme v základnú myšlienku Green Deal, ale počúvame aj našich pracovníkov, MSP, farmárov, mladých ľudí,“ zdôrazňuje Weber.

Agro-Food Brief: Povzbudzovanie dedinčanov

Ak ste hudobným fanúšikom, dedinčania si môžu spomenúť na chytľavé melódie a funky kostýmy. Mohli by však byť kľúčom k víťazstvu straníckych skupín v EÚ (tj) v nadchádzajúcich voľbách.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close