Svet

Vyliečený taxikár Robert opísal azda najnebezpečnejší zážitok svojho života: vedľa neho zomrel pacient s koronavírusmi

Prípad pražského taxikára Roberta je zlomovým bodom v Českej republike, pretože ako prvý pacient s covid-19 dostal experimentálny liek remdesivir. Muž sa nakazil na začiatku pandémie a jeho choroba bola mimoriadne ťažká. „Cítim sa oveľa lepšie. Mám však určité následky a očakával som, že sa budem rýchlejšie hojiť. Že budem vedieť lepšie chodiť a hýbať sa, ale stále mám problémy. Najmä s chôdzou. Okrem toho mám bolesti v panve, bedrové kĺby a stále nemôžem poriadne hýbať rukou. ““ Robert povedal pol roka po prekonaní koronavírusu s tým, že lekári mu stále nemôžu povedať, kedy bude v poriadku. Pravidelne rehabilituje.

Skvelá správa! Vyliečený taxikár Robert (53) ide domov: FOTO Koronavírus ho priviedol na pokraj smrti

Podľa lekárov by mal byť rád, že vôbec prežil

V rozhovore s Správy CNN Prima hovoril aj o svojich pľúcach a problémoch pohybového aparátu. „Mám nejaké jazvy na pľúcach, ktoré čakal lekár. Keby tam neboli, bolo by to čudné. Pravdepodobne to má každý, kto prechádza cez covidom. Mal som ťažký obojstranný zápal pľúc. A mám zadýchaný dych,“ Nemôžem dlhšie chodiť, musím si sadnúť. Musím si strážiť nohy, trhajú sa, akoby som mal dvoch alebo troch poldov. Závidím ľuďom, ktorí idú normálne, keď sa rozprávajú a smejú. Nedokážu rýchlo pohyby, hneď sa mi z nej zatočí hlava. Keď sa takto sťažujem, lekári mi hovoria, že by som mal byť rád, že som to prežil. “

Robert M. bojoval s covid-19 v pražskej nemocnici

Zdroj: FB / Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe – VFN

Neberte koronavírus na ľahkú váhu

Robert je sklamaný z toho, ako podaktorí ľudia stále podceňujú koronavírus. „Niektorí ľudia sa koronavírusu smejú, pohŕdajú nimi a prichádzajú s rôznymi konšpiračnými teóriami. Naštve ich všetko – závoj, s ktorým sa nemôžu stretnúť a žiť normálne, že stratili slobodu. Ale všetci tým nejako trpíme. A trápi nás to všetkých, ale musíme si uvedomiť, že ide o nákazlivú chorobu, ktorá je úplne neznáma. Musíme byť preto opatrní, pretože nemocnice sú plné JIS. Ľutujem ľudí, ktorí tam sú, “ povedal muž. Spomenul tiež, že jeho žena prekonala aj covidskú infekciu. „Iba sme si to jednoducho všimli. Mala vysoké horúčky viac ako týždeň, možno desať dní. Boleli ju kĺby, kosti aj hlava,“ pridané.

Taxikár Robert (53) je po víťazstve nad CORONAVÍRUSOM doma: FOTO Mrazivé vyznanie partnera

Povedal, že ľudia by nemali brať koronavírus na ľahkú váhu. „Pán, ktorý mal tiež covid-19, zomrel v nemocnici vedľa mňa. Dali mu rovnaký liek, remdesivir, ale neprekážalo mu to. A lekári sa stále čudovali, prečo mu to neprekážalo. Nakoniec , sa dozvedeli, že muž mal rakovinu obličiek. Mal rakovinu. V spojení s koronavírusom boli rakovinové bunky jednoducho neporaziteľné a jeho imunita bola úplne preč. “ Robert smúti, ako deti a zjavne jeho manželka prišli k pánovi a rozlúčili sa s ním. „Bol to pre mňa strašný zážitok. To by som nikomu neprial.“ pridané.

Bývalý taxikár je šťastný, že žije, ale neustále sa pýta, prečo mal koronavírus taký ťažký priebeh so sebou, keď sa mu ostatní smejú. Zároveň priznal, že po psychickej stránke nie je najlepší.

Liečba remdesivírusom

Robert ležal niekoľko týždňov pripojený k ECMO – mimotelovému obehu. Jeho stav sa postupne zlepšoval a 24. marca začal dostávať experimentálny liek remdesivir, ktorý vyvinula americká spoločnosť Gilead Sciences.

Jednu dávku dostával infúziou každý deň počas desiatich dní a lekári pod vedením Martina Balíka z Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe (VFN) ju postupne odpojili od mimotelového obehu a nakoniec od umelej pľúcnej ventilácie. Pomaly potom začal komunikovať, dokázal si aj sadnúť.

READ  Umelci odmietajú Senátom schválený plán úpravy verejného dlhu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close