Svet

Napätie v Bielorusku rastie: Ľudia znova protestujú, Putin hovoril s Lukašenkom

Podľa novinárky AFP sa v blízkosti stanice metra Pushkinskaja v Minsku vytvoril veľký dav. Ľudia sa zišli na počesť demonštrantov, ktorí zomreli tento týždeň počas tvrdých policajných zásahov proti demonštrantom. Ľudia položili kvety na miesto, kde Alexander Tarajkovski, 34-ročný obyvateľ Minska, zomrel v pondelok 10. augusta pri stretnutí demonštrantov a polície. Zomrel deň po voľbách, v ktorých podľa Ústrednej volebnej komisie Lukašenko oficiálne vyhral s 80 percentami hlasov a hlavný opozičný kandidát, Sviatlana Cichanovska, bol na druhom mieste.

Mnoho ľudí skandovalo slogan „Opustiť!“ V sobotu proti Lukašenkovi. a niektoré nosili fotografie demonštrantov s ťažkými odreniny, modrinami a inými zraneniami. V predchádzajúcich dňoch boli hlásené správy o tom, že zadržaní demonštranti boli zbití a mučení. Iní ľudia nosili transparenty s nápismi „Žiadne násilie“ a „Žiadne ďalšie mučenie“. Polícia zatkla viac ako 6 700 ľudí a stovky zranila počas násilných zásahov proti demonštrantom.

Zdroj: TASR / AP Foto / Sergei Grits

Počas nepokojov Bielorusko potvrdilo dve úmrtia vrátane Taraykovského. Podľa nich zomrel pri výbuchu výbušného zariadenia v ruke na protest, ktorý chcel hodiť na políciu. Priateľka obete Elena German v sobotu informovala tlačovú agentúru AP, že neverí oficiálnemu popisu smrti. Je si istá, že polícia zastrelila na Taraykovského. Vyjadrila sa po jeho pohrebe. Tiež povedala, že v piatok mohla ísť do márnice a vidieť telo svojej priateľky, štyri dni po jeho smrti.

Cichanov je opozíciou považovaný za voleného vodcu krajiny na prechodné obdobie

„V oblasti hrude som videl stehy – šitú dieru, ale bola tu aj čierna modrina; malé, ale všimli sme si to. Jeho ruky a nohy boli úplne neporušené, bez jediného modriny.“ povedal nemecký jazyk. „Zrejme ho udreli priamo do hrude.“ dodala a vyzvala na dôkladné vyšetrenie jeho smrti a požiadala o pomoc bieloruskú organizáciu pre ľudské práva. Druhými mŕtvymi v protestoch je muž, ktorý zomrel vo väzbe po jeho zatknutí v juhovýchodnom meste Gomel.

READ  Požiar v Grécku už spálil 300 domov. V dôsledku nočného dažďa sa situácia mierne zlepšila

V sobotu sa konal aj Tarajkovský pohreb. V nedeľu je v centre mesta Minsk naplánovaný pochod za slobodu. Uskutoční sa po výzve hlavného opozičného lídra Čichanovskej, aby sa ľudia cez víkend dostali na nové demonštrácie. Bieloruská opozícia je bieloruskou opozíciou považovaná za voleného vodcu krajiny na prechodné obdobie, uviedol v sobotu opozičný politik Valery Capkala, ktorého bieloruská ústredná volebná komisia nezaregistrovala ako kandidáta na prezidenta.

„Lukašenko nebude mať na starosti túto krajinu počas nasledujúcich šiestich mesiacov, nebudeme o tom diskutovať. Prezidentom v prechodnom období je Sviatlana Cichanovska, zákonne zvolená prezidentka Bieloruskej republiky,“ napísal Capkala do telegramu sociálnej siete. Citoval ho aj ruská tlačová agentúra TASS. Po vyhlásení oficiálnych výsledkov nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku v piatok oznámila cichovská volebná skupina, že neuznala Lukašenkovo ​​víťazstvo. Cichanovská informovala, že zriaďuje koordinačný výbor na zabezpečenie prenosu právomocí. Jej tím už predtým oznámil, že podporuje usporiadanie nových volieb do šiestich mesiacov, keď sú pozvaní pozorovatelia zo zahraničných organizácií.

V Bielorusku narastá napätie:

Zdroj: SITA / AP Photo / Sergei Grits

Putin a Lukašenko hovorili o situácii v Bielorusku

V sobotu hovoril bieloruský prezident Alexander Lukašenko telefonicky s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o situácii vo svojej krajine ao protestoch, ktoré sa tu konajú. Informovala o tom štátna spravodajská agentúra BelTA, ktorej správu sprostredkovala agentúra AFP a TASS. „Predsedovia diskutovali o situácii, ktorá sa odohráva v Bielorusku a jeho okolí,“ BelTA sa zmienil o tlačovej službe bieloruského lídra.

Kremeľ následne oznámil, že Putin a Lukašenko sa telefonicky dohodli, že problémy v Bielorusku sa vyriešia rýchlo. Podľa Moskvy rozhovor začal Minsk. „Alexander Lukašenko informoval o situácii v Bielorusku po prezidentských voľbách. Obidve strany vyjadrili presvedčenie, že akékoľvek vzniknuté problémy sa vyriešia čoskoro. Je dôležité, aby deštruktívne sily nevyužívali tieto problémy na oslabenie vzájomne výhodnej spolupráce medzi krajinami Ruska a Ruska.“ Rusko. Bielorusko), “ je napísané vo vyhlásení.

Lukašenko začiatkom dňa povedal, že sa chce s Putinom porozprávať o situácii v Bielorusku, pretože udalosti sa týkali oblasti ich spoločného štátu. „Agresia proti Bielorusku sa vyvíja. Musíme sa spojiť s Putinom, ruským prezidentom, aby s ním mohol teraz hovoriť.“ Lukašenko povedal na stretnutí s vládnymi predstaviteľmi. „Pretože toto už nie je hrozbou len pre Bielorusko,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close