Svet

Informácie zvyšujú akceptáciu klimatickej politiky.

Dôležitou otázkou pre tvorcov politík na celom svete je, ako dosiahnuť, aby verejnosť prijala politiku v oblasti klímy a životného prostredia. Nová štúdia objasňuje možnosti v piatich východoafrických krajinách. Štúdia okrem iného ukazuje, že dôležitým faktorom je vzdelávanie a informácie o tom, ako sa využívajú príjmy z uhlíkových daní.

Posolstvá – Aby boli politiky v oblasti klímy prijateľné pre verejnosť, je dôležité, aby boli účinné a aby sa predišlo protestom a opozícii. Výskum sa doteraz zameriaval na krajiny s vysokými príjmami. Táto nová štúdia však vychádza z prieskumu so 4 766 respondentmi v Etiópii, Keni, Rwande, Tanzánii a Ugande. Ukazuje sa, že v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiami existujú podobnosti aj rozdiely.

Komunikujte, ako sa výnos použije

Výskumníci sa zamerali na vzdelaných jednotlivcov v mestských oblastiach, pretože mohli ovplyvniť politické procesy. To tiež znamená, že vzorka nie je úplne reprezentatívna pre celú východoafrickú populáciu.

Zistenie v súlade s predchádzajúcimi štúdiami je, že vyššia úroveň vzdelania a obavy z klimatických zmien sú spojené s väčším akceptovaním politík, ktoré znižujú spotrebu fosílnych palív.

Podpora týchto politických nástrojov sa takmer zdvojnásobí, ak špecifikujú, ako sa použijú príjmy z klimatickej dane alebo odstránenia dotácií.

Sociálne projekty sú dôležitejšie ako životné prostredie

Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií vedci zistili, že investície do sociálnych projektov, nie do environmentálnych projektov, zvýšili prijateľnosť.

„Jedným z možných vysvetlení je, že v krajine, kde je vysoká chudoba, sú sociálne otázky pre ľudí naliehavejšie,“ hovorí Daniel Slunge, jeden z autorov štúdie.
Dôvera vo vládu nehrala pri akceptovaní veľkú úlohu. Výrazné rozdiely boli aj medzi krajinami.

Kľúčové zistenia štúdie:

  • Je dôležité špecifikovať, ako sa použije príjem z klimatickej dane – jasné informácie sú dvojnásobne prijateľné.
  • Investovanie príjmov do sociálnych projektov vedie k lepšiemu prijatiu politík ako investície do environmentálnych projektov.
  • Investície do vzdelávania a informácií môžu zvýšiť prijímanie politík v oblasti klímy.
  • Na prispôsobenie politík pre každú krajinu sú potrebné ďalšie štúdie.
READ  AI v juhovýchodnej Ázii: Zelený potenciál na monitorovanie plastového odpadu, predpovede extrémneho počasia

O štúdiu

Štúdiu vykonali Niklas Haring a Daniel Slange z Univerzity v Göteborgu, Anna Norden, Jönköping Business School a Michael Ntwika z Univerzity v Nairobi v spolupráci s projektom Inclusive Green Economy Project.
Prečítajte si celý dokument

https://www.gu.se/en/news/education-and-information-can-increase-the-acceptance-of-climate-policies

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close