Technológie

iPhone 12 (6,1 „) – všetko, čo o ňom zatiaľ vieme.

Technologický gigant už predstaví nové iPhony 13. októbra. Základ ponuky bude iPhone 12 mini (5,4 ″) a iPhone 12 (6,1 ″). Druhou spomínanou verziou sa budeme zaoberať v tomto článku. Zhrnuli sme všetky dôležité fakty a informácie.

Nový dizajn, staré rozmery

Ako ste už asi uhádli, iPhone 12 prichádza s úplne novým dizajnom. Jeho tvar už nebude zaoblený, ale „štvorcový“ (podobne ako iPhone 4/5). Týmto spôsobom sa radí medzi ďalšie produkty v portfóliu výrobcu (iPad Air 4. generácie alebo MacBook).

Rozmery vás neprekvapia. Aj keď sa podrobnosti menia, veľkosť zostáva rovnaká (ako pri iPhone 11 / XR s 6,1 ″ displejom). Ocenia to najmä fanúšikovia väčších displejov. Ak chcete kompaktnejšie zariadenie, siahnite po menšom iPhone 12 mini (5,4 ″).

Pokiaľ ide o konkrétnu paletu farieb, zostáva záhadou. Apple volí buď tradičné farebné prevedenie, alebo pôjde v šľapajách elegantnejších odtieňov iPadu Air 4. generácie. V žiadnom prípade (podľa nášho názoru) neurobí chybu.

Vpredu uvidíme tradičný výrez pre Face ID (zárez). Je možné, že sa trochu zmenší, ale nebude to zásadný rozdiel. Vzadu očakávame rovnaké usporiadanie fotoaparátovako mal iPhone 11. Jednotlivé šošovky by mohli byť trochu väčšie. Apple si vyberie v oblasti materiálov hliník a lesklé sklo.

iPhone 12 nahrádza LCD displej OLED

Jedna z najväčších noviniek sa uskutoční v rámci zobrazovacej jednotky. Apple k „prémiovému“ modelu pridá aj kvalitný OLED displej. Zmena technológie zabezpečí nižšiu spotrebu energie (princíp čiernych pixelov = vypnutý pixel), krajší farebný displej (v širšom spektre ako dnes), lepšie pozorovacie uhly a eliminácia širokých rámov okolo.

Jeden z mála únikov súvisiacich s rozlíšením tvrdí, že stredne veľký iPhone poskytne 2532 x 1170 (460 ppi) pri 6,1. Hustota pixelov bude teda rovnaká ako napríklad pri iPhone 11 Pro. Zabudnite na zastarané LCD s HD.

READ  Rumor: Epic spolupracuje s Paramount, otvára dvere pre TMNT v Fortnight

Procesor A14 Bionic + 4 GB RAM

Apple A14 Bionic

„Pod kapotou“ musí fungovať mimoriadne výkonný čip A14 Bionicktorý bol predstavený v 4. generácii iPadu Air. Jeho výsledky nájdete v teste geekbench na tomto odkaze.

Procesor bude spojený so 4 GB RAM. Aj keď to nie je najviac, pre účely operačného systému iOS bude bohato stačiť. Rovnakú kapacitu mal aj iPhone 11. Na záver je dobré si to uvedomiť nový čip bude poskytovať dlhodobú podporu. iPhone 12 aktualizujete sa tiež o štyri alebo päť rokov.

Celodenná výdrž batérie, rýchle nabíjanie bez 20W adaptéra v balení.

Nový 20W adaptér pre iPhone

Aj keď bude iPhone 12 po všetkých stránkach lepší, má veľkosť batérie (podľa žiadostí o certifikáciu) uraziť. Kapacita klesá z 3110 mAh na 2775 mAh. Aj keď to nie je príliš pozitívna správa, našťastie sa dočkáme vyššie popísaného procesora A14 Bionic. Vyrába sa pomocou 5 nm výrobného procesu.

Sú to nové technológie, ktoré výrazne znížia spotrebu energie. Mala by byť na úrovni – 20 až – 30%. IPhone 12 so 6,1 ″ displejom môže mať nakoniec úplne rovnakú výdrž ako dnešný iPhone 11, a to je dosť.

Je tiež dôležité spomenúť, že smartfón bude podporovať 20W nabíjanie. Ako sme už oznámili, v balení, bohužiaľ, nenájdete adaptér (bude k dispozícii v samostatnom predaji), ale iba osvetľovací kábel. Vyšší výkon môže poskytnúť aj bezdrôtové nabíjanie.

Podpora fotoaparátov a sietí 5G

iPhone 12

V zadnej časti tela nájdeme dva objektívy fotoaparátu. Je pravdepodobné, že sa ich priemer zvýši, ale rozlíšenie zostáva rovnaké (12 MP). Bude k dispozícii klasický širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív. Streľbu zvláda iPhone 12 4K video pri 240fps.

Aby toho nebolo málo, pripojíte svoj smartphone k 5G sieť (Sub-6 GHz). Dôvod, prečo to spomíname na konci článku, je ten túto novinku na Slovensku zatiaľ nevyužijete. Možno v budúcnosti…

READ  Lotus Ellis Game 240 Final Edition 2021 UK Review

Cena a dostupnosť

Na záver to najdôležitejšie. Koľko platíte za stredne veľký iPhone 12? Oficiálne cenové vzťahy nepoznáme, mali by však byť na mierne vyššej úrovni v porovnaní s iPhonom 11. Pripravte si teda na základný model minimálne 800 € (aby vás nič neprekvapilo).

Najlacnejšia kapacita bude poskytnutá 64 GB ukladací priestor. Apple vám ponúkne aj príplatok 128 GB a 256 GB varianta. Zariadenie môže byť k dispozícii koncom októbra. Nechajme sa prekvapiť.

  • iPhone 12 (64 GB) – približne 800 €
  • iPhone 12 (128 GB) – približne 850 €
  • iPhone 12 (256 GB) – približne 950 €

Do komentára nám napíšte, čo vás na tomto zariadení zaujalo najviac.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close