Svet

Irán odmietol tvrdenia USA, že vykonal bezpilotný útok na tanker pri pobreží Gudžarátu

Americký Pentagon neskôr z útoku otvorene obvinil Irán.

Teherán:

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok odmietlo ako „nepodložené“ tvrdenia Washingtonu, že útok bezpilotného lietadla namierený na tanker pri pobreží Indie bol „vystrelený z Iránu“.

Chemický tanker vo vlastníctve Japonska bol v sobotu terčom útokov bezpilotných lietadiel a rakiet jemenských povstalcov Houthi podporovaných Iránom v Červenom mori v solidarite s Palestínčanmi v Gaze, kde Izrael bojuje s militantmi z hnutia Hamas.

Pentagon neskôr z útoku verejne obvinil Teherán.

„Vyhlasujeme, že tieto tvrdenia sú úplne odmietnuté a nepodložené,“ odpovedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Nasser Kanani, keď sa ho pýtali na obvinenia USA.

„Takéto tvrdenia majú odvrátiť pozornosť verejnosti a zakryť plnú podporu americkej vlády pre zločiny sionistického režimu (Izrael) v Gaze,“ dodal.

Podľa ministerstva zdravotníctva v pobrežnej enkláve spravovanej Hamasom prežilo pásmo Gazy viac ako 11 týždňov izraelských leteckých a pozemných útokov.

Izrael sa zaviazal rozdrviť Hamas po tom, čo palestínska militantná skupina vykonala 7. októbra cezhraničný útok v Izraeli, pri ktorom zahynulo približne 1140 ľudí, podľa údajov agentúry AFP na základe izraelských údajov.

Palestínski militanti tiež uniesli asi 250 ľudí, z ktorých 129 je podľa Izraela v Gaze.

Kanani kritizoval nedávne vyjadrenia ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Davida Camerona, ktoré označili Irán za „škodlivý vplyv v regióne a vo svete“, za „opakujúce sa“ a „napínavé“ a vyzval proti nemu „balíček odstrašujúcich opatrení“.

Islamská republika, ktorá podporuje Hamas finančne a vojensky, poprela priamu účasť, hoci útoky zo 7. októbra oslavovala ako „víťazstvo“.

Nedávne útoky jemenských rebelov na lode v Červenom mori podnietili veľké spoločnosti, aby odklonili svoje nákladné lode okolo južného cípu Afriky, čo je oveľa dlhšia plavba s vyššími nákladmi na palivo.

READ  Bizarný prípad vraždy, hromadenia, chovu hadov a väzenského dozorcu

Irán opakovane odmietol obvinenia USA a Izraela, že Teherán bol zapojený do útokov Houthi, pričom uviedol, že skupina konala na vlastnú päsť.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close