Svet

OSN tvrdí, že do roku 2022 sa bude viac vodných živočíchov chovať ako loviť. Je to prvýkrát v histórii

RÍM – Celkové množstvo rýb, kreviet, mäkkýšov a iných vodných živočíchov vylovených z poľnohospodárstva po prvý raz na svete prekonalo množstvo voľne žijúcich rýb ulovených zo svetových vôd, uviedla v piatok Organizácia Spojených národov.

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo vo svojej najnovšej správe uviedla, že rybolov a akvakultúra – alebo poľnohospodárstvo vo vode – zvýšili celosvetový úlovok a úrodu vodných živočíchov do roku 2022 na viac ako 185 miliónov ton, čo sú údaje za posledný rok.

Odborníci tvrdia, že míľnik v histórii ľudstva sa očakával, pretože za posledné tri desaťročia došlo k masívnemu poklesu rybolovu – najmä kvôli obmedzeniam prírody.

Manuel Baranj, vedúci divízie FAO pre rybolov a akvakultúru, uviedol, že akvakultúra má úžitok z rastúceho uznávania jej nutričných výhod – vrátane omega-3 a iných mikroživín, ktoré sa nachádzajú v strave vodných živočíchov – a jej nižšieho vplyvu na životné prostredie ako potraviny pochádzajúce z suchozemských zvierat.

Očakáva sa, že celkový objem vodných živočíchov ulovených vo voľnej prírode klesne z 91,6 milióna ton v roku 2021 na 91 miliónov ton v budúcom roku, uviedla FAO vo svojej najnovšej správe o svetovom rybolove a akvakultúre.

Predpokladá sa, že celosvetová produkcia v roku 2022 vzrastie na 94,4 milióna, čo je nárast z 91,1 milióna pred rokom.

Ázia bola zdrojom viac ako 90 % všetkej produkcie vodných živočíchov v akvakultúre, dodala FAO.

Asi 90 % chovaných alebo lovených vodných živočíchov ide na ľudskú spotrebu, zatiaľ čo zvyšok ide na iné účely, ako je krmivo pre iné zvieratá alebo rybí tuk.

Medzi najčastejšie ryby lovené vo svetových oceánoch, moriach, riekach, jazerách a rybníkoch patria peruánske sardely, tuniak pruhovaný a aljašský tresky, zatiaľ čo sladkovodné kapry, ustrice, mušle, krevety, tilapie a krevety patria medzi najviac lovené zvieratá.

READ  Srí Lanka vyhlásila stav núdze po úteku prezidenta na Maldivy | The Guardian Nigeria News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close