Svet

Živé aktualizácie vojny medzi Izraelom a Hamásom: Rodiny z Gazy prekopávajú sutiny holými rukami, aby našli zakopané telá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že Izrael robí všetko pre to, aby počas bitky s Hamasom v Gaze zabránil civilistom v nebezpečenstve, vrátane zhadzovania letákov s varovaním, aby utiekli, ale jeho snahy o zníženie obetí „neboli úspešné“.

Gaza čelila vo štvrtok výpadku internetových a telefónnych služieb v dôsledku nedostatku paliva. Izraelská vojenská kampaň predstavuje možný posun k zameraniu sa na juh Gazy, kde sa uchýlila značná časť obyvateľstva.

Dva dni po sebe izraelskí vojaci usilovne prehľadávajú nemocnicu Shifa v severnej Gaze, aby našli dôkazy o aktivite Hamasu. Neposkytli sa žiadne konkrétne dôkazy o centrálnom veliteľskom stredisku Hamasu, hoci uviedli, že vo vozidle v areáli nemocnice našli vchod do tunela a zbrane. Hamas aj personál nemocnice tieto tvrdenia popierajú.

Izraelská armáda oznámila nájdenie tela 65-ročného Yehudita Weissa, ktorého zadržiaval Hamas v budove neďaleko nemocnice Shifa. Hoci príčina jeho smrti nebola špecifikovaná, hovoria, že s jeho pozostatkami boli nájdené útočné pušky a granáty s raketovým pohonom.

Zlyhanie komunikácie účinne izolovalo 2,3 milióna obyvateľov Gazy od seba navzájom a od vonkajšieho sveta, čím sa zintenzívnila už aj tak akútna humanitárna kríza v regióne. Deje sa tak na pozadí pokračujúcich izraelských náletov v južnej Gaze.

Svetový potravinový program OSN medzitým varoval pred rizikom hladovania v Gaze. Potravinový dodávateľský reťazec bol vážne narušený izraelskými obmedzeniami, pričom z Egypta sa nedostávali dostatočné zásoby.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken sa vo štvrtok rozprával s Bennym Gantzom, členom izraelského vojnového kabinetu. Ich diskusie sa zamerali na zlepšenie a urýchlenie dodávok životne dôležitej humanitárnej pomoci do Gazy. Diskutovali o stratégiách, ako zabrániť eskalácii konfliktu a prepustiť rukojemníkov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close