Svet

Izrael sa vzdal ponuky BR OSN „zastaviť zabíjanie“ a pokračovať v ofenzíve v Rafahu | Správy z Gazy

Izraelské tanky prenikli do centra Rafahu a napriek celosvetovým výzvam na ukončenie krviprelievania pokračujú nálety na celé mesto.

OSN „zastaví zabíjanie“ v meste na juhu Gazy Izrael ignoroval návrh rezolúcie v Bezpečnostnej rade a pokračoval v útoku na Rafah.

V stredu ráno boli hlásené nálety čerstvého vzduchu v meste na juhu krajiny, niekoľko hodín po tom, ako svedkovia a palestínsky bezpečnostný zdroj uviedli, že izraelské tanky prenikli do srdca Rafahu.

„Ľudia sú momentálne vo svojich domovoch, pretože na každého, kto sa pohne, strieľajú izraelské drony,“ povedal obyvateľ Abdel Khatib.

Podľa palestínskej tlačovej agentúry Shehab sa izraelské nálety zamerali na rôzne časti mesta vrátane okolia tábora Badr a kruhového objazdu Zurob na západe mesta.

Bolo tiež hlásené, že telekomunikačné a internetové služby boli v Rafahu úplne pozastavené.

„Armáda má teraz kontrolu nad koridorom Philadelphia a postupuje hlboko do zvyšku koridoru – západne od mesta Rafah.“

Hani Mahmoud z al-Džazíry, ktorý informoval z Deir el-Balah, uviedol, že Izrael počas útokov „presúva ľudí z jedného miesta na druhé“.

Izraelská armáda predtým označila Rafah za bezpečnú zónu, keď útočil na ciele v severnej a strednej časti Gazy. Do mesta to pritiahlo viac ako polovicu z 2,3 milióna obyvateľov enklávy.

Teraz sa hovorí, že takmer milión ľudí utieklo z Rafahu. Izraelskí spojenci varovali pred útokom na mesto s odvolaním sa na riziko civilných obetí a vytvorenie humanitárnej krízy.

„Ľudia, ktorým bolo povedané, aby zostali v evakuačnej zóne Al-Mawasi, aby sa vyhli bombardovaniu, sa opäť pohybujú a hľadajú úkryt inde. Vo vojnovej zóne však nie je bezpečné miesto. Bombardovanie sa deje všade, nielen v Rafahu, ale aj v Chán Júnis a ďalších oblastiach,“ povedal Mahmúd.

„Ostreľovanie sa rozšírilo aj do okolia kuvajtskej nemocnice, ktorá je úplne mimo prevádzky. Všetky poľné nemocnice v Rafahu okrem jednej nie sú v prevádzke,“ dodal.

Americký prezident Joe Biden sa pripojil k výzvam, aby Izrael upustil od spustenia veľkej vojenskej operácie v Rafahu. Jeho administratíva však v utorok trvala na tom, že Izrael ešte neprekročil svoju červenú čiaru.

„Nikdy sme ich v Rafahu nevideli zraziť,“ povedal hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby.

Predstaviteľ civilnej obrany v Gaze uviedol, že pri izraelskom útoku na utečenecký tábor západne od Rafahu zahynulo v utorok najmenej 21 ľudí.

Izraelská armáda poprela, že utorňajší útok bol v určenej humanitárnej oblasti.

„The [Israel army] „Nedošlo k žiadnemu útoku na humanitárnu oblasť v al-Mawasi,“ uviedla armáda vo vyhlásení s odkazom na oblasť určenú na ukrývanie vysídlených ľudí v Rafahu.

'Stop the Killing'

Pri podobnom štrajku cez víkend zahynulo 45 ľudí, čo vyvolalo celosvetové pobúrenie a prinútilo Alžírsko zvolať na utorok večer mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Severoafrická vláda využila stretnutie na predloženie návrhu rezolúcie požadujúcej „okamžité prímerie“ a ukončenie izraelskej ofenzívy v Rafahu.

Návrh sa odvoláva na rozsudok Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) z minulého týždňa, ktorý nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu proti mestu.

alžírska OSN 15-člennej OSN to povedal veľvyslanec Amar Bendjama. Po stretnutí bezpečnostných síl v Gaze povedal, že cieľom operácie je „zastavenie zabíjania v Rafahu“. Alžírsko zostáva členom Rady na roky 2024-25.

Zastupiteľstvo malo o veci opäť rokovať v stredu. Diplomati navrhli, aby sa referendum konalo v priebehu niekoľkých dní. USA však vetovali tri predchádzajúce pokusy dosiahnuť rezolúciu požadujúcu prímerie v Gaze.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close