Veda

Je možné vyvŕtať dieru do zeme a vynoriť sa z druhej strany?

Pred piatimi rokmi vám populárna interaktívna mapa ukázala, kam by ste sa dostali, keby ste si prekopali cestu Zemou.

Je to trochu zábavné, aj keď pre väčšinu ľudí je odpoveď „niekde v oceáne“. ale stane sa možné Kopať do zeme a vyjsť na druhú stranu?

Rôzne tímy sa už predtým pokúšali prekopať Zem. Čína nedávno začala kopať 10 000 metrov (32 808 stôp) dieru v zemi, čo je doteraz najhlbšie podobné úsilie v krajine. Pri prekopávaní 10 vrstiev hornín tím dúfa, že sa dostane k horninám z obdobia kriedy, vrstve známej ako kriedový systém, ktorá je stará 145 miliónov rokov.

Táto diera, aj keď je pôsobivo hlboká, by nebola najhlbšou umelou dierou na Zemi. Tento titul patrí Kola Superdeep Borehole, ktorý sa nachádza na polostrove Kola v severozápadnom Rusku. Projekt, ktorý prebiehal od 24. mája 1970 až do tesne po páde Sovietskeho zväzu, umožnil prístup k najhlbšej vetve diery. 12 263 metrov (40 230 stôp) pod povrchom.

Tím zistil, že skaly pod Zemou boli oveľa vlhkejšie, ako očakávali. Predtým, ako ho vrt našiel, vedci si mysleli, že voda neprenikne tak hlboko do skaly. boli tiež Nádej Nájsť vrstvu čadiča pod žulou kontinentu, pretože práve to bolo nájdené v oceánskej kôre. Namiesto toho zistili, že pod vyvrelou žulou sa nachádza metamorfovaná žula. Keďže kontinentálna kôra bola celá zo žuly, bol to dôkaz platňovej tektoniky, teórie, ktorá nedávno začala Keď začali kopať vrty, bolo to prijaté.

Hoci to znie veľmi hlboko, tím Kola Superdeep Borehole a nový tím v Číne neboli bližšie k prelomeniu zemskej litosféry (kôry) a dosiahnutiu plášťa.

READ  Španielske jaskynné umenie vytvorili neandertálci, potvrdzuje štúdia neandertálec

Zemská kôra na súši je premenlivá. ale priemer Je asi 30 kilometrov (19 mi) hrubý, hoci pod horskými masívmi môže dosiahnuť 100 kilometrov (62 mi). Pod oceánmi sa až tak nelíši a je v priemere 6-7 kilometrov (3,7–4,3 mil) hrubá. Aj keď je pod oceánmi menej kôry na vŕtanie, pridanie faktorov, ako je napríklad udržanie stability vrtov, robí proces úspešným. strašne zložité,

Ak sa však pokúsite vyvŕtať dieru do Zeme, očakávajte oveľa viac katastrofálnych komplikácií, pričom hlavnými problémami sú krtkovia ľudiae silný tlak a teplo.

Doug Wilson, výskumný geofyzik na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare, povedal biológia Že každé 3 metre (10 stôp) pridáte ďalšiu atmosféru tlaku (pretože sa pohybujete smerom k jadru, nie preč od neho, samozrejme). Keďže sa prekopávate asi 6 370 kilometrov (3 960 míľ) do stredu Zeme, tlak bude intenzívny: 1 179 423 669 639 374 797 hektopascalov (hPa) je presný tlak, kde je štandardný tlak na hladine mora. 1 013 hPa,

Ako je uvedené v našom článku Ak by ste skočili do diery v zemi, čo by vás zabilo ako prvé?Vzduch pri týchto tlakoch a vy by ste sa potenciálne stali supratekutými, čo by vaše dni skončilo v polievke.

Teploty, ktorým bude vaše vŕtacie zariadenie čeliť, budú pravdepodobne neznesiteľné, vnútorné jadro má 5 200 °C (9 392 stupňov Fahrenheita, Wilson navrhol, že neustále čerpanie vody by pomohlo ochladzovať korunku (ale pravdepodobne by neuspelo), ale keď sa dostanete k vonkajšiemu jadru, bolo by to ako vŕtanie cez kvapalinu.

Medzitým je vnútorné jadro pevné, nie kvôli nízkym teplotám, ale kvôli intenzívnemu tlaku. Aj keď je v tomto momente vaše vybavenie pravdepodobne zničené, ak by ste sa dokázali dostať cez toto jadro zo železa a niklu, odmenili by ste sa krátkym beztiažovým stavom, kedy vás hmota Zeme ťahá dole rovnako vo všetkých smeroch. hore na druhú stranu.

READ  Moja rosacea bola taká zlá, že som bol označený za „paradajku“ a znášal som vtipy o kozmetickej chirurgii od môjho bývalého
[H/T: Live Science]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close