Technológie

Je to definitívne. Nvidia sa stane vlastníkom ARM

Hodnota obchodu dosiahla astronomických 40 miliárd amerických dolárov.

Už nejaký čas kolujú internetom správy o tom, že japonská holdingová spoločnosť SoftBank jedná s niekoľkými potenciálnymi kupcami, ktorí majú záujem o jej firmu ARM.

Podľa starších správ medzi kandidátmi figurovali také mená ako juhokórejský Samsung či americkej spoločnosti Qualcomm a Nvidia. SoftBank si nakoniec definitívne tresol s poslednou menovanou.

Nvidia získa ARM za celkovo 40 miliárd amerických dolárov (33,7 miliardy eur po prepočte). Z toho 21,5 miliardy dolárov (17,7 miliardy eur) spoločnosť vyplatí v akciách a 12 miliárd dolárov (10,2 miliardy eur) v peňažných prostriedkoch.

SoftBank môže navyše získať 5 miliárd dolárov (4,2 miliardy eur) v hotovosti alebo kmeňových akciách pri splnení konkrétnych cieľov finančnej výkonnosti spoločností ARM. Okrem toho Nvidia vydá zamestnancom ARM kapitál v celkovej výške 1,5 miliardy dolárov (1,27 miliardy eur).

Ako sa ďalej píše v oficiálnej tlačovej správe, kúpa ARM má výrazne prispieť k ďalšiemu rozvoju v oblastiach umelej inteligencie, autonómnych systémov a superpočítačov. Za týmto účelom chce Nvidia rozšíriť vývojové centrum v Cambridge, kde zároveň zostane aj centrála ARM.

Súčasťou dohody je zachovanie súčasného otvoreného modelu. V rámci neho rôzne spoločnosti využívajú technológie ARM, či už pri návrhu vlastných čipov, ako napríklad Apple, alebo si od firmy rovno licencujú celú jej architektúru procesorových jadier Cortex-A. Dodajme, že čipy ARM využívajú vo svojich smartphonoch, tabletoch a ďalších inteligentných zariadeniach takmer všetci výrobcovia.

Akvizícia sa tak svojou cenou radí medzi vôbec tie najdrahšie v histórii priemyslu. Pripomeňme, že SoftBank odkúpila ARM len v roku 2016, a to za vyše 31 miliárd dolárov (viac ako 26 miliárd eur).

(1 EUR = 1185 USD)

READ  Pokemon Legends: Arcius ponúka nového Pokémona, vrátane strašného rybieho ducha na pomstu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close