Veda

Je to otvorené! Úchvatný prvý pohľad na obsah vzorky asteroidu Bennu od NASA: ScienceAlert

Konečne máme prvé snímky s vysokým rozlíšením obsahu vzácneho kontajnera na vzorky asteroidu Bennu od NASA, viac ako 3,5 mesiaca po tom, čo ich OSIRIS-REx priviedol späť na Zem.

Oneskorenie bolo spôsobené dvoma nebezpečnými upevňovacími prvkami, ktoré držali veko vzorkovníka na mieste, a nakoniec boli otvorené 10. januára.

19. januára NASA zverejnila dlho očakávané prvé snímky obsahu vzorky – čierneho prachu a skál až do veľkosti 1 cm (0,4 palca).

Pohľad zhora nadol na hlavu OSIRIS-REx Touch-and-Go-Sample-Acquisition-Mechanism (TAGSAM) s odstráneným vekom, odhaľujúci zvyšok vzorky asteroidu vo vnútri. ,NASA/Erica Blumenfeld a Joseph Ebersold,

Materiál sa môže zdať celkom obyčajný, ale nezabudnite, že sa pozeráte na materiál asteroidu, o ktorom sa predpokladá, že bol nedotknutý asi 4,5 miliardy rokov a mohol by vrhnúť nové svetlo na pôvod našej slnečnej sústavy.

Vzorka bola vypustená počas preletu OSIRIS-REx okolo Zeme 24. septembra.

Hoci sa vonkajšia kapsula otvorila veľmi ľahko a umožnila vedcom prístup k 70 gramom (2,48 oz) prachu z asteroidov, hlavná hlavica TAGSAM obsahujúca väčšinu vzorky zostala napriek maximálnemu úsiliu tímu pevne utesnená.

Teraz, keď je to otvorené, tím strávi niekoľko nasledujúcich týždňov určovaním hmotnosti konečnej vzorky, ku ktorej majú teraz prístup.

Vyššie uvedený obrázok urobila kreatívna vedúca Erica Blumenfeld z Advanced Imaging and Visualization of Astromaterials (AIVA) a Jo Aebersold, vedúci projektu AIVA.

Ďalším krokom tímu je odstrániť okrúhly kovový golier, ktorý môžete vidieť na obrázku, a pripraviť sa na presun Nalejte zvyšnú vzorku z mechanizmu na získavanie vzoriek (TAGSAM) do podnosu na vzorky.

READ  Južné Tauridy 2021: vrchol meteorických rojov vo štvrtok večer

Tieto podnosy sa potom odfotia a vzorky sa odvážia, zabalia a uskladnia v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone.

povrch bennu
Detailný záber na Bennuov povrch pokrytý balvanmi zo vzdialenosti 4,5 km (2,8 míle) 11. apríla 2019. ,NASA/Goddard/University of Arizona,

Keď bude koncom tohto roka zverejnený úplný katalóg vzoriek Bennu, vedci z celého sveta predložia žiadosti o vystavenie alebo výskum vzoriek.

dôležité je 75 percent Vzorka bude uložená pre budúcu analýzu.

„Konečne mať otvorenú hlavu TAGSAM a úplný prístup k vráteným vzorkám Bennu je veľký úspech, ktorý odráža neochvejné odhodlanie a vynaliezavosť nášho tímu.“ Tvrdí to astronóm Dante Lauretta Lunárne a planetárne laboratórium Arizonskej univerzity 10. januára.

„Tento úspech opätovne potvrdzuje dôležitosť OSIRIS-REx a náš záväzok prehĺbiť naše chápanie vesmíru. Netrpezlivo sa tešíme na ďalšiu kapitolu, keď sa podelíme o tieto neoceniteľné vzorky s globálnou vedeckou komunitou a budeme pokračovať v našej ceste objavovania.“

OSIRIS-REx, teraz nazývaný OSIRIS-APEX, je v súčasnosti na ceste k ďalšiemu asteroidu, potenciálne nebezpečnému objektu Apophis. Toto stretnutie sa uskutoční v roku 2029.

Časti tohto článku boli upravené z predchádzajúceho spravodajstva ScienceAlert v januári 2024.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close