Veda

Astronómovia objavili na kanibalskej hviezde stopu kovu

Keďže ľudstvo vyrastalo na svete obiehajúcom okolo slabej žltej hviezdy, je ľahké zabudnúť na neuveriteľný deštruktívny potenciál monštier poháňaných jadrovou fúziou, ktoré žiaria v strede každého planetárneho systému.

Hviezdy majú potenciál prečistiť blízke pusté planéty alebo spustiť ničivé výbuchy žiarenia na vzdialenejšie svety vo forme výronov koronálnej hmoty. V niektorých extrémnych prípadoch je dokonca známe, že roztrhajú veľké asteroidy a planéty na kusy a celé ich prehltnú.

Dôkaz o jednom takomto akte kozmického kanibalizmu nedávno objavil tím astronómov pomocou veľmi veľkého teleskopu Európskeho južného observatória, ktorý zachytil slabý odtlačok prsta umierajúcej hviezdy veľkosti Zeme označenej ako biely trpaslík. Dôkazom obrovskej kovovej stopy bol nájdené.

Podľa autorov novej štúdie zverejnenej v r The Astrophysical Journal LettersKovová hmota pravdepodobne predstavuje pozostatky planéty alebo možno asteroidu, ktorý by bol široký asi 500 km, než by ho roztrhal na kusy rušivý gravitačný vplyv hviezdy. Kolísanie sily kovového signálu naznačuje, že skalné úlomky sú sústredené na vybraných miestach na povrchu hviezdy, čo zase naznačuje, že magnetické pole hviezdy hralo dôležitú úlohu v procese kŕmenia.

„Prekvapivo, materiál nebol rovnomerne premiešaný na povrchu hviezdy, ako to predpovedala teória. Namiesto toho je jazva koncentrovanou náplasťou planetárneho materiálu, ktorý drží na mieste rovnaké magnetické pole, ktoré viedlo padajúce úlomky. Spoluautor štúdie profesor John Landstreet z Western University a Armagh Observatory and Planetarium v ​​Kanade povedal, „Toto ešte nikto nevidel.“

Je možné, že aj Zem bude pohltená svojou hviezdou po vyčerpaní zásob vodíka Slnka, čím sa v jej srdci zapáli fúzna reakcia a začne sa jej premena na červeného obra – proces, ktorý sa začne asi o 5 miliárd rokov. Dúfajme, že roky prísť. V tomto bode narastie do takej veľkosti, že pohltí najvnútornejšie planéty Slnečnej sústavy vrátane Merkúra a Venuše.

READ  SpaceX Falcon 9 vypustil 22 satelitov Starlink z Mysu Canaveral – vesmírny let

Medzitým astronómovia používajú stroje nazývané spektrografy na odhaľovanie svetelných odtlačkov vzdialených hviezd, aby objavili zloženie týchto hviezdnych obrov a povahu planetárneho materiálu, ktorý konzumujú. Pre viac kozmických noviniek si prečítajte o objave najjasnejšieho objektu vo vesmíre alebo o existenčnej kríze o vývrtkovom formovaní galaxií, ktoré sa nedávno našli ukryté v hlbokom vesmíre.

Anthony je nezávislý prispievateľ, ktorý pre IGN pokrýva novinky z oblasti vedy a videohier. Má viac ako osemročné skúsenosti s prelomovým vývojom v mnohých vedeckých oblastiach a nemá čas na vaše konšpirácie. Sledujte ho na Twitteri @BeardConGamer

Obrazový kredit: ESO

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close