Veda

Nová slávna Hubblova fotografia predstavuje Jupiterovu búrlivú stránku

Majestátny Jupiter, agresívny veľký brat našej slnečnej sústavy, dáva najlepšiu stránku vpred *. Nový ostrý obraz z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukazuje divoké, neustále sa vyvíjajúce počasie obrej planéty – odhaľuje krátkodobé aj dlhodobé zmeny.

Na severnej pologuli by mohli turbulentné mraky naznačovať vznik novej vírivej búrky, zatiaľ čo na juhu sa zdá, že dlhotrvajúca búrka tesne pod a asi o polovicu väčšou Veľkou červenou škvrnou pomaly mení farbu z bielej na červenú.

Ak to nestačí, vľavo máme tiež fotobombu z ľadového mesiaca Európa, jedného z cieľov nášho hľadania mimozemského života.

Veľká červená škvrna je najslávnejšia z búrok Jupitera a je to najpútavejšia vlastnosť tohto nového obrázka. Je to skutočne obrovská búrka, ktorá sa otáča proti smeru hodinových ručičiek, a myslíme si, že tu je už minimálne 350 rokov.

(NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center, MH Wong / University of California, Berkeley a tím OPAL)

Zdá sa, že za posledných niekoľko desaťročí sa veľká červená škvrna zmenšovala, záhada, ktorá vedcov miatla, je však stále obrovská; v súčasnosti meria 15 800 kilometrov (9 818 míľ). To je pokles z 16 350 kilometrov (10 159 míľ) v roku 2017, ale stále výrazne väčší ako zemský 12 742 kilometrov (7917,5 míle) priemer.

Nedávno sa zmenšovanie Veľkej červenej škvrny spomalilo, ale nie úplne zastavilo.

Tesne pod ním je búrka s názvom Oval BA. Je oveľa mladšia ako Veľká červená škvrna, ale sama o sebe je úplne fascinujúca. To vznikla koncom 90. rokov z troch menších búrok, ktoré zúrili 60 rokov a odvtedy sa stupňujú.

Je zaujímavé, že svoj novo spojený život začal ako biela búrka. Potom v roku 2006 si vedci všimli, že mení farbu – sústruženie červené ako jeho väčší bratranec. Nezostalo to tak, ako vidíte. V priebehu niekoľkých rokov vybledol späť do bielej. Nový Hubblov obraz však ukazuje, že ani biele sfarbenie nebolo trvalé. Zdá sa, že oválna BA opäť sčervená.

READ  Deň vďakyvzdania Covid: Plne zaočkovaní členovia rodiny môžu ísť na dovolenku bez masiek, hovorí Fauci

V budúcnosti to bude fascinujúce sledovať, aby sme zistili, či je za týmito zmenami farieb nejaký rým alebo dôvod, ale pravdepodobne bude možné rozpoznať vzor ešte mnoho rokov.

biela búrka(NASA, ESA, A. Simon / Goddard Space Flight Center, MH Wong / University of California, Berkeley a tím OPAL)

Na severnej pologuli sa v stredných zemepisných šírkach objavila veľmi jasná biela búrka, ktorá sa pohybovala okolo 560 kilometrov za hodinu (350 míľ za hodinu) a bola vlečená oblakom. Ako asi viete prísť, búrky na Jupiteri neustále prichádzajú a odchádzajú, ale táto sa javí inak.

Za ním nasledujú malé tmavé cyklónové zhluky – rotujúce proti smeru hodinových ručičiek – zapustené do oblaku. Tieto sme ešte nevideli a vedci si myslia, že by mohlo ísť o rodiacu sa dlhotrvajúcu búrku, podobnú Veľkej červenej škvrne a Oválnej BA na juhu.

Určite je tu toho veľa, do čoho by si mohli planetárni vedci zaboriť svoje zuby, keď sa snažia pochopiť divokú a nepredvídateľnú atmosféru Jupitera. Je to však tiež úžasne pripomínajúca krása a zázrak nášho malého kúta vesmíru.

*Každá strana je najlepšou stránkou Jupitera.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close