Veda

Pred prezidentskými voľbami sa na Floride objavila záhadná priepasť v úmrtiach osôb COVID-19

FORT LAUDERDALE, Florida. – Na Floride sa objavil úžasný vzorec smrti – COVID-19 – ten, ktorý naznačuje, že štát manipuloval s nevybavenými úmrtiami, čo predstavuje priaznivejší počet úmrtí v dňoch pred prezidentskými voľbami v roku 2020.

Otázkou je, ako štát rieši oneskorenie medzi dátumom, keď niekto zomrie, a dátumom, keď Florida hlási smrť na verejnosti. Až na malé výnimky skončila Florida s tým, že do svojich denných počtov započítava úmrtia s dlhým hromadným pokrytím 24. októbra, 10 dní pred voľbami 3. novembra, a pokračovala v ich začleňovaní 17. novembra, dva týždne po voľbách.

Výsledok: Denné počty úmrtí, ktoré Floridians videl, boli za ten čas výrazne nižšie, ako by boli inak.

Zmena nastala len tri dni po správe floridského guvernéra Rona DeSantisa, ktorá oznámila, že vykoná ďalšiu kontrolu všetkých podozrení na úmrtie COVID-19 a potom ich pridá k počtu obyvateľov Floridy.

Dáta analyzoval profesor Jason Salemi z University of South Florida. Povedal, že ho prekvapili medzery v spravodajstve okolo volieb, ale neurobil nijaké závery. Poznamenal, že správy o úmrtí na Floride „sú naďalej akousi čiernou skrinkou“ a chcel „viac porozumieť tomuto procesu“.

Sun Florida Sentinel na juhu Floridy minulý týždeň začal od viacerých štátnych úradov požadovať diskusiu o týchto prekvapivých údajových modeloch. Žiaden by neodpovedal na otázky. Jason Mahon, hovorca floridského ministerstva zdravotníctva, nereagoval na viaceré žiadosti o komentár.

Zámer štátu manipulovať s údajmi tak zostáva nejasný. Je možné, že ministerstvo zdravotníctva na Floride pozastavilo hlásenie o nevybavených úmrtiach ako súčasť svojej novej politiky pri ich preskúmaní. Nech bol zámer akýkoľvek, zmena viedla k priaznivejším trendom úmrtia, keď sa blížili voľby.

Neochota štátu riešiť otázky týkajúce sa jeho údajov COVID-19 nie je nič neobvyklé. Počas celej pandémie koronavírusu sa DeSantis a jeho administratíva zapájali do režimu utajovania a rotácie, pričom podceňovali šírenie pandémie v jej najskorších dňoch a nariadili zamestnancom verejného zdravotníctva, aby nevydávali verejné vyhlásenia o COVID-19, keď sa blížili voľby. Zistilo sa vyšetrovanie hliadky.

READ  Uzamknutie vytvorilo „časovanú bombu na rakovinu“: Lekári varujú, že bude trvať roky, kým sa miera úmrtnosti vráti na úroveň pred pandémiou

Analytici, ktorí sledujú čísla Floridy, tvrdia, že sú zmätení pauzou štátu pri hlásení úmrtí starých mesiacov. Uviedli, že tiež požiadali štát o objasnenie, nedostali však žiadnu odpoveď.

„Je ťažké vedieť, či došlo k obmedzeniu volebného času alebo k náhodným udalostiam,“ uviedol Scott David Herr, floridský počítačový vedec, ktorý sleduje denné údaje COVID-19. „Ministerstvo zdravotníctva nevysvetlilo, prečo sú oneskorenia nekonzistentné.“ Keď neustále menia to, čo sa deje v zákulisí, keď sa neustále menia lagy, je to tam neprehľadné. “

Zatiaľ čo odborníci na verejné zdravie tvrdia, že úmrtia na pandémiu sú zvyčajne nedostatočne hlásené, republikáni sa sťažovali, že počty úmrtí na Floride boli prehnané, pričom do celkového počtu sa rátajú aj úmrtia z iných príčin. DeSantis špekuloval, že štatistiky úmrtí vychádzajúce z jeho vlastného zdravotného oddelenia boli nafúknuté.

Administratíva spoločnosti DeSantis zmenila požiadavky na hlásenie úmrtí prostredníctvom pandémie, najskôr ako sa začala obávať rastúceho počtu nevybavených prípadov, a potom, keď začala pochybovať o platnosti stúpajúceho počtu obetí na Floride:

15. augusta: Zatiaľ čo okresní lekári boli pôvodne zodpovední za rozhodovanie o tom, či smrť bola spôsobená COVID-19, zaplavili ich prípady a zaostali. Štát na ich žiadosť umožnil ošetrujúcim lekárom, aby prijali tieto rozhodnutia a priamo ich hlásili štátu.

13. októbra: Predseda snemovne José Oliva, republikán z Miami Lakes, zaútočil na správy o úmrtí COVID-19 prichádzajúce na ministerstvo zdravotníctva ako „často nedostatočne dôkladné“ a podkopávajúce „úplnosť a spoľahlivosť záznamov o smrti“.

21. októbra: Generálny chirurg na Floride, Dr. Scott Rivkees, oznamuje, že štát zavedie ďalšiu vrstvu preverovania úmrtí pred zverejnením súčtov. K mnohým úmrtiam došlo viac ako mesiac pred oznámením alebo mesiace po pozitívnom teste na COVID-19. „Aby bola zaistená presnosť úmrtí súvisiacich s COVID-19, oddelenie vykoná ďalšie kontroly všetkých úmrtí. Včasné a presné údaje zostávajú najvyššou prioritou ministerstva zdravotníctva. “

READ  Spojenie twistroniky a spintroniky pre pokročilú elektroniku.

V priebehu niekoľkých dní sa veci zmenili. Z denných štatistík štátu zmizla kľúčová kategória: úmrtia, ku ktorým došlo pred viac ako mesiacom. Takéto úmrtia už dlho tvorili významnú časť denných súčtov na Floride a v ďalších štátoch, pretože správy o úmrtí od lekárov nie vždy dorazia na zdravotnícke oddelenie okamžite, namiesto toho ich stekajú v priebehu niekoľkých dní a týždňov.

Dopad tejto zmeny bol obrovský. Uvažujme: V mesiaci, ktorý predchádzal zmene, od 23. septembra do 20. októbra, štát zahrnul do svojich denných záznamov 1 128 úmrtí, ku ktorým došlo najmenej o mesiac skôr – čo predstavuje 44% úmrtí oznámených počas tejto doby. Lenže v týždni pred voľbami zaradilo ministerstvo zdravotníctva do svojich denných záznamov iba jednu takúto smrť.

Riešila Florida konečne svoje nevyriešené prípady? Nebolo to: 17. novembra, dva týždne po voľbách, sa počty každodenných úmrtí na Floride začali znovu dôsledne týkať úmrtí, ku ktorým došlo pred viac ako mesiacom predtým, a veľkého počtu úmrtí, ku ktorým došlo pred viac ako dvoma mesiacmi, podľa toho k Salemiho analýze.

K pozoruhodnému a záhadnému obnoveniu hlásení o nevybavených úmrtiach došlo v nedeľu 8. novembra. V ten deň štát zaznamenal najmenší počet hlásených nových úmrtí za posledných niekoľko mesiacov, iba 15. A v tomto dni sa nachádzalo najväčšie percento nevyriešených úmrtí ešte ktorýkoľvek deň – ohromujúcich 74% úmrtí uviedlo, že tento deň bol starší ako mesiac. Ale pretože bolo zaznamenaných tak málo nedávnych úmrtí, celkový súčet za 8. novembra sa zdal podobný dennému počtu zaznamenanému v dňoch pred a po ňom.

Verejnosť v tomto zázname nevidela skutočné dátumy úmrtí. Čo videla verejnosť: počet úmrtí, ktorý klesal v dňoch pred voľbami, a pomaly stúpal späť v dňoch po nich.

Floridské ministerstvo zdravotníctva odmietlo vydať úmrtné listy COVID-19 vedcom alebo novinárom na preskúmanie. Až do neskorého leta boli záznamy na verejnosti zverejnené v súhrnnej podobe na Floridskom ministerstve pre vymáhanie práva, ktoré zhromažďuje úmrtné listy od kancelárií krajských lekárov počas výnimočných stavov. Ale v auguste, keď úmrtia COVID-19 prestali prúdiť prostredníctvom krajských lekárov, sa informácie prestali zverejňovať.

READ  Astronómovia prvýkrát zachytili červeného superobra, ktorý explodoval v masívnej supernove

Salemi uviedol, že si myslel, že medzery v predbežnom výbere mohli byť spôsobené zmenou, ktorá vzala zodpovednosť za posudkových lekárov, ktorých nadmerne vyťažený personál tvoril veľkú časť nevybavených prípadov. Alebo to možno bolo výsledkom nového postupu ministerstva zdravotníctva, ktorý podrobnejšie preskúmal každý prípad.

Lenže potom sa v polovici novembra v denných počtoch štátu opäť objavili desiatky nevybavených úmrtí.

„Začínam byť zvedavý, čo sa deje,“ povedal.

———

(Štatutárka Adelaide Chenová prispela k tejto správe.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close