Veda

Vzorky asteroidov Bennu by mohli „zásadne“ zmeniť pohľad na život

Všetci sme tam boli: naberáte si arašidové maslo alebo si chcete pripraviť pekný nálev, keď si uvedomíte, že vaša sila zápästia nestačí na to, aby ste dostali von lahodný obsah pohára. to je viac menej Znepokojujúci problém NASA so vzorkami asteroidov OSIRIS-REx– Aj keď, samozrejme, obsah tej nádoby nie je určený na jedenie.

Toto je správne. NASA bola schopná spustiť misiu v hodnote 1,16 miliardy dolárov na asteroid 200 miliónov míľ od Zeme, získať kusy vesmírnej skaly a vrátiť ich do nášho bežného obývateľného sveta. A teraz nemôže otvoriť nádobu. Najmä dva upevňovacie prvky na TAGSAM (dotykový mechanizmus získavania vzoriek) odmietajú podľahnúť v súčasnosti dostupným nástrojom. Vedci dúfajú, že vzorky môžu poskytnúť stopy asteroidu Bennu Vznik slnečnej sústavy a vznik životaTakže prirodzene túžia posunúť veci dopredu.

Našťastie bola vonkajšia strana nádoby so vzorkou zakrytá Množstvo materiálu asteroidov, čo znamená, že nejaká veda už začala. Na tlačovej konferencii minulý mesiac analytik vzorky OSIRIS-REx Daniel Glavin Popísané bity asteroidov Ako „sen astronóma“. Už identifikovali molekuly uhlíka a vody.

Gizmodo oslovil niekoľkých astronómov, aby prediskutovali, čo presne dúfajú, že sa dozvedia z úplnej analýzy materiálu starovekého asteroidu. Tu je to, čo musel povedať.

„Vzorky OSIRIS-REx by nám mohli pomôcť zistiť, či okrem hláseného dodávania vody na prvotnú Zem kométami, môžu byť snímané aj asteroidmi,“ povedal Jean-Pierre de Vera, astronóm z German Aerospace. Centrum. Je.“ a prezident Európskej asociácie astrobiológie (EANA) v e-maile pre Gizmodo. „Stále existujú otázky o množstve organickej hmoty v týchto horninách, ktorá mohla byť prinesená na Zem a mohla slúžiť ako prvé stavebné kamene života.“

Vždy, keď sa na Zemi nájdu meteority, poskytujú vedcom príležitosť preskúmať pôvod slnečnej sústavy. Mnohé z týchto úlomkov hornín sú uhlíkaté chondrity, trieda starých meteoritov bohatých na uhlík, ktoré obsahujú stavebné bloky pre život a vykazujú známky vodnej zmeny – zmeny v ich zložení spôsobené tekutou vodou. Poskytujú teda intímne okno do toho, ako sa naša slnečná sústava vytvorila a dala vzniknúť svetu podobnému Zemi – bohatému na doskovú tektoniku, pokryté oceánmi a hemžiace sa živými vecami.

ale meteority, ktoré pristávajú na Zemi Okamžite sa kontaminujte zemou. Vďaka usilovnému úsiliu tímu OSIRIS-REx vedci konečne získali prístup k vzorkám asteroidov nepoškvrneným obrovským množstvom organického materiálu a zmien spôsobených spaľovaním v atmosfére našej planéty a dopadom na povrch, či už je to zem alebo more.

„Prvýkrát budeme môcť zmerať množstvo všetkých 20 proteínotvorných aminokyselín zo vzorky asteroidu nedotknutej životom na Zemi,“ povedala Savannah Wehby, astronómka z University of Arizona, v e-maile pre Gizmodo. „Mojím cieľom je porovnať aminokyseliny nájdené na Bennu s tými z raného života na Zemi. Dúfam, že odpoviem na otázku: Používal raný život stavebné bloky prinesené z vesmíru?

Nádoba na vzorku (vľavo) s vložkou (vpravo) zobrazujúca prach z asteroidov.

Či už vzorky odhaľujú, že zložky životných procesov pochádzajú z vesmíru alebo môžu pochádzať zo samotnej Zeme, Wehby povedal, že „Myslím si, že to, čo objavíme, zásadne zmení spôsob, akým sa pozeráme na kozmologický kontext.“ „Ako premýšľam o živote. „

Bennu je pomenovaný po staroegyptskom božstve spojenom so znovuzrodením, živom symbole boha Osirisa, ktorý bol sám vzkriesený v egyptskom mýte. Toto je primitívny asteroid, Datuje sa asi 10 miliónov rokov o existencii slnečnej sústavy. Vedci sa preto domnievajú, že asteroid môže skrývať tajomstvá toho, ako mohli vyzerať rané fázy formovania slnečnej sústavy, ako aj to, aké prvotné organické zložky mohli byť prítomné – spoliehajúc sa na staré klišé „Stavebné bloky pre život“. – môže existovať na kamenných telách.

Ale toto nie je také ľahké. Bennu vo svojej ranej existencii prešiel určitými zmenami, čo znamená, že vedci budú môcť vidieť viac než len „stavebné bloky“ – budú môcť vidieť herný plán, ktorý Bennu vyvíjal, aby ho nasledoval.

„Toto je fosílna snímka niektorých z najprimitívnejších materiálov v slnečnej sústave,“ povedal Michael Wong, astrofyzik z Carnegie Science, v telefonáte s Gizmodom. „Ale medzi jeho vznikom a miestom, kde v podstate zamrzlo a prestalo rásť ako planetárne teleso, uplynulo trochu času.“

„Snaha pochopiť, aká veľká chemická zložitosť sa objavila v krátkom momente medzi tým, keď sa Bennu vytvoril a keď Bennu zamrzol a prestal sa vyvíjať, je pre mňa skutočne zaujímavé, pretože vám to dáva trochu skaly, trochu ukazuje silu. ľadu a trochu organickej hmoty,“povedal Wong.

Bez ohľadu na chemický koktail, Bennu nám môže poskytnúť informácie o zložkách. Ale skutočný návod na varenie je rovnako dôležitý ako ingrediencie a krátke obdobie vývoja asteroidu nám v tom môže pomôcť.

„Proces vzniku života je pre nás stále záhadou a nemyslím si, že odpoveď spočíva v presnej identifikácii molekúl,“ povedal Wong. Preto mi vadí pojem ‚stavebnice‘. Ide skôr o procesy, ktoré tieto molekuly s nadšením robia spoločne. A môže sa stať, že procesy života môžu vzniknúť vo veľmi odlišných súboroch stavebných blokov.

Dnes sa stali vzorky asteroidu Bennu K dispozícii na verejné prezeranie V Smithsonianovom národnom múzeu prírodnej histórie vo Washingtone, D.C., aj keď môže chvíľu trvať, kým budú zverejnené analýzy hornín, môžete o pôvode života na Zemi uvažovať skôr, ako by ste chceli.

Viac: Fragmenty asteroidu Bennu pristáli v Smithsonian po prejdení 200 miliónov míľ

READ  Megalodon bol väčší, rýchlejší a aj hladný

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close