Veda

Prečo preteky o nájdenie tajomného južného pólu Mesiaca?

Teplota môže stúpať v PSR pokles pod -200C (-390F), čo z nich robí najlepšie miesta na hľadanie ľadu. Rover NASA by mal navštíviť južný pól Mesiaca koncom roka 2024. Viper sa volá, niektorí z nich vojdú do PSR so zapnutými svetlometmi, aby osvetlili – doslova – ich tajomstvá. Misia by nám mala povedať, či existujú „blokové kúsky ľadu“ alebo „malé kryštály zmiešané v piesočnatej zmesi,“ hovorí Dan Andrews z Ames Research Center NASA, projektový manažér Viper.

Viper však nemusí byť prvou misiou, ktorá vstúpi do PSR. nazývaná prekurzorová misia násypka micro-novaOd americkej firmy Intuitive Machines by ho mohla poslať na Mesiac už v roku 2024. Chýbajú mu síce nástroje Viperu, ako napríklad vŕtačka na kopanie do povrchu, no na „skočenie“ do PSR využije svoje trysky. Južný pól Mesiaca nám dáva prvý pohľad dovnútra.

Nie sú to však jediné misie zamerané na južný pól Mesiaca. Nadväzujúca indická misia v partnerstve s Japonskom, Chandrayaan-4bude tu tiež prominentná, kým Čína áno naznačil svoj úmysel Rusko má naplánovanú ďalšiu misiu na južný pól s cieľom pristáť v regióne.

Vodný ľad podnecuje tento záujem. Ak je prítomný v hojnosti a je dostupný, môže Cenný zdroj pre ľudské sídla na Mesiaci a ďalší prieskum v Slnečnej sústave. Ak je možné odstrániť ľad z lunárnej pôdy, môže sa rozdeliť na vodík a kyslík, hlavná zložka raketového paliva Alebo možný zdroj pitnej vody a kyslíka pre ľudské sídla.

„Najjednoduchší spôsob, ako ho získať, je vykopať ľadovú pôdu a vložiť ju do nejakej pece, aby sa ľad sublimoval,“ hovorí Kevin Cannon, odborný asistent geológie na Coloradskej banskej škole v USA. „Do skladu môžeme umiestniť dostatok pohonnej látky, aby sme mohli poháňať raketu a niekoľkokrát sa dostať do vonkajšej slnečnej sústavy. Je tu tiež prístup na miesta, ktoré sú osvetlené 90 % roka, čo sú dobré solárne články na spracovanie pôdy.“ Dodáva energiu kovom. ako kyslík a hliník.“

READ  Nesher Ramla, stredný pleistocén Homo z Izraela

Tieto sny o hlbokom vesmíre a živote na Mesiaci sú bližšie, než by si ktokoľvek myslel. NASA plánuje pristáť ľudí na Zemi v roku 2025 na povrchu Mesiaca na pristávacom zariadení SpaceX prvýkrát po polstoročí ako súčasť Misia Artemis III, Pristanú na momentálne nevybranom mieste na južnom póle a po prvý raz budú hľadať sneh priamo.

„Hlavným účelom tejto misie je naučiť sa pristávať a pracovať v polárnych oblastiach,“ hovorí Jacob Bleacher, hlavný vedec NASA. V závislosti od povahy ľadu objaveného predchádzajúcimi misiami, ako je Viper na južnom póle, astronauti pravdepodobne ponesú vybavenie, aby nejaké pozbierali a vrátili na Zem. Budúce misie Artemis môžu zvážiť jeho horlivejšie využitie ako zdroja. „Je to opakovaný súbor krokov,“ hovorí Bleacher.

možnosť iného Potenciálne využiteľné minerály a kovy na mesačnom povrchu Môžu ho ťažiť a využívať aj astronauti budovať infraštruktúru Tam by museli prežiť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close