Veda

Jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020 sa deje tento týždeň. Takto to môžete sledovať odkiaľkoľvek.

Jediný celkom zatmenie Slnka roka dorazí tento týždeň. V pondelok 14. decembra budú mať šťastní pozorovatelia oblohy príležitosť spoznať veľkolepú nebeskú udalosť, keď nový mesiac úplne blokuje slnko a vytvára dočasnú tmu počas NASA nazýva „jednou z najpozoruhodnejších prírodných pamiatok.“

Keď mesiac úplne zakrýva slnko, je vidieť slnečnú atmosféru – známu ako jeho koróna. Tento rok sa to zhoduje s pôsobivým Meteorický roj Geminidov.

Bohužiaľ toto zatmenie Slnka budú sledovať iba časti Južnej Ameriky, takže relatívne málo ľudí to bude môcť sledovať naživo. Niekoľko živých prenosov z tejto udalosti však zabezpečí, aby mali dychtiví amatérski astronómovia šancu vidieť zatmenie bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzate.

Ako sa pozerať

Zatmenie bude viditeľné v Južnej Amerike, konkrétne v určitých oblastiach Čile a Argentíny. Tvrdí to NASA, cesta sa bude ťahať od čílskej Saavedry po argentínsku Salina del Eje.

Príležitosť spoznať túto udalosť budú mať tiež lode nachádzajúce sa v častiach Tichého a Atlantického oceánu.

Mimo úzkej cesty totality budú niektorí ľudia stále schopní vidieť čiastočné zatmenie – tam, kde Mesiac zakrýva časť slnečného disku. Ak chcete zistiť, či sa nachádzate pozdĺž tejto cesty, vyskúšajte Mapa NASA.

Pre tých, ktorí si zatmenie osobne prezerajú, je ich niekoľko bezpečnostné opatrenia nasledovať. Nikdy sa nepozerajte priamo na slnko a na ochranu očí noste okuliare na zatmenie slnka – bežné slnečné okuliare nestačia.

Ktokoľvek v stredovej línii úplnej cesty má na úplné zhmotnenie za jasného počasia asi 2 minúty a 10 sekúnd.

Pre tých, ktorí sa nachádzajú kdekoľvek na svete, bude televízia NASA v priamom prenose sledovať zatmenie z Pontificia Universidad Católica de Chile prostredníctvom ďalekohľadov na Učiteľské observatórium. Šou sa začína o 9:40 SEČ, rozprávaný program v španielčine je o 10:30 ET a úplné zatmenie je stanovené na 11:02 ET. Sleduj to tu.

Priamy prenos bude obsahovať pohľady na zatmenie v reálnom čase a diskusiu s dvoma vedcami NASA Yari Collado-Vega a Bea Gallardo-Lacourt, ktorá vysvetlí, ako vedci využívajú zatmenia na štúdium slnka.

Čas a dátum organizuje aj priamy prenos zo sopky Villarrica v Čile so začiatkom o 9:30 východného času.

Ďalšie úplné zatmenie Slnka príde až 4. decembra 2021. Našťastie má v roku 2020 stále pripravený posledný nebeský úkaz: veľká spojka Jupitera a Saturna 21. decembra.

READ  Rodina z Texasu organizuje Covid-19 PSA o veľkých rodinných zhromaždeniach po tom, ako sa vírus nakazilo 15 členov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close