Veda

Geomagnetická búrka pravdepodobne zasiahne Zem do utorka: Čo vieme

(Nexstar) – Minulý týždeň silná slnečná aktivita spôsobila, že mnohí ľudia videli oslňujúce zobrazenia polárnej žiary. Tento týždeň, bez leteckého farebného zobrazenia, Zem pravdepodobne zasiahne ešte väčšia slnečná aktivita.

Cez víkend NOAA Space Weather Prediction Center (SWPC) vydal geomagnetické búrkové hodinky Na pondelok a utorok uviedla, že „očakáva sa, že vysokorýchlostný prúd z koronálnej diery bude mať dopad na Zem v oba dni“.

Podľa SWPC bol prílet naplánovaný na pondelok ráno.

Zdieľal aj tento mierne náročný obrázok Slnka, ktorý zobrazuje koronálnu dieru.

Začiatkom decembra 2023 bola na Slnku pozorovaná koronálna diera. [Cropped] (NOAA SWPC)

Znamená to, že Slnko sa chystá vybuchnúť alebo sa Zem roztopí? Nie, ale môžeme zažiť aj iné účinky.

To, čo vidíte na obrázku vyššie, je, ako sme povedali, koronálna diera. Vyzerá tmavšie ako zvyšok slnka, pretože táto oblasť je chladnejšia a menej hustá ako okolitá plazma. NOAA, Takéto polia sú „unipolárne magnetické polia“, ktoré umožňujú slnečnému vetru „ľahšie“ uniknúť do vesmíru.

Rob Steinberg z NOAA’s Space Weather Prediction Office predtým pre Nexstar povedal, že tieto udalosti sa vyskytujú často. Koronálne diery a s nimi spojené slnečné vetry sú schopné spôsobiť geomagnetické búrky, pred ktorými SWPC tento týždeň varuje.

SWPC používa na klasifikáciu sily geomagnetických búrok stupnicu podobnú tej, ktorá sa používa na meranie tornád alebo hurikánov. Očakáva sa, že prichádzajúca búrka dosiahne silu G1 alebo G2 a spadne na spodný koniec päťbodovej stupnice.

Búrka G1 by mohla priniesť polárnu žiaru do Maine a na horný polostrov v Michigane, zatiaľ čo mierna búrka G2 by ich mohla zasiahnuť až na juh do New Yorku a Idaha. Minulý víkend sme zažili búrku na úrovni G3, ktorá bola schopná priviesť polárne svetlá až na juh do severného Missouri.

Bohužiaľ, podľa najnovšej predpovede SWPC, šance na rozšírené zobrazenia severných svetiel v Lower 48 (Aljaška má zvyčajne aspoň malú šancu vidieť ich každú noc) sú s touto geomagnetickou búrkou relatívne nízke. Ľudia na juhu, ako je centrálna Južná Dakota, Wisconsin a Michigan, majú malú šancu vidieť polárnu žiaru na základe červenej čiary na mape nižšie.

Predpoveď Aurory na pondelok 4. decembra 2023. (NOAA SWPC)

Ak teda v pondelok neuvidíme polárnu žiaru, čoho sa musí SWPC obávať?

Zatiaľ čo polárna žiara je neškodná, slnečná aktivita spojená s geomagnetickými búrkami môže ovplyvniť našu navigáciu, komunikáciu a rádiové signály.

Niektoré z týchto vážnych účinkov sme už videli. Veľkú halloweensku slnečnú búrku v roku 2003 spôsobila séria silných CME, NOAA správy, Priniesli oslnivú polárnu žiaru na miesta tak ďaleko na juh, ako je Kalifornia, Texas a Florida – štáty, kde ich možno vidieť len zriedka – a spôsobili ďalšie (menej ohromujúce) technické problémy.

Polovica kozmických lodí obiehajúcich okolo Zeme bola ovplyvnená, čo spôsobilo narušenie GPS, rádiovej komunikácie a satelitnej televízie. Satelit bol neopraviteľne poškodený, zatiaľ čo astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice sa museli chrániť pred vysokou radiáciou. Na Zemi vedecké skupiny v Antarktíde stratili komunikáciu na päť dní a boli ovplyvnené systémy GPS inde.

Táto búrka asi nebude mať taký veľký vplyv. V skutočnosti, pokiaľ v pondelok večer nezahliadnete polárnu žiaru, pravdepodobne si nevšimnete, že búrka vôbec zasiahla Zem.

Môžete však Očakávajte, že polárnu žiaru uvidíte častejšie v najbližších mesiacoch. Slnko je blízko zenitu svojho slnečného cyklu 25, 11-ročného obdobia, v ktorom otáča svoj severný a južný pól. Počas tejto doby sa môžu vyskytnúť rôzne udalosti vesmírneho počasia, ktoré by mohli priniesť geomagnetické búrky – a polárne svetlá – k nám na Zem.

READ  Kvapalina do ostrekovačov je neočakávaným zdrojom emisií vozidla

Copyright 2023 Nextstar Media Inc. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close