Veda

Elon Musk chce kolonizovať Mars. Je to ziskové?

Musk, generálny riaditeľ a hlavný inžinier spoločnosti, odkazuje na svoje medziplanetárne ambície skôr ako sci-fi hlavný hrdina s morálnym vyzvaním ako podnikateľ s rušivým obchodným plánom.

Posledným vesmírnym programom, ktorý sa priblížil Muskovým medziplanetárnym ambíciám v cestovaní, bol program NASA Apollo, úsilie v polovici 20. storočia, ktoré pristálo so šiestimi kozmickými loďami a 12 astronautmi na Mesiaci. apollo náklady viac ako 280 miliárd dolárov v dnešných dolároch a v niektorých rokoch NASA zaberala viac ako 4% celého štátneho rozpočtu. Vesmírna agentúra, ktorá v posledných rokoch získala menej ako polovicu jedného percenta federálneho rozpočtu, mapuje svoje vlastné plány na návrat ľudí na Mesiac a prípadne cestu na Mars.

Agentúra však tiež neuviedla, koľko by to druhé mohlo stáť.

Muskove osobné bohatstvo sa zvýšilo na približne 100 miliárd dolárov – aspoň na papieri – vďaka nemalej časti a série akcií a ocenení akcií od jeho spoločnosti na výrobu automobilov, Tesla. Musk tiež opakovane uviedol, že dúfa, že zisky budú mať ďalšie podniky spoločnosti SpaceX, vrátane podniku zameraného na satelitný internet, ktorý je v súčasnosti v beta testovanie, pomôže pri vývoji paliva pre jeho raketu Mars. Spoločnosť SpaceX tiež získala takmer 6 miliárd dolárov od bánk a investorov rizikového kapitálu a podľa dátovej firmy sa zmenila na jednu z najoceňovanejších súkromných spoločností na svete. Pitchbook, Pravdepodobne aspoň niektorí investori jedného dňa budú hľadať hotovosť.

A to si kladie otázku: Dajú sa na Marse zarobiť peniaze?

Medziplanetárny zisk

SpaceX je pravdepodobne ešte veľa, mnoho rokov od vývoja všetkých technológií, ktoré by osídlenie Marsu vyžadovalo. Spoločnosť je v počiatočných fázach vývoja svojej hviezdnej lode, mohutného systému rakiet a kozmických lodí, v ktorý Musk dúfa, že prevezie náklad a konvoj ľudí cez minimálnu vzdialenosť 30 miliónov míľ medzi Zemou a Marsom. Musk odhaduje, že vývoj hviezdnej lode bude stáť až 10 miliárd dolárov a Musk 31. augusta uviedol, že SpaceX sa bude usilovať o vypustenie „stoviek“ satelitov na palubu hviezdnej lode skôr, ako jej zverí ľudské životy.

Ak sa preukáže, že je schopný výstupu na Mars, osadníci budú musieť byť vzduchotesní stanovište chrániť ich pred toxickým vzduchom a smrtiacimi žiarenie že na jej povrch prší.

„Nie je to pre slabé povahy,“ povedal Musk. „Dobrá šanca, že zomrieš, a bude to ťažké … Bude lepšie byť pekne slávna, ak to vyjde.“

Ale najmenej počas prvých 100 rokov existencie ľudí na Marse bude ekonomická situácia pochybná, uviedol Michael Meyer, vedúci vedeckého programu NASA Mars Exploration Program, ktorý nedávno spustil program vytrvalosť rover pre ďalšie robotické štúdium planéty.
Ako SpaceX a NASA prekonali ostrý konflikt kultúry, ktorý mal vrátiť americké kozmonauty na trh
Musk má plán, ako z Marsu urobiť atraktívny cieľ pre dlhodobý život: Terraforming, hypotetický scenár, vďaka ktorému ľudia robia Mars viac Zemou čerpaním plynov do atmosféry. Bol by to pokus o použitie rovnakých skleníkových plynov spôsobujúcich klimatickú krízu na našej domovskej planéte, aby sa atmosféra Marsu stala hustejšou, teplejšou a pohostinnejšou pre život. Musk presadzoval myšlienku, že tento proces by sa mohol začať zhadzovanie jadrových bômb na planéte.

Myšlienka terraformingu vznikla podľa vedcov, ktorí sa zaoberali myšlienkami. Podľa Meyera to však nebolo od nikoho, kto si myslel, že je to niečo, čo ľudia môžu alebo majú robiť.

READ  „Bezprecedentné“ – CO2 stúpa 10-krát rýchlejšie ako kedykoľvek v zaznamenanej histórii

„Bolo to intelektuálne cvičenie,“ povedal Meyer. Ale v atmosfére Marsu je takmer žiadny kyslík. A je tu nekonečne malé množstvo vody, čo znamená, že bude nesmierne ťažké pestovať plodiny, tým menej vytvoriť vodný cyklus po celom Marse. Nie je ani jasné, či je na Marse dostatok zdrojov na to, aby bolo vôbec možné terraformovanie.

Musk na fotografii zverejnenej na svojom Instagrame nosí jeden z motívov „Occupy Mars“ spoločnosti SpaceX;  tričká.

„Myslím si, že program„ Total Recall “má správny nápad,“ zavtipkoval. „Potreboval by si použiť nejakú mimozemskú technológiu.“

Musk tiež uznal, že terraformovanie bude mimoriadne náročné na zdroje. Ale tento koncept je zakorenený v tradícii SpaceX, a to natoľko, že spoločnosť predáva tričká s nápismi „Nuke Mars“ a „Occupy Mars“.

Musk je často videný v jednom.

Hodnoty a ocenenia

Na Marse nie sú známe žiadne zdroje, ktoré by boli dostatočne cenné na to, aby sa dali ťažiť a predať späť pozemským podnikom, uviedol Meyer. „Čiastočný dôvod [scientists are] Mars sa zaujíma – je do značnej miery vyrobený z rovnakých vecí ako Zem, “povedal pre CNN Business.

Musk už predtým naznačil, že s tým súhlasí, pričom poznamenal, že zdroje na Marse by boli pravdepodobne cenné iba pre osadníkov, ktorí dúfajú v vybudovanie priemyselného odvetvia na planéte. Poznamenal pred ôsmimi rokmi že jedinou „ekonomickou výmenou“ medzi obyvateľmi Marsu a Zeme by bolo „duševné vlastníctvo“.
Mars, štvrtá planéta od Slnka, má dni, ktoré sú zhruba rovnako dlhé ako dni Zeme.  Ale je to menšia planéta, jej teploty sú v priemere -81 stupňov Fahrenheita a jej atmosféra je oveľa tenšia a pozostáva väčšinou z oxidu uhličitého.

Ambície zarobiť peniaze okrem toho, myšlienku, že by sa Mars mohol jedného dňa stať domovom metropoly a – potenciálne – turistickej destinácie, uznávajú aj bežní vedci ako Meyer, hlavný odborník na Mars pre Mars.

Meyer uviedol, že pred 20 rokmi sa zúčastnil prezentácie o podnikaní a cestovnom ruchu na Marse. „Išiel som k tomu dosť skepticky … a keď som odchádzal, myslel som si:‚ No, [there are] niekoľko celkom rozumných nápadov, “uviedol a dodal, že sa teraz ujíma myšlienky, že podnikatelia by mohli uľahčiť prístup k cestovaniu vesmírom.

READ  Voyager 1 agentúry NASA posiela späť záhadné údaje mimo našej slnečnej sústavy

Meyer dodal, že podľa jeho názoru to tak nie je ak Cesta na Mars bude jedného dňa ziskovým podnikom, ale kedy,

Musk nerozšíril svoje nápady, ako zarobiť peniaze na Marse, ale jeho úvahy o vývoze duševného vlastníctva odrážali knihu, ktorú napísal Robert Zubrin, vplyvná, ale polarizujúca postava vesmírnej komunity a dlho pižmo spojenec,

„Nápady môžu byť ďalším možným vývozom pre marťanských kolonistov,“ napísal Zubrin, ktorý stojí v čele spoločnosti Mars Society, vo svojej často citovanej knihe „Prípad pro Mars“ z roku 1996.

Pri pohľade na potenciálnu budúcnosť ľudstva sa Zubrin pozerá na svoju minulosť.

„Rovnako ako nedostatok pracovných síl prevládajúci v koloniálnom a 19. storočí v Amerike spôsobil vznik záplavy vynálezov Yankee Inenuity, tak aj podmienky extrémneho nedostatku pracovných síl … budú mať tendenciu poháňať marťanskú vynaliezavosť.“

V nedávnom rozhovore pre CNN Business stál Zubrin za týmito myšlienkami a tvrdil, že americká kolonizácia fungovala. Zubrin sa opäť vracia ku kolonizácii Severnej Ameriky ako príklad toho, ako by mohli kolonisti na Marse financovať ich cestu, buď likvidáciou ich pozemského majetku na financovanie cesty, alebo „indenturačným poddanstvom“.

„Ak povieš, dobre, chceš ísť na Mars, budeš chcieť niečo ponúknuť,“ povedal Zubrin. „Ak sa pozriete na Colonial America, človek zo strednej triedy by mohol vycestovať do Ameriky zlikvidovaním svojej farmy. Ale výťažok by im dal jednosmerný lístok. Ak však pracujete, mohli by ste predať svoju prácu za sedem rokov.“

Zubrin, ktorý pracoval s konzervatívnymi think-tankmi, ale tvrdí, že nie je politicky prepojený, tiež pripustil, že kolonizácia môže ísť ruka v ruke s vykorisťovaním: „Ak niekto povie:‚ Ale nebude tam vykorisťovanie? ‚ No jasné, to je to, čo si ľudia navzájom neustále robia. ““

(Musk nevyložil svoje myšlienky o kolonializme a daruje obom USA politické strany.)

Aby bolo jasné: Príbeh amerického kolonializmu zahŕňal aj otroctvo hnuteľných vecí a brutalizáciu a vymazanie mnohých pôvodných populácií.

READ  Sledovanie COVID-19 v okrese Lancaster

„Neexistujú rodení Marťania,“ povedal Zubrin.

Ale Damien Williams – učiteľ a doktorand na Virginia Tech, ktorý študuje prienik pokrokových technológií, etiky a spoločností – varuje, že príbehy, ktoré si môžeme povedať o Amerike a skúmaní vesmíru, môžu vynechať kľúčové súvislosti.

  Prototyp vesmírnej lode SpaceX's Starship je videný v odpaľovacej hale spoločnosti v Texase 28. septembra 2019 v Boca Chica neďaleko Brownsville v Texase
Stále napríklad nie je jasné, koho si Musk predstavuje ako prvých osadníkov Marsu. Astronauti NASA? Ultrabohatí hľadači vzrušenia? Zamestnanci spoločnosti SpaceX?
„Tento konkurenčný postoj expanzie a prieskumu nemusí byť nevyhnutne zlá vec,“ Williams, ktorý tiež pracuje so skupinou pre advokáciu Proste vesmírna aliancia, povedal. Pokiaľ však ide o súkromnú spoločnosť, ktorá využíva zdroje, o ktorých medzinárodné zmluvy hovoria, že nikomu nepatria – „Kto a ako bol privedený? Kto bol vynechaný a prečo? Na týchto veciach záleží.“

Muskove použitie slova „kolonizácia“ je v rozpore aj s dlhou históriou, keď sa Američania a ďalšie západné národy obohacujú vykorisťovaním a zotročovaním ostatných. A pokiaľ ide o kolonizáciu inej planéty, malo by sa to týkať nielen mikrobiálnych foriem života, ktoré môžu na Marse existovať. Bez jasne definovaných cieľov a dohôd by kolónia SpaceX mohla vytvoriť „spornú sféru konfliktu“, uviedol Williams.

„Hodnoty, ktoré so sebou do prieskumu vesmíru berieme, by mali byť popredné a stredné,“ dodal.

Spoločnosť SpaceX nereagovala na žiadosti o komentár k tomuto príbehu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close