Veda

Vedci objavili „fascinujúce“ staroveké pavúkovce, ktoré mali obrovské ostnaté nohy

Paul Selden/Múzeum für Naturkunde

Novoobjavený druh má výrazné ostnaté chodidlá.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

myšlienka stretnúť sa tvárou v tvár Pavúk-podobné stvorenie je dosť neočakávané na to, aby naplnilo srdce každého arachnofób Nehovoriac o stretnutí s niekým s veľkými špičatými nohami, človek by mal byť vydesený.

Ale to je to, čo sa potulovalo po tom, čo je teraz na severovýchode Illinois na konci obdobia karbónu, asi pred 300 miliónmi až 320 miliónmi rokov, podľa štúdie zverejnenej v piatok. Paleontologický časopis,

Novoobjavený dávno vyhynutý druh opisujú autori štúdie ako „veľký pavúkovitý pavúk“ s „výraznými veľkými tŕňmi na nohách“. Vzhľadom na to, že exemplár nemá ústne ústrojenstvo, nedokázali tvora zaradiť do žiadneho zo známych radov pavúkovcov, ktoré vedci používajú na ich klasifikáciu.

„U niektorých pavúkovcov vidíte ostnaté nohy, ale nikdy sme nevideli také veľké tŕne po celej dĺžke, aspoň na prvej časti nôh. Je to veľmi, veľmi prekvapujúce,“ povedal v piatok pre CNN doktor Jason Dunlop, kurátor pavúkovcov a myriapodov v berlínskom Museum für Naturkunde a spoluautor štúdie.

„Dvakrát sme sa na to pozreli a povedali sme si: Na čo sa tu pozeráme?“

Odborný opravár fosílií Bob Masek prvýkrát objavil exemplár v zachovanom fosílnom ložisku v Mazon Creek Lagerstätte v Illinois v 80. rokoch 20. storočia. (germánsky je termín, ktorý paleontológovia používajú na opis výnimočného miesta obsahujúceho mnoho dokonale zachovaných fosílií.) Až v roku 2023 sa však ukázalo, že exemplárom je nový druh a zberateľ fosílií David Douglas, ktorý ho získal od Maska, ho daroval na výskum.

READ  Odborníci tvrdia, že variant Kovid-19 nie je jedinou príčinou prudkého nárastu v amerických prípadoch

Vedci potom skúmali fosíliu pomocou kamery pripojenej k mikroskopu a urobili fotografie.

Zistili, že stvorenie sa „očividne veľmi líši od všetkých predtým opísaných pavúkovcov“ a jeho ostnaté nohy pripomínajú nohy niektorých moderných zber pavúkovcov Ale s iným typom tela.

Paul Selden/Múzeum für Naturkunde

Vedci sa domnievajú, že ostnaté nohy slúžili na obranné účely.

Dunlop povedal, že tvor pravdepodobne používal svoje ostne skôr na obranné účely než na útoky na iné zvieratá, ako to dnes robia ostne ježkov.

„To znamená, že ak sa ho niekto pokúsi uhryznúť, chytí tŕne do úst. … Hovoríme o manipulačnom čase, čo znamená, že ak chcete zjesť niečo ostnaté, trvá to dlhšie, pretože musíte zlomiť ostne alebo ich nakrájať na kúsky, na ktorých ostne nie sú,“ povedali.

„Môžeme špekulovať, že sa v okolí vyskytovali škorpióny a iné pavúky, ako aj primitívne zvieratá podobné jašterám alebo väčšie obojživelníky, ktoré možno lovili tieto pavúkovce, ale nie je možné to vedieť s istotou,“ povedal Dunlap.

Bez náustkov vedci nedokážu určiť jeho najbližšieho príbuzného, ​​ale odhadujú, že môže patriť do širšej skupiny vrátane pavúkov, bičíkov a bičových škorpiónov.

Dunlop povedal, že paleontológovia zatiaľ našli tento konkrétny druh iba v Severnej Amerike, ale „možno ho nájsť aj inde“, vrátane severnej Európy.

„Rozsiahla oblasť dnešnej Európy a Severnej Ameriky bola pravdepodobne akýmsi obrovským tropickým dažďovým pralesom a kdekoľvek sa dnes nachádza uhlie, máte veľkú šancu nájsť tieto fosílie (pavúkov, rastlín a hmyzu),“ povedal. .

Nakoniec vedci pomenovali druh Douglasarachne acanthopoda. Názov rodu je na počesť rodiny Douglasovcov, ktorí darovali exemplár chicagskému Field Museum of Natural History, a názov druhu odkazuje na tŕne, vďaka ktorým je tento pavúkovec taký výrazný.

READ  Nová štúdia spája narušenie črevného mikrobiómu s narušeným energetickým metabolizmom u depresívnych jedincov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close