Veda

Zdravotníci tvrdia, že prípad bubonického moru v Oregone súvisí s mačkou

Zdravotnícki úradníci okresu Deschutes potvrdili, že obyvateľke diagnostikovali bubonický mor, prvý prípad ochorenia v Oregone za posledných osem rokov.

Podľa Emily Hortonovej, manažérky programu verejného zdravia v Deschutes County Health Services, bol obyvateľ pravdepodobne infikovaný morovými baktériami od ich infikovanej mačky, ktorá vykazovala príznaky choroby.

Horton uviedol, že kraj potvrdil prípad minulú stredu a pacient bol liečený na skoré štádiá infekcie. Mačka však zomrela „po tom, čo veľmi ochorela,“ povedala.

Horton povedal, že úradníci veria, že mačka sa nakazila morom od hlodavca. Povedal, že bubonický mor sa týka bežnej formy infekcie spôsobenej baktériou Yersinia pestis, ktorá sa „prirodzene vyskytuje v týchto divokých rezervoároch rôznych hlodavcov, ako sú potkany, chipmunkovia a veveričky.“

Horton povedal, že existujú dva spôsoby, ako sa baktérie pravdepodobne rozšíria na domáce mačky. Buď blcha pohrýzla hlodavca prenášajúceho baktériu a preniesla ju na mačku, alebo mačka zjedla alebo sa hrala s infikovaným hlodavcom.

„Je pravdepodobné, že sa to rozšírilo priamo na mačku z infikovaného hlodavca, pretože v centrálnom Oregone nemáme veľa bĺch,“ povedal.

Horton vyzval majiteľov domácich zvierat, aby svoje zvieratá držali ďalej od potkanov, veveričiek a iných hlodavcov.

„Vieme, že na celom západnom pobreží existujú prirodzene sa vyskytujúce rezervoáre baktérií u hlodavcov,“ povedal Horton. „Takže by som varoval ľudí, aby urobili čokoľvek, aby ochránili svojich domácich miláčikov pred kontaktom s hlodavcami, najmä mačkami, pretože je známe, že hlodavce chytajú.“

Horton uviedol, že počas vyšetrovania prípadu v okrese neboli hlásené ani zistené žiadne ďalšie prípady bubonického moru. Povedal, že kraj pracoval na identifikácii obyvateľov, ktorí mohli byť vystavení alebo mali kontakt s pacientom alebo infikovanou mačkou, a poskytol im „profylaktické antibiotiká“ na prevenciu infekcie.

READ  Akú fotku urobila NASA na moje narodeniny? Ako nájsť fotografiu z Hubbleovho teleskopu pomocou kalendára APOD

Podľa Deschutes County Health ServicesĽudia, ktorí sa nakazia morom, zvyčajne začnú pociťovať symptómy do dvoch až ôsmich dní po expozícii – vrátane horúčky, nevoľnosti, bolesti tela a slabosti. Medzi ďalšie bežné príznaky patrí zimnica a výrazne opuchnuté lymfatické uzliny.

Horton povedal, že ak sa príznaky zachytia včas, ľudia a zvieratá trpiace touto chorobou môžu byť liečení antibiotikami. Ak sa však táto choroba nelieči, môže byť smrteľná.

— Christine De Leon; [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close