Veda

Chirurg vo mne nechal tašku lekárskych vzoriek po operácii prietrže.

  • Autormi sú Joe Pike a Charlotte Rolls
  • bbc newsnight

popis obrázku, Tom Hadrys hovorí pre Newsnight o trvalých následkoch jeho operácie hernie na jeho zdravie v roku 2016

BBC zistila, že muž po operácii prietrže zistil, že v jeho brušnej dutine zostalo vrecko s lekárskymi vzorkami.

Chirurg, ktorý zákrok vykonal v Royal Sussex County Hospital v Brightone v roku 2016, zanechal aj časť čreva Toma Hadrysa, ktorý bol pri operácii vyrezaný.

Podľa správy o incidente v nemocnici, ktorú videla BBC Newsnight, si chirurg uvedomil svoju chybu, keď sa vracal domov z práce.

Polícia v Sussexe vyšetruje najmenej 105 prípadov údajnej lekárskej nedbanlivosti dvoch chirurgických tímov z University Hospitals Sussex NHS Foundation Trust.

Trust uviedol, že práca jeho chirurgických tímov je „nepretržite a pozorne monitorovaná“ a „keď naša starostlivosť nedosahuje naše vysoké štandardy, podnikneme okamžité opatrenia“.

Tom Hadris, 63-ročný inžinier na dôchodku, si pamätá, že bol na lôžku na zotavovacom oddelení po tom, čo za ním prišla celková anestézia.

„Bol som pri vedomí,“ hovorí pán Hadris, „a počul som, čo mi chirurg musel šepkať do ucha. Povedal: „Je mi to tak ľúto“ a myslím, že povedal: „Urobili sme chybu.“ Musím ťa vziať späť na operáciu.“

Pán Hadris sa neskôr dozvedel, že chirurg v duchu diskutoval o operácii, keď sa vrátil domov a uvedomil si, čo urobil.

„Otočil auto a vrátil sa do nemocnice,“ hovorí pán Hadris.

Ten istý chirurg potom vykonal druhý postup na odstránenie vrecka so vzorkou a časti čreva, ktoré náhodou zostali počas počiatočnej operácie.

Nemocničný trust uznal, že chirurgické chyby, ktoré sa dopustili pána Hadrisa, spôsobili oneskorenie jeho zotavenia. V roku 2020 sa im ospravedlnila a odškodnila 15 000 libier.

Ale chirurg – ktorého BBC z právnych dôvodov neuvádza – pokračoval v operácii a stále pracuje v truste. Neskôr bola vymenovaná do Roty konzultantov, napriek radám niektorých kolegov, ktorí sa domnievali, že nie je dostatočne kvalifikovaná.

E-maily medzi vedúcimi zamestnancami zdôrazňovali „obavy o spôsobilosti“ chirurga. A v roku 2019 Všeobecná lekárska rada (GMC), ktorá reguluje lekárov v Spojenom kráľovstve, kontaktovala nemocničný trust v reakcii na sťažnosť týkajúcu sa toho istého chirurga.

Trust hovorí, že G.M.C. Vyšetrovanie Spojeného kráľovstva nesúviselo s bezpečnosťou pacientov a dospelo k záveru, že „nebolo potrebné vykonať žiadny prípad a nebolo potrebné konať“.

V roku 2022 Komisia pre kvalitu starostlivosti (CQC) – nezávislý regulátor zdravotnej starostlivosti – kontaktovala nemocničný trust s obavami z operácií vykonávaných tým istým chirurgom. „Podrobnosti poskytnuté Trustom nás ubezpečili, že pri tejto príležitosti sa od CQC nevyžadujú žiadne ďalšie kroky,“ povedal CQC pre BBC.

Mladší lekári v nemocnici tiež predniesli niekoľko všeobecných obáv o bezpečnosť pacientov – vrátane prípadu tohto chirurga – s generálnym riaditeľom a hlavným lekárom.

V nezávislej správe organizácie Health Education England sa uvádzajú rozšírené obavy o stážistov – vrátane „zjavného zvýšenia miery úmrtnosti za posledných niekoľko rokov“.

Profesorka Katie Arch, hlavná lekárka z University Hospitals Sussex NHS Foundation Trust, povedala: „Personál našej chirurgie sa zaviazal poskytovať našim pacientom najlepšiu a najbezpečnejšiu starostlivosť, často v náročných podmienkach.

„Chirurgovia nepracujú individuálne, pracujú spoločne v tímoch. Tieto tímy sú vysoko kvalifikované, vykonávajú zložité operácie, ktoré nie sú vždy bez rizika.

BBC vyšetruje obavy o bezpečnosť pacientov v nadácii University Hospitals Sussex NHS Foundation Trust už desať mesiacov.

V roku 2023 štyria informátori povedali BBC, že pacienti zomreli zbytočne, zatiaľ čo iní boli „účinne zmrzačení“. Oznamovatelia sa tiež sťažovali na „mafiánsku“ kultúru riadenia.

Trust už skôr uviedol, že jeho hlavnou prioritou je poskytovať „bezpečnú a efektívnu starostlivosť“ a údaje neuvádzajú zbytočné úmrtia a neexistujú žiadne dôkazy o toxickej kultúre zhora nadol.

Takmer osem rokov po operácii hernie pán Hadris pre Newsnight povedal, že to malo dlhodobé negatívne účinky na jeho zdravie.

Hovorí: „Niet pochýb o tom, že trpím. Zasiahlo ma to. Teraz je môj žalúdok slabý, nemôžem zdvihnúť nič ťažké.“

Ak by ste chceli hovoriť s novinárom BBC, uveďte kontaktné číslo. Môžete nás kontaktovať aj nasledujúcimi spôsobmi:

Ak čítate túto stránku a nevidíte formulár, budete musieť prejsť na mobilnú verziu webovej stránky BBC a odoslať svoju otázku alebo komentár alebo nám môžete poslať e-mail na adresu [email protected]. V každom príspevku uveďte svoje meno, vek a miesto.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close