Veda

Prvý živý parazitický červ na svete nájdený v mozgu austrálskej ženy zdravotné novinky

Červ, ktorý sa bežne vyskytuje v kobercových pytónoch, bol objavený po tom, čo sa 64-ročný muž sťažoval na symptómy vrátane amnézie.

V mozgu 64-ročnej Austrálčanky sa našiel živý parazitický červ, čo je prvý známy prípad infekcie u ľudí.

K objavu došlo po tom, čo lekári a výskumníci z Austrálskej národnej univerzity (ANU) a nemocnice v Canberre našli v žene živého okrúhleho červa merajúceho 8 cm (3,15 palca).

Škrkavka Ophidascaris robertsii – ktorej zvyčajným hostiteľom je pytón kobercový – bola získaná od živého a vrtiaceho sa pacienta po operácii mozgu. Bolo tiež podozrenie, že larvy červa infikovali aj iné orgány ženského tela, vrátane pľúc a pečene.

„Toto je prvý ľudský prípad Ophidiascaris, ktorý bol opísaný na svete,“ uviedol vo vyhlásení Sanjay Senanayake, špecialista na infekčné choroby z nemocnice ANU a Canberra.

„Pokiaľ je nám známe, toto je prvý prípad zahŕňajúci mozog akéhokoľvek druhu cicavcov, človeka alebo iného.

„Larvy škrkavky sa zvyčajne nachádzajú v malých cicavcoch a vačnatcoch, ktoré potom zožerie pytón, čím dokončí životný cyklus hada.“

výskumníkov, ktorí svoje zistenia zverejnili vznikajúce infekčné choroby Časopis uvádza, že žena sa pravdepodobne nakazila z bojovej zelene, čo je typ pôvodnej trávy, ktorú nazbierala a potom uvarila v blízkosti svojho domu.

Tráva je domovom pytónov, ktoré vylučujú vajíčka parazita výkalmi.

Škrkavky Ophidascaris robertsii sú bežné v kobercových pytónoch a žijú v pažeráku a žalúdku pytóna.

Škrkavky, ktoré ANU opisuje ako „neuveriteľne odolné“, môžu prosperovať v širokej škále prostredí.

„mikroskopická larva“

Vedci tvrdia, že žena v juhovýchodnom štáte Nový Južný Wales sa mohla nakaziť po dotyku alebo zjedení pôvodnej trávy.

Karina Kennedyová, riaditeľka klinickej mikrobiológie v nemocnici Canberra a docentka na lekárskej fakulte ANU, uviedla, že symptómy ženy sa prvýkrát objavili v januári 2021 a do nemocnice bola prijatá po tom, čo sa jej stav v priebehu troch týždňov zhoršil.

READ  „Zlé“ jedlá ako syr a čokoláda môžu byť pre vás dobré

„Najskôr sa u nej objavili bolesti brucha a hnačka, následne horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. Pri spätnom pohľade boli tieto príznaky pravdepodobne spôsobené migráciou lariev oblých červov z čreva do iných orgánov, ako sú pečeň a pľúca. Uskutočnili sa vzorky z dýchacích ciest a pľúcne biopsie; V týchto vzorkách však nebol identifikovaný žiadny parazit,“ povedala.

„Pokúšať sa v tom čase identifikovať mikroskopické larvy, ktoré nikdy predtým neboli identifikované ako pôvodca ľudskej infekcie, bolo ako hľadať ihlu v kope sena.“

Do roku 2022 žena trpela amnéziou a depresiou, po ktorej jej urobili vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré ukázalo léziu v mozgu.

Keď to neurochirurgovia z nemocnice skúmali, boli šokovaní, keď videli červa, ktorého neskôr identifikovali odborníci na parazitológiu.

Senanayake povedal, že prípad poukazuje na rastúcu hrozbu prenosu chorôb zo zvierat na ľudí.

„Za posledných 30 rokov sa vo svete vyskytlo asi 30 nových infekcií. Z celosvetovo vznikajúcich infekcií je asi 75 percent zoonotických, čo znamená, že k prenosu došlo zo sveta zvierat na ľudí. To zahŕňa aj koronavírus,“ povedal.

„Táto infekcia Ophidascaris sa neprenáša medzi ľuďmi, takže nespôsobí pandémiu ako SARS, COVID-19 alebo Ebola. Had a parazit sa však nachádzajú aj v iných častiach sveta, takže je pravdepodobné, že v najbližších rokoch budú identifikované ďalšie prípady aj v iných krajinách.

Žena, ktorá sa pred infikovaním červom úplne nezotavila zo zápalu pľúc, je naďalej sledovaná odborníkmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close