Veda

Nový výskum odhaľuje, o koľko dlhší život súvisí s fyzickou aktivitou

kredit: Unsplash/CC0 Public Domain

Takmer každý vie, že cvičenie je pre vás dobré. Niektorí môžu tiež chváliť, že udržuje vaše svaly a kĺby silné a ako bojuje proti určitým chorobám. Ale koľko ľudí vám môže povedať, prečo a ako vznikla fyzická aktivita v biológii človeka?


Harvardskí evoluční biológovia a tím biomedicínskych výskumníkov to skúšajú (niekedy doslova) v novej štúdii publikovanej v r. PNAS, Táto práca predstavuje evolučné a biomedicínske dôkazy naznačujúce, že ľudia, ktorí sa vyvinuli tak, aby žili niekoľko desaťročí po tom, čo sa prestali rozmnožovať, sa tiež vyvinuli tak, aby boli v neskorších rokoch relatívne aktívni.

Vedci tvrdia, že fyzická aktivita v neskoršom veku odoberá energiu procesom, ktoré môžu ohroziť zdravie, a smerom k mechanizmom v tele, ktoré ho zlepšujú. Predpokladajú, že ľudia sa vyvinuli tak, aby zostali fyzicky aktívni, keď starneme – a aby tak urobili, aby pridelili energiu telesným procesom, ktoré spomaľujú postupný pokles tela v priebehu rokov. Chráni tiež pred chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, cukrovka 2. typu a dokonca aj niektoré druhy rakoviny.

„V západných spoločnostiach je rozšírená myšlienka, že ako starneme, je normálne spomaliť, zmenšiť sa a odísť do dôchodku,“ povedal evolučný biológ z Harvardu Daniel E. Povedal Lieberman. „Naše posolstvo je opačné: Ako starneme, je ešte dôležitejšie byť fyzicky aktívny.“

Výskumný tím, do ktorého patria Aaron Baggisch a I-Min Lee z Harvard Medical School, verí, že tento článok je prvým podrobným evolučným vysvetlením prečo. nedostatok fyzickej aktivity S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko ochorenia a znižuje sa dĺžka života.

Buggish, 47, ktorý tiež slúži ako tímový kardiológ pre New England Patriots a U.S. Soccer, a Lieberman, 57, sú dlhoroční bežeckí kamaráti a často diskutujú o nápadoch, ktoré by mohli viesť k rannému behu na 5 až 10 míľ. .

Štúdia využíva ľudoopích bratrancov ako východiskový bod. Vedci poukazujú na to, že ľudoopy, ktoré sa vo voľnej prírode dožívajú len 35 až 40 rokov a len zriedka sa dožijú menopauzy, sú výrazne menej aktívne ako väčšina ľudí, čo naznačuje, že ľudský vývoj mohol ovplyvniť výber. Nielen dlho žiť, ale aj byť . fyzicky aktívnejší.

„V podstate sme sa vyvinuli z gaučových zemiakov,“ povedal Lieberman, ktorý dvakrát videl divokých šimpanzov v Tanzánii a je prekvapený, že ich dni „sedia na zadku, trávia.“

To je obzvlášť znepokojujúce, keď na rozdiel od súčasných lovcov a zberačov, ktorí priemerne 135 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity. Táto úroveň pohybu – asi šesť až desaťkrát vyššia ako u priemerného Američana – by mohla byť kľúčom k tomu, prečo predátori, ktorí prežili detstvo, žijú asi sedem desaťročí, takmer 20 rokov po veku, v ktorom ľudia zvyčajne prestávajú mať deti. Fosílne dôkazy naznačujú, že tieto predĺžené dĺžky života boli bežné už pred 40 000 rokmi, na rozdiel od presvedčenia, že donedávna boli dĺžky ľudského života kratšie.

Tím zdôrazňuje, že hlavným zdravotným prínosom fyzickej aktivity je predĺženie dĺžky ľudského zdravia, ktorá je definovaná ako roky života strávené v dobrom zdraví.

Vedci skúmali dva spôsoby, ktorými celoživotná fyzická aktivita prerozdeľuje energiu na zlepšenie zdravia. Prvý zahŕňa odvádzanie prebytočnej energie preč od potenciálne škodlivých mechanizmov, ako je nadmerné ukladanie tuku. Tím tiež zistil, ako fyzická aktivita rozdeľuje energiu na procesy opráv a údržby. Dokument ukazuje, že okrem spaľovania kalórií je fyzická aktivita fyzicky stresujúca a spôsobuje poškodenie tela na molekulárnej, bunkovej a tkanivovej úrovni. Reakciou tela na toto poškodenie je však v podstate posilnenie chrbta.

To zahŕňa opravu trhlín vo svalových vláknach, opravu poškodenia chrupavky a hojenie mikrofraktúr. Reakcia tiež spôsobuje uvoľnenie antioxidantov súvisiacich s cvičením a protizápalových látok a zvyšuje prietok krvi. Pri absencii fyzickej aktivity sú tieto reakcie menej aktívne. Ukázalo sa, že bunkové a DNA opravné procesy znižujú riziko cukrovky, obezity, rakoviny, osteoporózy, Alzheimerovej choroby a depresie.

„Hlavným bodom, ktorý si vezmeme domov, je, že keďže sme sa vyvinuli tak, aby sme boli počas celého života aktívni, naše telo potrebuje fyzickú aktivitu, aby dobre starlo. V minulosti bola každodenná fyzická aktivita nevyhnutná na prežitie, ale dnes si musíme zvoliť cvičenie, to znamená robiť dobrovoľnú fyzickú aktivitu pre zdravie a kondíciu,“ povedal Lieberman.

Výskumný tím, ktorý zahŕňa postgraduálnych študentov Timothy Kistner a Daniel Richard, dúfa, že štúdia sťaží ignorovanie tohto posolstva.

Úroveň fyzickej aktivity na celom svete klesá, keďže stroje a technológie nahrádzajú ľudskú prácu. Nedávna štúdia z Liebermanovho laboratória ukázala, že Američania sa venujú menšej fyzickej aktivite ako pred 200 rokmi.

Rady výskumníkov? Vstaňte zo stoličky a zacvičte si.

„Kľúčom je niečo robiť a snažiť sa, aby to bolo príjemné, aby ste v tom pokračovali,“ povedal Lieberman. „Dobrou správou je, že ako poľovník nemusíte byť aktívny, dokonca ani v malom množstve fyzická aktivita– Len 10 alebo 20 minút denne – výrazne znížite riziko úmrtia.“


Štúdia hovorí, že Američania vykonávajú o 30 minút menej fyzickej aktivity denne ako pred 200 rokmi


viac informácií:
Hypotéza aktívneho prarodičovstva: vývoj fyzickej aktivity a predĺženie ľudského zdravia a dĺžky života, PNAS (2021). DOI: 10.1073/pnas.2107621118

Citácia: Nový výskum odhaľuje, ako sa život predlžuje fyzickou aktivitou (2021, 22. novembra), Získané 22. novembra 2021 z https://phys.org/news/2021-11-outlines-longer-tied-Physical.html Gaya.

Tento dokument podlieha autorským právam. Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná bez písomného súhlasu, s výnimkou akéhokoľvek čestného použitia na účely osobného štúdia alebo výskumu. Obsah je poskytovaný len na informačné účely.

READ  Vzkriesenie Yellowstonu neurobí sopku gejzír „väčšou“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close