športové

Jedného dňa sa k nám vráti

dnes 00:00
|

Pandémia, opatrenia s ňou spojené, a najmä jej dôsledky, môžu pre šport v celosvetovom meradle urobiť len málo. Ak áno, bude to zanedbateľnejšie.

Platí pre slovenský basketbal mužov: Konečne môžeme vidieť väčší počet mladých hráčov doma, ktorí budú mať dostatok minút a zároveň prevezmú väčšiu zodpovednosť za zápas tímu. Ale počkajte: kde ich nájdete?

Závisí to od hľadiska, ale všetko, čo má ruky, nohy a štipku talentu, neunikne z Prahy alebo Kanárskych ostrovov do zahraničia alebo smerom k rozvinutejšej Európe (basketbal). V našich kluboch nájdete aj zaujímavých mladých ľudí. Kombinácia okolností znamená, že väčšina z nich stráca potenciál a stráca chuť do jedla na lavičke v úlohe štatistikov alebo prinajlepšom prejde na formát 3×3.

Je ľahké ukázať klubom, že nedávajú miesto mladým Slovákom, ale je to nebezpečná skratka. V športe je málo peňazí, nedostatočná podpora štátu a súkromní partneri radšej spájajú svoje meno s úspešnou značkou ako so značkou, ktorá získa kabát, hoci sa môže pochváliť tým, že má vysokí predstavitelia Ix. Čo z toho nakoniec klub vyprší? Prevody sú zvyčajne po ukončení zmluvy bezplatné a vzdelávanie je skôr zdrojom vtipov než príjmu.

Mladí basketbaloví hráči by samozrejme mali mať odhodlanie tlačiť sa bez toho, aby im niekto ukázal cestu. Niektorí to dokážu. S malou členskou základňou si však nemôžeme dovoliť hromadne stratiť všetkých ostatných jednoducho preto, že im nemôžeme pomôcť vyrovnať sa s prechodom na mužskú kategóriu.

Opäť platí, že basketbal našich mužov je na križovatke. Ak si myslíte, že kluby, SBL alebo SBA majú všetko v rukách, určite nie tentoraz. Kľúčovou otázkou je, ako budú fanúšikovia reagovať, keď si všimnú mladých chlapcov, niekedy možno nemotorných, na súpravách najvyššej konkurencie.

Dajú im fanúšikovia šancu a dajú im čas? Odpoveď na túto otázku ovplyvní to, či im kluby SBL dávajú šancu a čas. Ak áno, určite sa o pár rokov vráti k nášmu basketbalu (ligový a národný tím). Inak sa k nemu vráti, ale inak.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close