Veda

Jednoduchá zmena by mohla dramaticky zvýšiť účinnosť vakcín proti COVID-19: ScienceAlert

Niekedy sa tie najjednoduchšie riešenia stratia v zmätku vedeckého pokroku.

Odvtedy príchod vakcín Viac ako dve storočia výskumníci študovali všetky druhy spôsobov, ako očkovanie oslabeným patogénom (alebo jeho časťami) môže pripraviť imunitný systém na útok v plnom rozsahu – skúmali rôzne dávky, očkovacie látky a formy podávania. .

Za celý ten čas sa len veľmi málo odborníkov zaoberalo otázkou: Je jedno, ktorá ruka je očkovaná?

Vedci z Oregon Health & Science University (OHSU) majú podozrenie, že by to tak mohlo byť.

Všetko sa to začalo v prvých dňoch pandémie COVID-19. Zdravotnícki pracovníci, ktorí sa zúčastnili na štúdii o imunitnej odpovedi na nové vakcíny COVID-19, sa pýtali odborníkov z OHSU, či by mali prepínať medzi prvým a druhým očkovaním.

Tím si nebol istý, akú radu má dať. Dovtedy väčšina vedcov predpokladala, že na tom nezáleží.

„Táto otázka nebola v skutočnosti podrobne skúmaná, preto sme sa ju rozhodli preskúmať,“ Hovoria Odborník na infekčné choroby Marcel Curlin.

Keď Curlin a jeho kolegovia hľadali vedeckú literatúru, našli len štyri články na túto tému. A výsledky boli zmiešané.

randomizovanej kontrolovanej štúdii U dojčiat viedlo očkovanie proti chrípke v rôznych ramenách vo veku 2, 3 a 4 mesiacov k vyšším hladinám protilátok ako v tom istom ramene.

Najnovšia štúdia v roku 2023Vyššia imunitná odpoveď sa však zistila po očkovaní proti COVID-19 v tom istom ramene ako v iných ramenách.

Aby získali jasnejší obraz, výskumníci OHSU testovali hladiny protilátok 947 účastníkov, ktorí dostali dvojdávkové očkovanie proti COVID-19.

Polovica skupiny bola randomizovaná tak, aby dostala druhú dávku v tom istom ramene ako prvá dávka, zatiaľ čo druhej polovici boli podané sekvenčné očkovania v rôznych ramenách. Štyri týždne po druhej dávke boli sérové ​​protilátky špecifické pre SARS-CoV-2 1,4-krát vyššie u tých, ktorí dostali vakcínu v rôznych ramenách.

READ  Psy a ľudia s demenciou majú podobné spánkové návyky – štúdia

Podskupina 108 ľudí v 54 pároch bola spárovaná na základe pohlavia, veku a načasovania očkovania a porovnávali sa ich krvné testy.

Vzorky séra odobraté týždne a mesiace po očkovaní vykazovali jasné rozdiely medzi skupinami. Štyri týždne po druhom pichnutí mali ľudia, ktorí dostali injekciu do oboch rúk, až štvornásobný nárast sérových protilátok špecifických pre SARS-CoV-2 v porovnaní s tými, ktorí dostali injekciu len do jednej ruky.

Okrem toho táto zlepšená imunitná odpoveď pretrvávala viac ako rok po podaní posilňovacej dávky.

„Ukázalo sa, že je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sme objavili, a pravdepodobne sa to neobmedzuje len na vakcíny proti COVID,“ Curlin. Hypotetizuje.

„Možno sa pozeráme na dôležitú imunologickú funkciu.“

Curlin a jeho kolegovia si ešte nie sú istí, čo je táto konkrétna funkcia alebo ako funguje, ale majú nápad.

Keď sa vakcína podá do svalu, liek obsahuje antigény. rozpoznávané imunitnými bunkami, ktorý 'spúta' útočníkov a odvedie ich do lymfatických uzlín na ďalšie vypočúvanie. Potom pripraví imunitný systém proti tomuto konkrétnemu antigénu vyslaním požadovaných signálov útočníkovi.

Ide o to, že rôzne časti tela odvádzajú rôzne lymfatické uzliny, takže spustením imunitnej odpovede na oboch stranách sa telo môže stať čulejším.

„Prepnutím zbraní v podstate vytvoríte pamäť na dvoch miestach namiesto jedného,“ rozprávanie Curlin.

To je opak toho, čo zistila štúdia z roku 2023. Navrhlo, aby očkovanie toho istého ramena lepšie pripravilo imunitný systém na COVID-19. Rozdielne výsledky môžu byť spôsobené načasovaním krvného testu v sére.

V štúdii z roku 2023 bolo krvné sérum testované len dva týždne po očkovaní.

Imunitné bunky, ktoré si pamätajú vlastnosti antigénu, však pokračujú v raste a dozrievaní niekoľko mesiacov po očkovaní.

READ  Dietológ: Šesť varovných signálov, že máte stresové hormóny

Len za tri týždne výskumníci OHSU videli, že injekcie do oboch ramien začali vykazovať lepšie výsledky ako do jednej ruky a tieto výhody sa postupne zlepšovali, pričom vrchol dosiahli vo štvrtom týždni a potom pretrvávali niekoľko mesiacov.

Zatiaľ čo je potrebné vykonať ďalší výskum, aby sme pochopili výhody a nevýhody rôznych častí očkovania, Curlin hovorí, že by neváhal zmeniť to na ďalšiu posilňovaciu dávku.

Štúdia bola publikovaná v r Journal of Clinical Investigation,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close