Veda

Upozornenie na slnečnú búrku! Vybuchne dvojitá slnečná erupcia, ktorá spôsobí výpadky prúdu v Severnej Amerike

K Zemi privrátená strana Slnka sa stala centrom intenzívnej slnečnej aktivity. Záporná polarita komplexu slnečných škvŕn spôsobovala počas minulého týždňa časté erupcie na veľkej ploche. Výsledkom bolo niekoľko erupcií slnečných erupcií, pričom erupcia triedy M1,5 bola najsilnejšia, aká bola kedy pozorovaná. A dnes došlo k mimoriadne zriedkavej dvojitej slnečnej erupcii, ktorá vyvolala výpadky prúdu nad Severnou Amerikou a Tichým oceánom. Vyvrhol tiež oblak koronálnej ejekcie (CME), ale ešte nebolo potvrdené, či to bolo nasmerované zo Zeme.

Podľa SpaceWeather.com správy“Slnečná škvrna AR3296 s obrátenou polaritou práve vyvolala dvojitú slnečnú erupciu. Extrémne ultrafialové žiarenie z dvojitej explózie ionizovalo vrch zemskej atmosféry a spôsobilo výpadky krátkovlnného rádia nad Severnou Amerikou a Tichým oceánom. Explózia tiež vrhla CME do vesmíru, možno smerom k Zemi.

Zriedkavé slnečné erupcie spúšťajú výpadok prúdu

Zatiaľ čo slnečné erupcie sa vyskytujú pravidelne, erupcia dvojitej slnečnej erupcie je pomerne zriedkavá. Počas toho sa rýchlo za sebou vznietili dve slnečné erupcie. Takéto svetlice majú silný úder a sú tiež schopné vyvrhnúť veľké množstvo CME do vesmíru.

Prečítajte si tiež: Hľadáte smartfón? na kontrolu mobilného vyhľadávača

Nebolo potvrdené, či je CME z tohto výbuchu riadená Zemou, ale ak áno, môže to byť zlá správa. Včera sme sa dozvedeli, že erupcia triedy M1,5 vyslala vlnu CME, ktorá by mohla tento týždeň spustiť na Zemi geomagnetickú búrku triedy G2 až G3. Ak sa tento CME nejakým spôsobom spojí s východom, celkový efekt by mohol byť mimoriadne závažný.

Takéto slnečné búrky môžu poškodiť malé satelity, ovplyvniť mobilné siete, GPS a dokonca predstavovať hrozbu pre pozemnú elektroniku a energetické siete tým, že vyvíjajú obrovské množstvo magnetického potenciálu.

READ  Objavený gén, ktorý riadi rytmy jedla

Dnes, 10. mája, Zem zasiahol ďalší oblak CME. Hoci bola príliš slabá na to, aby vyvolala okamžitú geomagnetickú búrku, menšia búrka je možná neskôr, keď Zem prejde silnou magnetizáciou CME.

Úloha satelitu DSCOVR NOAA pri monitorovaní slnečných búrok

NOAA monitoruje slnečné búrky a správanie Slnka pomocou svojho satelitu DSCOVR, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2016. Získané údaje sa spustia cez Centrum predpovede vesmírneho počasia a pripraví sa konečná analýza. Vykonávajú sa rôzne merania teploty, rýchlosti, hustoty, stupňa orientácie a frekvencie slnečných častíc.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close