Veda

Baktérie môžu používať plastový odpad ako zdroj potravy, čo nie je také dobré, ako to znie: ScienceAlert

Plastové znečistenie je mimo kontroly. každý rok viac ako 8 miliónov ton syntetické polyméry vstupujú do oceánu a kým niekt spadne na podlahusa vracia do Hranaalebo zbiera v uprostred ničohodôležitou súčasťou výpočet nie je taký jednoduchý,

Všetky chýbajúce plasty sú záhadou, no niektorí výskumníci majú podozrenie, že za to môžu čiastočne hladné mikróby.

Laboratórne pokusy teraz ukazujú, že druh morských baktérií tzv Rhodococcus ruberDokáže pomaly rozkladať a tráviť plasty z neho vyrobené polyetylén (PE).

sa vo veľkej miere používajú v obaloch, PE je najviac vyrábaný plast na svete a nie je jasné, či r ruber V divokom prežúvaní tohto odpadu nový výskum potvrdzuje, že je schopný urobiť aspoň to.

predchádzajúce štúdie mám to kmene r ruber Plávanie v hustých bunkových filmoch na morských plastoch. A čo viac, predbežný výskum v roku 2006 navrhol spodný plast r ruber Rozpadol sa rýchlejšie ako normálne.

Nová štúdia potvrdzuje, že je to tak.

„Je to prvýkrát, čo sme dokázali, že baktérie skutočne trávia plast na CO2 a iné molekuly,“ Hovoria Mikrobiálna ekologička Maike Goudrian z Kráľovského holandského inštitútu pre výskum mora (NIOZ).

Na simuláciu prirodzených spôsobov rozkladu plastov na povrchu oceánu Goudrian a jeho kolegovia vystavili vzorky plastov UV žiareniu a umiestnili ich do umelej morskej vody.

„Ošetrenie UV svetlom bolo nevyhnutné, pretože už vieme, že slnečné svetlo čiastočne rozkladá plast na kúsky baktérií veľkosti sústa,“ rozprávanie Gaudrian.

Potom tím r ruber pre scénu.

Meraním úrovne izotopu uhlíka uvoľneného z rozložených plastov nazývaného uhlík-13 autori odhadli, že polyméry v ich experimentoch sa rozpadali rýchlosťou asi 1,2 percenta za rok.

Tím si nemôže byť istý, do akej miery UV lampy znehodnotili plast v porovnaní s aktivitou mikróbov, ale svoju úlohu tu jednoznačne zohrávali baktérie. Po experimente bakteriálne vzorky vykazovali membrány mastných kyselín, ktoré boli obohatené uhlíkom-13.

READ  Príznaky koronavírusu: Prípady začínajú horúčkou, hnačka je varovným signálom

Miera rozpadu plastov identifikovaná v súčasnej štúdii príliš pomalý úplne vyriešiť problém plastového znečistenia v našich oceánoch, ale naznačuje to, že časť plastov z našej planéty mohla zmiznúť.

„Naše údaje naznačujú, že slnečné svetlo mohlo zničiť značné množstvo všetkých plávajúcich plastov, ktoré sa šírili v oceánoch od 50. rokov.“ Hovoria Mikrobiologička Annalisa Delrayová.

Mikróby potom mohli vstúpiť a stráviť to, čo zostalo zo Slnka.

Od roku 2013 majú výskumníci POZOR Mikróbom sa pravdepodobne darí na plastových škvrnách v oceáne, čím sa vytvorí syntetický ekosystém známy ako „plastisféra“.

Existujú tiež dôkazy, ktoré naznačujú, že niektoré z týchto mikrobiálnych spoločenstiev adoptujú Rôzne druhy plastov na jedenie.

Predchádzajúce štúdie identifikovali špecifické baktérie a huby, na zemi A v oceáne, ktorí zrejme jedia plasty. ale zatiaľ nám tieto znalosti môžu pomôcť lepšie recyklovať náš odpad Predtým, ako bol zlikvidovaný vo voľnej prírode, sú jeho ďalšie použitia kontroverzné.

Niektorí vedci navrhli, aby sme náprotivky, ktoré žrali plasty, vystavili hotspotom znečistenia, ako napr veľké tichomorské smetisko,

iní sú nie som si istý, že je to dobrý nápad, inžinierske enzýmy A baktérie Rozbíjanie plastov sa môže zdať ako skvelý spôsob, ako zmiznúť náš odpad, no niektorí odborníci sa obávajú neúmyselných vedľajších účinkov na prírodné ekosystémy a potravinové siete.

Rozbiť plast totiž nikdy nie je dobré. Mikroplasty sa čistia oveľa ťažšie ako väčšie kusy a tieto drobné kúsky sa môžu vylúhovať do potravinovej siete. Napríklad podávače filtrov môžu náhodne zachytiť malé kúsky plastu skôr, ako to urobia mikróby.

jeden v štúdium V roku 2020 boli mikroplasty nájdené v každej vzorke morských plodov testovaných na trhu v Austrálii.

čo to robí so zdravím ľudí alebo zvierat úplne bezradný,

READ  Okres Dallas hlási ďalších 8 úmrtí súvisiacich s COVID-19, keď priemerný počet prípadov opäť stúpa - NBC 5 Dallas-Fort Worth

„Prevencia je lepšia ako liečba,“ Je to logické Gaudis.

„A to dokážeme len my ľudia.“

Štúdia bola publikovaná v r Bulletin o znečistení mora,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close