Zábava

Jill Biden sa stretáva so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou po návšteve prvej dámy Ukrajiny – Republic World

V pondelok 9. mája sa v Prezidentskom paláci v Bratislave stretla prvá dáma USA Jill Biden so slovenskou prezidentkou Zuzanou Kaputovou. Podľa agentúry Associated Press sa Jill Biden pred odchodom do Spojených štátov stretla so slovenskými politikmi.

Prvá dáma USA sa stretla s ukrajinskými utečencami na východnom Slovensku 8. mája, v posledný deň jej cesty do Rumunska a Slovenska, kde videla rozmiestnené americké jednotky a ženy a deti utekajúce pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Podľa správy AP Biden podnikol nečakanú cestu, aby prejavil podporu ľudu Ukrajiny po ruskej invázii. Jill Biden sa predtým 8. mája, na Medzinárodný deň matiek, stretla s ukrajinskými matkami a prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou.

Biden hovoril aj s rodinami utečencov, dobrovoľníkmi a pracovníkmi miestnej samosprávy v utečeneckom centre v Košiciach na východnom Slovensku, jednom z hlavných tranzitných centier pre približne 400 000 ukrajinských utečencov, ktorí prekročili hranice od začiatku ruskej invázie vo februári. 24.

A odkedy Rusko začalo na Ukrajine to, čo nazýva „špeciálna vojenská operácia“, podľa OSN z krajiny utieklo 5,8 milióna ľudí.

Biden bol vo východnej Európe na štvordňovej ceste s cieľom podporiť americkú podporu Ukrajine

Biden bol vo východnej Európe na štvordňovej ceste s cieľom propagovať podporu USA pre ukrajinských utečencov a spojencov, ako sú Rumunsko a Slovensko, ktorí ich hostí. V piatok a sobotu bol v Rumunsku, kde sa stretol s americkými vojakmi a ukrajinskými utečencami. Tu stojí za zmienku, že prvá dáma USA kráča v stopách predchádzajúcich prvých dám, ktoré išli do vojnových alebo konfliktných zón.

Takáto vysoká návšteva je pre sediacu prvú dámu nezvyčajná; Zriedka navštevujú vojnové zóny, naposledy to urobila Laura Bush sama v roku 2008. Biden, profesorka angličtiny na plný úväzok, strávila veľa času ako prvá dáma obhajovaním očkovania Američanov a podporou komunitných vysokých škôl alebo chválou Joea Bidena za sociálne výdavky.

READ  Gran Turismo oslavuje začiatok natáčania fotkou zo zákulisia

Je pozoruhodné, že prvá dáma USA o Ukrajine až do svojej návštevy hovorila veľmi málo.

(s agentúrnymi vstupmi)

Obrázok: A.P

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close