Svet

Johan Floderus: EÚ potvrdila zadržiavanie švédskeho predstaviteľa v Iráne

popis obrázku,

O Johanovi Floderusovi sa hovorí, že je uväznený v notoricky známej teheránskej väznici Evin

Európska únia potvrdila, že Švéda pracujúceho pre jej diplomatickú službu v Iráne zadržiavajú viac ako 500 dní a prisľúbila, že bude „neúnavne“ pracovať na zabezpečení jeho prepustenia.

Johan Floderus, 33-ročný dôstojník so sídlom v Bruseli, bol zatknutý v apríli 2022 na dovolenke v Teheráne.

Irán o tri mesiace neskôr oznámil, že zatkol švédskeho občana obvineného zo špionáže, ale neuviedol ho.

Jeho identitu utajila Európska únia a švédska vláda.

Švédske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že švédsky občan vo veku 30 rokov „nedobrovoľne stratil slobodu“ a vyzvalo iránske úrady, aby ho prepustili. Uviedla, že nemôže ísť do ďalších podrobností, pretože by to „skomplikovalo vybavovanie prípadu“.

„Osobne chcem vyzvať svoj tím, európske inštitúcie na všetkých úrovniach, v úzkej koordinácii so švédskymi úradmi – ktoré majú primárnu zodpovednosť za diplomatickú bezpečnosť – a iránskymi úradmi spolu s jeho rodinou, aby ho prepustili,“ povedal.

„Zakaždým, keď sme viedli diplomatické stretnutia na všetkých úrovniach, položili sme túto otázku na stôl. Neúnavne sme pracovali na slobode pána Floderusa a budeme v tom pokračovať.“

Denník New York Times citoval ľudí oboznámených s prípadom, že pán Floterus slúžil v delegácii ESVČ v Afganistane.

Predtým cestoval do Iránu v rámci oficiálnych záležitostí EÚ, ale bol zadržaný po dovolenke so švédskymi priateľmi, dodali.

Predpokladá sa, že pán Floterus má v teheránskej väznici Evin dvojité občianstvo alebo trvalý pobyt v cudzine spolu s niekoľkými ďalšími cudzími štátnymi príslušníkmi a Iráncami.

Medzi nimi bol aj Ahmadreza Djalali

Nouri bol súdený švédskym súdom pod univerzálnou jurisdikciou a odsúdený za vojnové zločiny v júli 2022 za jeho úlohu pri masových popravách priaznivcov iránskej opozície v roku 1988, čo tvrdia prokurátori.

Oznámenie Iránu o zatknutí pána Floterusa prišlo len dva týždne po odsúdení Nouriho a švédske médiá špekulovali, že bol zatknutý, aby vyvinul tlak na Švédsko.

Začiatkom tohto roka Irán prepustil štyroch Európanov výmenou za iránskeho diplomata uväzneného v Belgicku v súvislosti s bombovým sprisahaním.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close