Svet

Juhoafrická koalícia ANC DA tvrdí, že nezmení svoju zahraničnú politiku – Zimbabwe Mail

Mnangagwa a Ramaphosa

Johannesburg – Generálny tajomník Afrického národného kongresu (ANC) Fikile Mbalula v pondelok vyjadril presvedčenie, že novovytvorená juhoafrická vláda jednoty nezmení zavedené zahraničnopolitické pozície jeho strany.

Napriek spojenectvu s Demokratickou alianciou (DA) Mbalula zdôraznil, že pozícia ANC v kľúčových medzinárodných otázkach zostane nezmenená.

Vláda jednoty, aliancia medzi ANC a DA, predstavuje jedinečné politické partnerstvo. Obe strany sa však líšia v niekoľkých dôležitých zahraničnopolitických otázkach vrátane situácie v Palestíne, rusko-ukrajinského konfliktu, BRICS a vzťahov so Zimbabwe.

Mbalula ubezpečil prívržencov ANC a širšiu verejnosť, že koalícia nebude robiť kompromisy v zahraničnopolitických princípoch strany.

„Sme oddaní našim dlhodobým zahraničnopolitickým pozíciám a nenecháme sa ovplyvniť našimi novými vládnucimi partnermi,“ povedal Mbalula.

ANC a DA sa historicky nezhodli v mnohých otázkach zahraničnej politiky. ANC hlasno podporovala Palestínu a zaujala kritický postoj voči izraelským akciám. Naproti tomu pozícia DA je vyrovnanejšia, volá po dvojštátnom riešení.

V súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou ANC zachováva neutrálny postoj, zdôrazňuje dialóg a mierové riešenie, zatiaľ čo DA odsudzuje kroky Ruska a viac sa pripája k západným perspektívam.

V prípade BRICS bola ANC silným zástancom aliancie, pretože ju vnímala ako dôležitú platformu pre spoluprácu juh-juh a protiváhu k západnej hegemónii. DA však vyjadrila výhrady k niektorým politikám skupiny a praktikám členských štátov.

Prístup ANC k Zimbabwe je prístupom diplomatickej angažovanosti a podpory stability a hospodárskej obnovy. Namiesto toho DA kritizovala vládu Zimbabwe za porušovanie ľudských práv a vyzvala na prísnejšie opatrenia na riešenie týchto problémov.

Nová koaličná vláda sa považuje za praktický krok smerom k zabezpečeniu stabilného vládnutia, no zároveň zdôrazňuje výzvu zosúladiť rozdielne politiky v rámci koalície. Vyhlásenia Mbalulu naznačujú odhodlanie v rámci ANC zachovať svoje základné princípy pri prechode do tohto nového politického prostredia.

READ  Zástupca GR WTO pre dôveru v globálne obchodné príležitosti

Domáci a medzinárodní pozorovatelia pozorne sledujú schopnosť aliancie efektívne pracovať bez kompromisov v kľúčových otázkach zahraničnej politiky. Úspech tejto koalície môže byť precedensom pre budúce koalície v juhoafrickej politike.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close