Svet

Juhoafrickí vodcovia sa zaviazali, že budú konať proti islamskému povstaniu v Mozambiku

Prezident Botswany Mogwitzi Massici tvrdí, že členské štáty Juhoafrickej rozvojovej spoločnosti (SADC) budú „zmysluplne“ reagovať na smrtiace islamské povstanie v severnom Mozambiku. Masici to urobil v stredu po stretnutí so zimbabwianskym prezidentom Emersonom Manangagwom.

Prezident Botswany Mogwitsi Masici hovoril s novinármi v stredu neskoro večer a hovoril so svojím juhoafrickým predstaviteľom Cyrilom Ramaphosou o zhoršujúcej sa situácii v severnom Mozambiku pred príchodom Harare.

V Štátnom dome v Harare Masisi uviedol, že jeho rokovaniam so zimbabwianskym prezidentom Emersonom Manangagwom dominovala situácia v Mozambiku.

„Prezidenta Manangaka som informoval o obsahu diskusií s prezidentom Ramaphosou. Urobili sme pripomienky. [a] Trojka. Výsledkom toho, že jeden z nich to posunul ďalej, budeme ako SADC reagovať efektívnym spôsobom a zabezpečovať našu jednotu a zvrchovanosť, aby na disidentov, ktorí podkopávajú demokraciu, nikdy nevznikli útoky povstaleckých mimovládnych organizácií. Certifikácia a mier v regióne, “uviedol.

Od roku 2017 eskalovalo islamské povstanie v mozambickej provincii Kabo Delgado bohatej na ropu.

UNICEF, ktorý to označil za „vážnu krízu“, uviedol, že od začiatku tohto povstania bolo asi 350 000 detí vysídlených. Svetová zdravotnícka organizácia pre deti hlási, že sa šíri cholera a že sa šíri Govt-19.

Adriano Nuwanga je koordinátorom Mozambickej siete obhajcov ľudských práv.

V rozhovore pre Maputo prostredníctvom tlačovej správy Nuwanka uviedla, že to, čo sa deje v provincii Capo Delgado, je „barbarské“ a že SADC by malo prísť rýchlo.

„Je veľmi znepokojujúce vidieť, že SADC mlčí. Neurobilo nič. Najskôr [SADC] Keď sa vlani v máji stretla trojka v Harare, keď vyšli a sľúbili, že podporia Mozambik, nič sa nestalo. Mozambik vyhľadáva medzinárodných žoldnierov, aby spáchali všetky druhy zverstiev, porušovanie ľudských práv a niektoré vojnové zločiny. Myslím si, že SADC nestačí, “uviedol.

READ  Trump poveril svoj tím odovzdaním moci spoločnosti Biden - Svet - Správy

„Tento akčný plán by mal obsahovať body, ktoré sa dajú uplatniť, pokiaľ ide o druh rozhodnutí, ktoré SADC potrebuje, alebo o intervenciu, ktorá sa má vykonať,“ uviedol. „Mal by tiež poskytovať intervenčné stratégie regionálnej spolupráce s východoafrickými komunitami. Konflikt by sa mohol rozšíriť do Tanzánie a Malawi, takže akčný plán by mal informovať aj regionálny komparatívny prístup.“ “

Na rozdiel od západoafrického bloku ECOWAS nemá SADC žiadnu stálu armádu. V minulosti jednotlivé krajiny rozmiestnili svoje sily na zmiernenie bezpečnostných hrozieb pre ďalšie členské štáty. Zimbabwe vyslalo vojakov do Konžskej demokratickej republiky v 80. rokoch a do Mozambiku v 80. rokoch, zatiaľ čo Juhoafrická republika použila Lesotho na potlačenie povolebného násilia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close