Svet

Juhoafrický ANC sa usiluje o „vládu národnej jednoty“

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Juhoafrický Africký národný kongres vo štvrtok uviedol, že pozve ostatné politické strany krajiny k rokovaciemu stolu, aby vytvorili vládu národnej jednoty.

Tento krok nasleduje po prelomových voľbách minulý týždeň, v ktorých Strana oslobodenia Nelsona Mandelu, ktorá vládne Juhoafrickej republike od konca apartheidu pred 30 rokmi, stratila parlamentnú väčšinu.

Po 11-hodinovom mimoriadnom stretnutí najvyššieho rozhodovacieho orgánu ANC, národný exekutíva, stranícky a krajinský líder Cyril Ramaphosa povedal, že „bolo dosiahnuté rozhodnutie pozvať politické strany, aby vytvorili vládu národnej jednoty s cieľom posunúť našu krajinu vpred“. “.

Ramaphosa sa odvolával na Mandelovu prvú demokratickú vládu, ktorá vznikla v roku 1994 a ktorá zahŕňala porazenú Národnú stranu a Stranu slobody Inkatha.

„Pri vytváraní vlády národnej jednoty budeme čerpať zo skúseností, ktoré Juhoafričania dobre poznajú, čo našej krajine dobre poslúžilo vo veľmi ťažkej dobe,“ povedal.

ANC získala v minulotýždňových parlamentných voľbách 40,2 percenta hlasov. Ramaphosa uviedol, že ANC už viedla predbežné rokovania s viacerými stranami vrátane Demokratickej aliancie, ktorá získala 21,8 percenta hlasov; Bojovníci za ekonomickú slobodu na čele s Júliusom Malemom, ktorí získali 9,5 percenta; A Strana slobody Inkadha získala 3,8 percenta.

„Máme ideologické a politické rozdiely s mnohými stranami na našej politickej scéne, ale neodoprieme si možnosť spolupracovať s ktoroukoľvek stranou v záujme spoločného dobra,“ povedal.

Politológovia varovali, že bude ťažké dohodnúť sa na vláde národnej jednoty, pretože DA vytvorila jasnú „červenú čiaru“. Uviedla, že nebude súčasťou žiadnej vlády, ktorá zahŕňa EFF alebo uMkhonto weSizwe Party (MK) Jacoba Zumu. EFF vyzval na znárodnenie centrálnej banky a baní v krajine.

READ  Európska únia kritizovala 4 členské štáty za nedodržiavanie pravidiel o návrate nelegálnych prisťahovalcov.

Peter Attard Montalto, výkonný riaditeľ spoločnosti Krutham, finančnej poradenskej spoločnosti, uviedol, že finančné trhy by utrpeli, ak by sa DA držal ďalej od vlády jednoty.

Attard Mondalto povedal, že Ramaphosova túžba po vláde jednoty je pokusom vynútiť si „národný dialóg, ktorý pomôže jeho strane robiť rozhodnutia, ktoré nemôže urobiť“. Dodal, že ak by DA bol pevný vo svojom rozhodnutí nepôsobiť v žiadnej vláde s EFF, „mohli by sme mať nepríjemné následky“.

ANC zvažovala ďalšie možnosti, vrátane voľnej dohody o „dodávke a dôvere“ s DA a IFP, ale zo strany niektorých členov ANC a jej koaličných partnerov, juhoafrických odborov a Juhu došlo k pobúreniu. Africká komunistická strana.

MK, tretia najväčšia strana v krajine vedená bývalým prezidentom Zumom, už skôr uviedla, že sa nezúčastní na žiadnych rozhovoroch s ANC, kým Ramaphosa neodstúpi. Získalo 14,6 percenta hlasov.

Vo štvrtok však MK X vo vyhlásení uviedla, že v súvislosti s alianciou mala „zásnuby“ s ANC. Zumova strana tiež uviedla, že plánuje zorganizovať ďalšie stretnutie s ANC, kde si „vypočuje prezentované názory s otvorenou mysľou“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close