Veda

Kamene z Marsu neustále narážajú na Zem, ale nič sa nespája

Po tisíce rokov bombardovali Zem marťanské kamene, ktoré lietali do vesmíru po tom, čo boli vymrštené z ich domovského sveta prudkými nárazmi alebo sopečnými procesmi. Ale keď zbierame tieto malé vzorky, vedci sa začali učiť niečo zaujímavé: Vek týchto marťanských hornín nie je v súlade s tým, čo vieme o veku Marsu ako celku. sú príliš malé.

Mars je naozaj starý. Vedci sa domnievajú, že formovanie planéty sa skončilo asi pred 4,56 miliardami rokov, asi 90 miliónov rokov pred našou vlastnou planétou. Okrem toho dôkazy naznačujú, že veľká časť povrchu Marsu je stará. Prečo sa teda úlomky marťanských skál zdajú byť také mladé?

Marťanská krajina zachytená pristávacím modulom Pathfinder. Zdroj obrázkov: NASA/JPL

Odpoveď podľa neho pravdepodobne spočíva v neustálom bombardovaní povrchu Marsu meteoritmi a asteroidmi. S približne 200 bombardovaniami každý rok zanechávajúcimi 4-metrové krátery, povrch Marsu neustále vrhá do vesmíru ďalšie kamene, z ktorých niektoré si nájdu cestu na Zem. Dôvod, prečo marťanský kameň nestarne, je ten, že nový kameň nahrádza starý kameň po opustení planéty.

To znamená, že nová hornina spod povrchu, ktorá je stále dopĺňaná sopečnou činnosťou, sa nakoniec dostane do kontaktu s povrchom a stane sa tak výronom, ktorý meteority vysielajú do vesmíru. Uviedla to skupina vedcov v publikovanej práci Príspevky o Zemi a planetárnej vede, Môže nám to pomôcť pochopiť, prečo marťanské kamene nájdené na Zemi vyzerajú tak mlado.

Je dôležité pochopiť, ako sa Mars mení – zvnútra aj zvonka –, keď sa NASA a iní pripravujú na prvé ľudské misie na Mars. Okrem toho vedci neustále hľadajú nové spôsoby, ako pochopiť, ako sa vytvorili planéty v našej slnečnej sústave a ako nás to môže naučiť viac o vývoji vesmíru ako celku.

READ  Distribúcia temnej hmoty okolo galaxií odhalená pred 12 miliardami rokov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close