Veda

Najstaršie európske nástroje na kosti v Británii

Autorské práva na obrázky
Archeologický ústav UCL

Titulok obrázka

Jeden z najstarších organických nástrojov na svete. Na výrobu jemných pazúrikov z Boxgrove sa používalo kladivo na kosti. Kosť vykazuje škrabance, ktoré sa používajú na prípravu kosti, ako aj jamy, ktoré zostali po použití pri výrobe pazúrikov

Archeológovia tvrdia, že objavili najskoršie známe kostné nástroje z európskeho archeologického záznamu.

Náradie pochádza z známeho areálu Boxgrove v západnom Sussexe, ktorý bol vykopaný v 80. a 90. rokoch.

Kostné nástroje pochádzali z koňa, ktorý ľudia mäsiarii na mieste.

Vločky z kameňa v hromadách okolo zvieraťa naznačujú, že najmenej osem jedincov vyrábalo na prácu veľké kamienkové nože.

Vedci tiež našli dôkazy o tom, že v blízkosti boli ďalší ľudia – možno mladší alebo starší členovia komunity – vrhajú svetlo na sociálnu štruktúru našich starých príbuzných.

Nikde inde v Británii nie je nič také ako Boxgrove: počas vykopávok archeológovia odkryli stovky kamenných nástrojov spolu so zvieracími kosťami, ktoré sa datovali pred 500 000 rokmi.

Boli vyrobené podľa druhu Homo heidelbergensis, možného predka moderných ľudí a neandertálcov.

Vedci našli holennú kosť patriacu k jednej z nich – je to najstaršia ľudská kosť známa z Británie.

Vedúci projektu, Dr. Matthew Pope, z Archeologického ústavu UCL, uviedol: „Bola to výnimočne zriedkavá príležitosť preskúmať lokalitu takmer tak, ako ju zanechala zaniknutá populácia, keď sa zhromaždili, aby úplne spracovali jatočné telo mŕtvy kôň na okraji pobrežného močariska.

Autorské práva na obrázky
Archeologický ústav UCL

Titulok obrázka

Miesto na zabitie koní bolo vykopané v roku 1990

„Je neuveriteľné, že sme sa dokázali priblížiť čo najviac k tomu, aby sme boli svedkami drobného pohybu a správania jednej zdanlivo tesnej skupiny starších ľudí: komunity ľudí, mladých i starých, ktorí spolu pracujú. kooperatívnym a vysoko spoločenským spôsobom. ““

Pred pol miliónom rokov bola oblasť prímorským bažinatým územím na južnom pobreží Británie. Tam bol útes, ktorý sa začal degradovať a produkoval dobré kamene na drvenie – proces vytvárania kamenných nástrojov. Zhromaždili sa tu aj bahno z mora, ktoré vytvára oblasť trávnatých plôch.

„Lúky a pasienky znamenajú bylinožravce a bylinožravce znamenajúce jedlo,“ vysvetlil Dr. Pope.

Dr Pope dodal, že nebolo jasné, ako kôň skončil v tejto krajine.

„Kone sú veľmi spoločenskými zvieratami a dá sa predpokladať, že to bolo súčasťou stáda, ktoré pritiahlo pobrežie na čerstvú vodu alebo na morské riasy alebo soľné olizy. Z akéhokoľvek dôvodu tu tento kôň – izolovaný od stáda – umiera. , “Povedal Dr. Pope pre BBC News.

„Možno to bolo lovené – hoci o tom nemáme žiadny dôkaz – a je to hneď vedľa prílivového potoka. Príliv bol dosť nízky, takže je možné, aby sa okolo neho ľudia obišli. Krátko nato však príde vysoký príliv a Začína pokryť miesto jemným, práškovým bahnom a hlinkou. Je taká nízka energia, že všetko zostane tak, ako to bolo, keď sa hominíni odtiahli od miesta. ““

Kôň poskytoval viac ako len jedlo. Analýza kostí Simon Parfitt z Archeologického ústavu University College London (UCL) a Dr Silvia Bello z londýnskeho Prírodovedného múzea zistili, že niekoľko kostí sa použilo ako nástroje nazývané opätkové dotýkadlá.

Autorské práva na obrázky
Archeologický ústav UCL

Titulok obrázka

Hromada kamenných črepov, ktoré vznikli, keď raný človek pokľakol, aby vytvoril sekeru z kameňa. Odtlačok kolena osoby je viditeľný v bahne.

Simon Parfitt povedal: „Toto sú niektoré z prvých kamenných nástrojov, ktoré sa našli v archeologických záznamoch o ľudskej evolúcii. Mali by byť nevyhnutné na výrobu jemne vyrobených nožov na pazúriky, ktoré sa nachádzajú v širšej oblasti Boxgrove.“

Dr. Bello dodal: „Tento nález poskytuje dôkazy o tom, že prvotné ľudské kultúry pochopili vlastnosti rôznych organických materiálov a ako sa dajú vytvoriť nástroje na zlepšenie výroby iných nástrojov.

Vysvetlila, že „poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že raná ľudská populácia v Boxgrove bola kognitívne, sociálne a kultúrne sofistikovaná“.

Vedci sa domnievajú, že ďalší členovia skupiny – ktorí mohli mať počet 30 až 40 ľudí – boli neďaleko. Možno sa pripojili k poľovačke, aby porazili mŕtveho koňa.

To by mohlo vysvetľovať, ako to bolo tak úplne roztrhané: ľudia v Boxgrove dokonca rozbíjali kosti, aby sa dostali k dreni a tekutému tuku.

Doktor Pope uviedol, že mäsiarstvo by nebolo zďaleka činnosťou pre hŕstku jednotlivcov v poľovníckej párty pre týchto starodávnych ľudí veľmi spoločenskou udalosťou.

Nasledujte Pavla na Twitteri.

READ  3 experti na ultraspracované potraviny tvrdia, že by ste mali okamžite vysadiť pre zdravie čriev, nadúvanie a náladu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close