Veda

Japonsko odstavilo pristávací modul SLIM na Mesiaci po tom, čo jeho batérie klesli na 12 % energie: NPR

Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) odstavila svoj pristávací modul na Mesiaci niekoľko dní po jeho historickom prílete kvôli obavám o energiu. Tu lídri JAXA v piatok informovali médiá o úspešnej misii na Mesiac a probléme so solárnym článkom pristávacieho modulu.

Jiji Press/AFP cez Getty Images


skryť titulok

prepnúť titulok

Jiji Press/AFP cez Getty Images

Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) odstavila svoj pristávací modul na Mesiaci niekoľko dní po jeho historickom prílete kvôli obavám o energiu. Tu lídri JAXA v piatok informovali médiá o úspešnej misii na Mesiac a probléme so solárnym článkom pristávacieho modulu.

Jiji Press/AFP cez Getty Images

Dostane japonský pristávací modul na Mesiaci energiu zo Slnka – alebo sa jeho misia preruší, keď sa mu vybijú batérie?

Japonská vesmírna agentúra teraz čelí tejto otázke, aj keď sa vyhrieva v žiare toho, že sa stala piatou krajinou, ktorá dosiahla mäkké pristátie na Mesiaci. Zatiaľ čo tento úspech v piatok (ET) oslavovala, agentúra tiež oznámila, že jej kozmická loď s názvom SLIM pre Smart Lander na preskúmanie Mesiaca zrejme nedokáže prijímať energiu zo svojich solárnych článkov.

Japonská agentúra pre výskum vesmíru alebo JAXA uviedla, že jej inžinieri budú problém skúmať, aj keď budú pretekať v sťahovaní údajov a obrázkov z lunárnej misie. Teraz po troch dňoch vypla pristávací modul.

„Pri úrovni batérie 12% bola batéria odpojená (podľa plánu),“ JAXA povedal v pondelok ráno, pričom dodal, že pristávací modul bol prevádzkovaný tak, aby ponechal dostatok šťavy na prípadný reštart. Agentúra vyjadrila nádej, že pristávací modul by sa mohol vrátiť do prevádzky.

READ  Vírus prenášaný kliešťami sa prenáša v Gruzínsku, zistila štúdia

„Podľa telemetrických údajov sú solárne články SLIM otočené na západ,“ uviedla JAXA. „Takže ak slnečné svetlo začne svietiť na povrch Mesiaca zo západu, je tu potenciál generovať blesky a my sa pripravujeme na zotavenie.“

JAXA tiež potvrdila, že misia SLIM, ktorej sa podarilo presne zacieliť na miesto pristátia na Mesiaci, poslala späť na Zem množstvo informácií a obrázkov, kým sa jej vybili batérie.

„Momentálne vykonávame podrobnú analýzu a s úľavou vidíme, že sme dostali značné množstvo údajov,“ uviedla agentúra.

Lander bude musieť prežiť extrémny chlad mesiaca.

JAXA nešpecifikovala časový rámec, kedy bude Slnko v priaznivej pozícii na dodávku energie do energeticky vyhladovaného pristávacieho modulu. Nedávne komentáre Hitoshi Kuninaka, generálneho riaditeľa Japonského inštitútu pre vesmír a astronautické vedy, alebo ISAS, však poskytli určité vodítka.

Kuninka s odvolaním sa na dlhé dni a noci Mesiaca v piatok uviedla, že kozmická loď je navrhnutá tak, že ak vypadne prúd, sonda prejde do akéhosi „režimu spánku“. Lunárny deň trvá ekvivalent 29,5 pozemského dňa, s približne dvoma týždňami jasného slnečného svitu a chladnej tmy – hoci Ako poznamenáva NASADefinície „dňa“ sa značne líšia.

„Takže ak vesmírna loď prežije noc pri teplote 200 stupňov pod nulou, o dva týždne sa môže opäť vynoriť,“ povedal Kuninaka. Ďalej uviedol, že hoci bol SLIM navrhnutý tak, aby umožňoval túto možnosť, nebol významným faktorom pri jeho návrhu.

„Základným účelom SLIM…nie je prekonať noc,“ povedal Kuninaka. „Takže máme len zbožné želania, že SLIM bude schopný prežiť noc.“

„Ak je svetlo na solárnom článku, prijímacie zariadenie opäť začne automaticky pracovať a potom môžeme poslať príkaz zo Zeme na reaktiváciu systému.“

Aktualizácia sa očakáva koncom tohto týždňa

JAXA plánuje usporiadať tlačovú konferenciu koncom tohto týždňa, aby sa podelila o údaje o misii na Mesiac. Aktualizácia bude pravdepodobne zahŕňať podrobnejšiu predpoveď o solárnej plachte SLIM a jej menej ako ideálnu polohu – v tomto prípade to znamená, ako je plavidlo orientované na povrchu Mesiaca.

READ  Americké dievčatá začínajú menštruovať skôr a trvá im dlhšie, kým dosiahnu pravidelný menštruačný cyklus: Výstrely

„Aj keď postoj po pristátí nevyšiel podľa predstáv, sme radi, že áno [achieved] „Som veľmi šťastný a spokojný s úspešným pristátím,“ povedal Jaxa v pondelok.

Davy ľudí sa zhromaždili v Japonsku, aby sledovali pristátie, ku ktorému došlo v sobotu skoro ráno. Živý prenos z JAXA ukázal, že pristávací modul sa opatrne pohybuje smerom k mesačnému povrchu, keď výška SLIM klesá na nulu. Potom zostal v kontakte a komunikoval s Mesiacom.

Keď oznámili úspech, hlavný predstaviteľ japonského vesmírneho programu vyzeral trochu tlmene, pretože výkonové schopnosti pristávacieho modulu ohrozovali misiu. Reportér sa dokonca spýtal, prečo namiesto úsmevu vyzeral tak smutne.

„Za súčasných okolností to bude ťažké,“ povedal zástupca šéfa ISAS Masaaki Fujimoto. Asahi Shimbun, „Keby išli veci podľa plánu, teraz by som sa usmieval, ale potrebujem poznať situáciu [of the lander] čo najskôr.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close