Veda

Výskumníci z MIT zachytili nezvyčajný rádiový signál zo vzdialenej galaxie


miestne

Rýchle rádiové impulzy zvyčajne trvajú niekoľko milisekúnd. Vedcom sa podaril objav, ktorý trvá dlhšie.

Pomocou rádioteleskopu CHIME astronómovia zachytili nezvyčajný signál zo vzdialenej galaxie. S pozadím upravil CHIME, MIT News

Astronómovia z Kanady a MIT zaznamenali zaujímavý a nezvyčajne pretrvávajúci rádiový signál z galaxie vzdialenej niekoľko miliárd svetelných rokov od Zeme.

podľa MITsignál je to, čo je známe ako rýchly rádiový impulz alebo FRB. Tieto masívne, energické výbuchy rádiových vĺn zvyčajne trvajú niekoľko milisekúnd. To, čo odlišuje tento nový signál, je to, že trvá tri sekundy. Aby sa záhada ešte viac prehĺbila, tento FRB bol prerušovaný periodickými výbuchmi rádiových vĺn, ktoré sa opakovali v jasnom vzore každých 0,2 sekundy.

Signál označený FRB 20191221A je najdlhšie trvajúci FRB, aký bol kedy zaznamenaný. Podľa MIT má FRB najjasnejší periodický vzor, ​​aký bol kedy pozorovaný.

Hoci tento signál môže smerovať na konkrétnu vzdialenú galaxiu, jeho presný zdroj nie je známy. Práve teraz dôkazy naznačujú, že pochádza z rádiového pulzaru alebo magnetaru, dvoch typov neutrónových hviezd, podľa univerzity. Vznikajú, keď hviezdy väčšie ako Slnko explodujú v supernove. Ich vonkajšie vrstvy môžu odfúknuť a zanechať malé, neuveriteľne husté jadro, ktoré sa rozpadne. Gravitačná sila je taká silná, že sa protóny a elektróny spájajú a vytvárajú neutróny, odtiaľ názov.

„Vo vesmíre nie je veľa vecí, ktoré vysielajú striktne periodické signály,“ uviedol vo vyhlásení Daniele Michili, postdoktorandský výskumník z Kavli Institute for Astrophysics and Space Research na MIT. „Príklady, o ktorých vieme v našej galaxii, sú rádiové pulzary a magnetary, ktoré rotujú a produkujú lúče podobné vyžarovaniu z majáku. A myslíme si, že tento nový signál môže byť magnetar alebo pulzar na steroidoch.“

Objav tohto FRB bol uvedený v časopise Príroda Tento týždeň. Calvin Leung, Juan Mena-Para, Kaitlyn Shin a Kiyoshi Masui z MIT boli spolu s Michili autorom článku.

Signál bol detegovaný kanadským experimentom vodíkovej intenzity mapovania, príp zvonkohra, Tento rádioteleskop umiestnený v Britskej Kolumbii nepretržite sleduje oblohu a hľadá rádiové vlny vysielané v raných obdobiach vesmíru. Je tiež citlivý na FRB a od roku 2018 zaznamenal stovky týchto signálov.

Počas práce ako výskumník na McGill University v decembri 2019 Michili čítal prichádzajúce údaje CHIME, keď si všimol niečo zvláštne.

„Bolo to nezvyčajné,“ povedal podľa MIT. „Nielenže to bolo veľmi dlhé, trvalo asi tri sekundy, ale boli tam aj periodické špičky, ktoré boli pozoruhodne presné a vydávali každý zlomok sekundy – bum, bum, bum – ako tlkot srdca. Toto je prvýkrát, čo je samotný signál periodický.“ .“

Michili pre MIT povedal, že intenzívne záblesky detekované v tomto FRB môžu pochádzať z neutrónovej hviezdy, ktorá nie je normálne veľmi jasná, keď sa točí, ale z nejakého dôvodu vytvára počas trojsekundovej periódy veľkú sériu výbuchov. uchopiť.

„CHIME teraz zistil niekoľko FRB s rôznymi vlastnosťami, “ povedal Michilli. „Spozorovali sme, že niektorí ľudia žijú vo vnútri oblakov, ktoré sú veľmi turbulentné, zatiaľ čo iní vyzerajú, že sú v čistom prostredí. Z vlastností tohto nového signálu môžeme povedať, že okolo tohto zdroja sa nachádza masa plazmy. oblak, ktorý musí byť extrémne turbulentný.“

Podľa MIT astronómovia teraz očakávajú, že z tohto zdroja zachytia viac periodických rádiových signálov. Ak áno, signály by sa dali použiť na meranie rýchlosti, ktorou sa vesmír rozpína.

READ  Sledovanie prípadov, úmrtí a posledných obmedzení

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close