Veda

Pokračujúce šírenie variantu JN.1 prináša neočakávané nové symptómy Covid

Keďže prípady Covid opäť dosahujú relatívne vysoké úrovne, tu sú príznaky, na ktoré treba dávať pozor.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa variant JN.1 COVID rýchlo šíril počas decembra 2023 a teraz sa stal najbežnejším variantom vírusu šíriaceho sa v USA.CDC, Existujú aj prípady JN.1 plazenie Vo Veľkej Británii, ako aj v Číne a Indii.

Zdravotnícki úradníci si v súčasnosti nie sú istí, či infekcia JN.1 spôsobuje odlišné symptómy od iných variantov, pričom CDC uvádza, že „typ symptómov a ich závažnosť zvyčajne závisia skôr od imunity a celkového zdravia človeka“, nie od typu. infekcie, ktorú spôsobuje“.

To znamená, že existuje niekoľko dobrých dôkazov, že ľudia v tejto sezóne hlásia mierne odlišné príznaky Covid.

Najnovšie údaje za december 2023 Úrad pre národnú štatistiku Spojeného kráľovstva Navrhnite, aby medzi najčastejšie hlásené symptómy medzi respondentmi prieskumu patrili:

  • výtok z nosa (31,1 percenta)
  • Kašeľ (22,9 percenta)
  • Bolesť hlavy (20,1 percenta)
  • Slabosť alebo únava (19,6 percenta)
  • Bolesť svalov (15,8 percenta)
  • Bolesť hrdla (13,2 percenta)
  • Problémy so spánkom (10,8 percenta)
  • Strach alebo úzkosť (10,5 percenta).

Mnohé z hlavných symptómov, vrátane nádchy a kašľa, sa objavili medzi ľuďmi trpiacimi na COVID od roku 2020, hoci do zoznamu boli pridané niektoré nové symptómy, ako sú problémy so spánkom a úzkosť.

Je tiež pozoruhodné, že stratu chuti a čuchu – kedysi považované za výpovedný znak Covidu – teraz hlásia len 2 až 3 percentá infikovaných ľudí v Spojenom kráľovstve.

Náhle zvýšenie JN.1 naznačuje, že je buď infekčnejší, alebo sa lepšie vyhýba nášmu imunitnému systému. Dobrou správou však je, že momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by bol agresívnejší ako ostatné varianty v obehu.

READ  Práve som mal COVID. potrebujem posilňovač?

„V súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz, že JN.1 predstavuje zvýšené riziko pre verejné zdravie v porovnaní s inými variantmi, ktoré sú v súčasnosti v obehu,“ CDC Uviedli na svojej webovej stránke.

Široké usmernenia pre COVID-19 zostávajú v podstate rovnaké ako predtým: buďte tam vonku ostražití a ak budete mať pozitívny test, je najlepšie zostať doma, izolovaný od ostatných, aspoň päť dní. CDC poznamenáva: „Je dôležité vedieť, že existujúce vakcíny, testy a liečby stále dobre fungujú proti JN.1, takže tento variant neovplyvňuje odporúčania CDC.“

Všetky články „Lektor“ sú potvrdené overovatelia faktov ale aby som mal pravdu Čas zverejnenia. Text, obrázky a odkazy je možné upravovať, odstraňovať alebo pridávať neskôr, aby boli informácie aktuálne.

Obsah tohto článku nie je určený ako náhrada za odbornú lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu. S akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa zdravotného stavu vždy vyhľadajte radu kvalifikovaných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close