Veda

Čo sa stane, keď je horčíka v tele málo?

TimesofIndia.com | Posledná aktualizácia – 8. januára 2024, 07:26 IST

Ak máte vo svojej strave menej ako 300 mg horčíka, pravdepodobne sa u vás objavia nasledujúce príznaky

Horčík je dôležitý minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu v mnohých fyziologických funkciách v tele. Zatiaľ čo dospelí muži potrebujú 400-420 mg horčíka denne, ženy potrebujú 310-320 mg tohto základného minerálu denne. Ženy potrebujú asi 350-360 mg tohto minerálu denne počas tehotenstva a 310-320 mg počas dojčenia. Keď sú hladiny horčíka nízke, stav známy ako hypomagneziémia, môže to viesť k rôznym zdravotným problémom ovplyvňujúcim rôzne systémy.

Často sa vyskytujú svalové kŕče a kŕče

Jednou z primárnych funkcií horčíka je jeho úloha pri svalovej kontrakcii a relaxácii. Nedostatočná hladina horčíka môže narušiť túto rovnováhu, čo vedie k svalovým kŕčom, kŕčom a celkovej slabosti. Tieto príznaky sú obzvlášť viditeľné v kostrových svaloch a môžu postihnúť rôzne časti tela vrátane nôh a brucha. Navyše nedostatok horčíka môže prispieť k stavom, ako je syndróm nepokojných nôh, kedy jednotlivci pociťujú nepríjemné pocity v nohách, ktoré sa často zmierňujú pohybom.

Reklama

Môžete pociťovať nepravidelný srdcový tep

Horčík je nevyhnutný pre udržanie zdravého srdcového rytmu a krvného tlaku. Nízka hladina horčíka môže spôsobiť nepravidelný srdcový tep (arytmie) a zvýšiť riziko srdcových problémov. Horčík pomáha regulovať elektrické impulzy, ktoré riadia srdcové kontrakcie, a jeho nedostatok môže tento proces narušiť. Okrem toho sa horčík podieľa na uvoľňovaní krvných ciev a nedostatočné hladiny môžu prispieť k vysokému krvnému tlaku (hypertenzii). Výskumy ukazujú, že existuje súvislosť medzi nízkym príjmom horčíka a zvýšeným rizikom srdcových chorôb.

READ  Beyond Consciousness: Ako meditujúci dobrovoľne vstupujú do nulového stavu

Úzkosť, depresia, záchvaty sa stávajú častejšie

Nervový systém závisí od horčíka pre správne fungovanie a nízke hladiny horčíka sa môžu prejaviť rôznymi neurologickými príznakmi. Môžu zahŕňať úzkosť, depresiu a dokonca aj záchvaty. Horčík má úlohu pri regulácii neurotransmiterov a podpore celkovej stability nervového systému. V dôsledku toho môže nedostatok ovplyvniť náladu a prispieť k poruchám duševného zdravia.

Zlomené kosti sa stali bežnými

Horčík je zložito spojený so zdravím kostí, spolupracuje s vápnikom a vitamínom D. Nízke hladiny horčíka môžu ohroziť hustotu kostí a zvýšiť riziko osteoporózy. Horčík napomáha vstrebávaniu a metabolizmu vápnika, a keď je jeho hladina nedostatočná, vápnik sa nemôže efektívne využiť pri tvorbe kostí. Táto nerovnováha môže oslabiť kosti a urobiť ich náchylnejšími na zlomeniny.

ľahko sa unaví

Horčík sa podieľa na energetickom metabolizme a zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe adenozíntrifosfátu (ATP), hlavnej energetickej meny tela. Keď sú hladiny horčíka nízke, schopnosť produkovať ATP môže byť znížená, čo vedie k únave a slabosti. Jedinci s nedostatkom horčíka sa často cítia unavení a letargickí aj po primeranom odpočinku.

Nemôžete poriadne spať

Horčík sa podieľa na regulácii rôznych hormónov, vrátane tých, ktoré regulujú stres a spánok. Nízka hladina horčíka môže prispieť k nerovnováhe stresových hormónov, čo môže zvýšiť pocity úzkosti a stresu. Nedostatok horčíka môže navyše ovplyvniť produkciu melatonínu, hormónu dôležitého pre reguláciu spánku, čo môže spôsobiť nespavosť alebo narušené spánkové vzorce.

Reklama

Komplikácie počas tehotenstva

Horčík je nevyhnutný pre správny vývoj plodu počas tehotenstva. Nízke hladiny horčíka u tehotných žien môžu zvýšiť riziko komplikácií, vrátane preeklampsie, predčasného pôrodu a vývojových problémov u novorodencov. Dostatočný príjem horčíka je dôležitý pre zdravie matky aj vyvíjajúceho sa plodu.

READ  Žena kruto nazývaná „zombie“ po tom, čo utrpela strašné popáleniny pri ohni - World News

Štúdia zistila, že dlhodobá strava s vysokým obsahom tukov spojená so zvýšeným rizikom Covid

Inzulínová rezistencia a cukrovka

Horčík je nevyhnutný pre funkciu inzulínu a jeho nízke hladiny sú spojené s inzulínovou rezistenciou. Inzulín je hormón zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi a keď telo začne menej reagovať na inzulín, môže to prispieť k rozvoju cukrovky 2. typu. Výskum ukazuje, že udržiavanie optimálnej hladiny horčíka môže hrať úlohu pri prevencii alebo zvládaní inzulínovej rezistencie a cukrovky.

Bohatý zdroj horčíka

Potraviny bohaté na horčík sú nevyhnutné pre rôzne telesné funkcie, vrátane svalovej a nervovej funkcie, tvorby energie a zdravia kostí. Listová zelenina, ako je špenát, je vynikajúcim zdrojom, ktorý poskytuje viac ako 150 miligramov na šálku. Orechy a semená ako mandle, tekvicové semienka a slnečnicové semienka sú tiež pochutiny bohaté na horčík. Strukoviny ako čierna fazuľa, cícer a šošovica podporujú dostatočné množstvo horčíka, zatiaľ čo celozrnné výrobky ako hnedá ryža a quinoa prispievajú k dennému príjmu. Dodatočnými zdrojmi sú tučné ryby ako losos a makrela, ako aj horká čokoláda, vďaka čomu je ľahké zahrnúť horčík do vyváženej stravy.

Dôvody, pre ktoré vaše telo nemôže absorbovať horčík

Absorpciu horčíka môže narušiť niekoľko faktorov. Nadmerný príjem vápnika alebo fosforu, ktoré sa bežne vyskytujú v mliečnych výrobkoch, môže narušiť vstrebávanie horčíka. Stavy ako celiakia a Crohnova choroba, ktoré postihujú tráviaci systém, môžu narúšať vstrebávanie horčíka. Absorpciu horčíka môže znížiť aj nadmerná konzumácia alkoholu a niektorých liekov, ako sú inhibítory protónovej pumpy alebo diuretiká. Okrem toho je starnutie často spojené so znížením kapacity absorpcie horčíka. Nízky príjem potravín bohatých na horčík tento nedostatok ešte zvyšuje.

READ  Peptid podávaný nosovým sprejom môže znížiť aktivitu záchvatov a chrániť neuróny pri Alzheimerovej chorobe a epilepsii

Čo sa stane, keď nedostatok horčíka neliečite?

Nedostatok horčíka môže viesť k rôznym komplikáciám ovplyvňujúcim základné funkcie organizmu. Môže ovplyvniť zdravie srdca ovplyvnením srdcového rytmu a regulácie krvného tlaku. Neurologické problémy ako úzkosť, depresia a migrény sú tiež spojené s nedostatkom horčíka. Navyše nedostatok horčíka môže brániť zdraviu kostí, čo potenciálne zvyšuje riziko osteoporózy. Je dôležité riešiť nedostatok horčíka zmenami stravy alebo doplnkami stravy, aby sa predišlo týmto komplikáciám a udržalo sa celkové zdravie.

Bezpečnostné pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať pri kúpeli v horúcej vode z gejzíru

Reklama

Zvýšiť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close