Ekonomika

Kazachovia tvrdia, že zníženie sadzieb ECB by si vyžiadalo dramatický posun v ekonomike

(Bloomberg) – Člen Rady guvernérov Martins Kazaks povedal, že Európska centrálna banka bude musieť zaznamenať „veľmi dramatický obrat“ v hospodárskych vyhliadkach regiónu na zníženie úrokových sadzieb.

Najčítanejšie od Bloombergu

Kazachovia v rozhovore po tom, čo údaje ukázali, že inflácia v eurozóne klesla na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky uprostred klesajúcej ekonomiky, uviedli, že na zváženie takéhoto kroku bude potrebný prudký pokles aktivity alebo nárast nezamestnanosti.

„Nie je potrebné diskutovať o znížení sadzieb,“ povedal lotyšský predstaviteľ v utorok v Rige. Náklady na pôžičky klesnú v prvej polovici roku 2024, „podľa môjho názoru by to nebolo v súlade so súčasným makrovýhľadom – ale neistota, samozrejme, zostáva vysoká.“

ECB ponechala svoju depozitnú sadzbu na úrovni 4 % a minulý týždeň ukončila 10 po sebe idúcich zvyšovaní. Signalizoval však, že úroveň sa bude udržiavať v dlhodobejšom horizonte, aby sa pokúsila zabezpečiť návrat inflácie k 2 % cieľu.

Kazachstan je najnovším jastrabom ECB a hovorí o predčasnom znižovaní sadzieb, keďže jeho kolegovia z riadiaceho orgánu v Litve a na Slovensku v pondelok ponúkli priamu ochranu plánom na udržanie prísnej menovej politiky.

Komentáre prichádzajú na pozadí prvej možnej recesie v Európe od pandémie – a inflácie na úrovni 2,9 %, ktorá je teraz cieľom. Investori stavili na zníženie sadzieb už v júni – v porovnaní s júlom minulého týždňa.

Pre Kazachov však boj s najhoršou infláciou v ére eura nie je vyhratý a cesta vpred bude hrboľatá. V skutočnosti model Nowcast od Bloomberg Economics vidí mierny nárast inflácie na 3,1 % v novembri.

Úradníci sa podľa plánu zameriavajú na dosiahnutie 2 % inflácie v druhej polovici roku 2025.

„Áno, zaznamenali sme prudký pokles miery inflácie, ale stále sú nad 2 %,“ povedal Kazaks. „Riziká inflácie zostávajú na vyšších úrovniach, ako sme videli v minulosti, ale nie 2%, určite stále existujú.“

READ  Test: Mitsubishi Space Star - malé auto s veľkým potenciálom - Testy auta - Auto

Rovnako ako mnohí jeho kolegovia zdôraznil, že zvýšenie je stále možné, ak ceny stúpnu.

„Dvere sú vždy otvorené, ak vidíme potrebu zvýšiť sadzby,“ povedal Kazaks. „Rozhodneme sa od stretnutia k stretnutiu.“

–S pomocou Jamesa Hiraia.

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close