Kazachstan a Slovensko rozhodnú kvalifikačné zápasy v nedeľu

Po dvoch kolách sú hostitelia a stredoázijský národ neporazený po dvoch víťazných ťažkých zápasoch.

Kazachstan – Rakúsko 2-1 (1-0,0-0,1-1)

Rakúsko opäť, rovnako ako v prvom zápase, kde prehralo so Slovenskom 2:1, hralo tvrdý a nebojácny zápas proti Kazachstanu. Napriek silnému boju napokon v bratislavskej Napela Arene podľahli a vypadli z olympijskej kvalifikácie. Kazachstan udrel predčasne, po necelých dvoch minútach prvej tretiny skóroval opäť Dimitri Bruce. Rakúsko vynaložilo značné úsilie na vyrovnanie, odmietlo prenechať kontrolu fyzicky silnejšiemu súperovi.

Hoci sa Rakúsko snažilo vytvoriť si množstvo jasných šancí na skórovanie, nikdy nepoľavilo z plynulosti hry. Ich vytrvalosť sa vyplatila, keď Rafael Herburger, jeden z najlepších hráčov v tíme trénera Rogera Badera, vyrovnal dve a pol minúty pred koncom. V tej chvíli to vyzeralo, že Rakúsko by mohlo zvrátiť vývoj v ich prospech.

Zdalo sa však, že Kazachstan postupne stráca na sile, čo umožňuje Rakúsku ovládnuť veľkú časť záverečnej tretiny. V tomto kritickom momente predviedol kazašský brankár Andriy Shudov kľúčové zákroky, ktoré udržal jeho tím v hre. Jeho najpozoruhodnejší zákrok prišiel v 52. minúte, keď tečoval prudkú strelu Clemensa Unterwegera na žrď, čo bol kľúčový moment, ktorý mohol ľahko zmeniť zápas v prospech Rakúska.

O minútu neskôr využil svoju šancu Kazachstan. Damirlan Keitamirov strelil veľkolepý gól silnou strelou z diaľky okolo rakúskeho brankára Davida Gigerta. Tento gól napokon rozhodol o zápase. Rakúsko malo blízko k vyrovnaniu päť minút pred koncom, keď Šudovi vykĺzol uvoľnený puk zo zovretia a dostal sa na niekoľko centimetrov za bránkovú čiaru. Obrana Kazachstanu však držala pevne aj vtedy, keď sa Rakúsko pustilo do záverečného útoku do prázdnej brány.

READ  Šesť klubov Premier League v Skriniar Chase

Kazachstan sa napokon presadil a zostal neporazený, keďže sa tešil na nedeľňajší rozhodujúci zápas proti Slovensku. Napriek tomu, že počas celej hry nežiarili, vďaka svojej odolnosti a kľúčovým príspevkom od jedinečných hráčov sa im podarilo strhnúť víťazstvo.

Najlepší hráči: Raphael Herberger (Rakúsko), Andrey Shudov (Kazachstan)

Maďarsko – Slovensko 3-7 (1-1, 0-2, 2-4)

Pocta Johnnymu Gaudreauovi

Bez ohľadu na konečný výsledok muselo Slovensko tvrdo pracovať, aby zdolalo odhodlané Maďarsko a z Neapelskej arény odchádzalo so vztýčenou hlavou, aj keď sa ich sny o kvalifikácii na zimné olympijské hry Miláno/Gardena skončili. Slovensko podnietené takmer vypredaným publikom začalo hru agresívne, ale trochu prekvapivo sa chytilo, keď sa Maďarsko dostalo do vedenia. Henrik Nilsson skóroval tri minúty zápasu v drese Maďarska a využil jednu z mála útočných príležitostí, ktoré si tím trénera Majorosa naplánoval.

Nepokoj medzi slovenskými fanúšikmi bol krátkodobý, trval len minútu. Slovensko rýchlo vyrovnalo v presilovej hre, video recenzia potvrdila gól Mareka Hrivika. Hrivik rýchlo zareagoval a vrhol sa na hokejku, ktorá sa odrazila od dosiek, aby zápas vyrovnal. Slovensko potom čelilo napätej fáze, prežilo penaltový zabitie 5 na 3, ale nedokázalo využiť vlastnú výhodu dvoch hráčov v závere prvej tretiny.

V druhej tretine sa tempo výrazne zmenilo. Maďarsko inkasovalo sériu gólov, ktoré vytvorili neprekonateľnú medzeru, keďže si nedokázalo udržať svoju defenzívnu zdatnosť. V čase 25:07 sa Slovensko presadilo Matúšom Sukelom, po ktorom nasledoval tretí gól Maria Kramana, ktorý zakončil perfektnou asistenciou Martina Pospíšila. Tento nárast skóre spôsobil, že Maďarsko sa snažilo udržať krok.

Tretia tretina bola nepochybne najzaujímavejšia, oba tímy si vymieňali živé údery dopredu a dozadu. Maďarsko využilo nezvyčajné výpadky v obrane Slovenska a stiahli rozdiel na dva góly. Silný útok Slovenska však doplatil na tieto defenzívne výpady a udržal si vedenie a kontrolu nad hrou.

READ  TeSlaa hrá DI futbal a je vďačný za čas strávený v Hillsdale

V nedeľu večer je tak pripravená scéna na rozhodujúci súboj. Súboj neporazeného Slovenska s Kazachstanom rozhodne o tom, ktorý tím získa miestenku na zimnú olympiádu Miláno/Cordina 2026.