Hlavné správy

Každý, kto nepodpísal, mal náhle ochorieť. Členovia komisie v Bielorusku potvrdili, že boli nútení falšovať výsledky

Predseda volebnej komisie v meste Vitebsk v Bielorusku potvrdil autentickosť zvukovej nahrávky, ktorá ukazuje, že úradník prinútil svojich členov prepísať konečný protokol o hlasovaní v prezidentských voľbách v prospech Alexandra Lukašenko,

Vitebsk sa nachádza na hranici s Ruskom a je štvrtým najväčším miestom v Bielorusku.

Ako informoval vo štvrtok spravodajský portál Meduza.io, nahrávka bola zverejnená 10. augusta na kanále Bieloruské životy na webovej platforme YouTube. V sprievodnom texte sa uvádza, že nahrávka je z 9. augusta a je konverzáciou medzi členmi volebnej komisie č. 25 vo Vitebsku a vedúci príslušného okresného úradu Siarhei Stasevsky.

Záznam ukazuje, že v tomto okrese vyhrala voľby Sviatlana Cichanovská, Stashevsky však donútil členov volebnej komisie, aby vypracovali nový protokol, v ktorom bude mať Lukašenko väčšinu hlasov, zatiaľ čo Cichanovskij bude mať maximum 20 percent.

Členovia komisie začali namietať, niektorí boli pobúrení a odmietli podpísať takýto protokol. Hlava to však uviedla „dnes nie je čas na princíp“, „Ste skvelí, vyjadrili ste svoj názor a vážim si to, ale dnes to musíme urobiť inak,“ naliehal na hlavu.

Výsledkom bolo podľa záznamov, že volebná komisia prepísala konečnú zápisnicu. Tashevským navrhoval tých, ktorí to nechceli podpísať „mohli by sa začať cítiť veľmi zle a opustiť volebnú miestnosť“, V takom prípade sa v správe uvedie, že dotknutá osoba je chorá a nie je schopná ju podpísať.

Podľa spravodajského portálu TUT.by by členovia danej volebnej komisie anonymne potvrdili autentickosť záznamu zverejneného na sociálnych sieťach.

Predseda komisie Siarha Pitalenko, ktorý je zároveň riaditeľom školy, v ktorej sa volebná miestnosť nachádza, uviedol v rozhovore pre Rádio Sloboda (RFE / RL), že v nahrávke rozpoznal svoj hlas.

Podľa výsledkov zverejnených Ústrednou volebnou komisiou získal Lukašenko v nedeľných voľbách 80,08 percenta hlasov, zatiaľ čo Čichanovskij získal niečo vyše desať percent. Cichanovská a ostatní kandidáti tento výsledok odmietli uznať.

READ  Tímy vyžrebované pre druhé predkolo kvalifikácie na majstrovstvá sveta v basketbale FIBA ​​2023 - majstrovstvá sveta v basketbale FIBA ​​do roku 2023 pred kvalifikaciou do roku 2021

Po jeho uverejnení sa v Bielorusku začali pouličné protesty, proti ktorým bezpečnostné sily zasiahli s bezprecedentnou brutalitou. K dispozícii sú informácie o dvoch obetiach, viac ako 6 700 zadržaných a niekoľko stoviek zranených.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close