Hlavné správy

Keď sa Fico spamätáva z nakrúcania, konkurenčná televízia Slovakia prejde prvým hlasovaním o reštrukturalizácii

Slovenská vláda v stredu predčasným parlamentným hlasovaním, týždeň po tom, čo strelec vážne zranil premiéra Roberta Fica, predložila kontroverznú revíziu verejnoprávnej RTVS.

Zákon, ktorého cieľom je reštartovať stanicu s novou dozornou radou a vedením, má byť ešte na diskusiu a konečné hlasovanie v najbližších týždňoch, ale čelí len malému odporu, keďže vláda má v parlamente väčšinu.

Strany vládnej koalície sú dlhodobo v rozpore s nezávislými médiami a RTVS obvinila vysielateľa z nezaujatosti.

Cieľom zákona je „vysielať skutočné charakteristiky verejnej služby, vyváženosť, nezávislosť, objektivitu, pravdivosť a transparentnosť,“ povedala v parlamente ministerka kultúry Martyna Šimkovičová.

Riaditeľa RTVS možno podľa zákona vymeniť niekoľko rokov pred skončením volebného obdobia, za obsadenie funkcie je zodpovedný deväťčlenný výbor – vláda a parlament.

Opozičné strany vyjadrili obavy, že zákon udusí kritiku vlády, obmedzí slobodu prejavu a podkope slobodu médií.

„Ak schválime zákon o 'zrušení RTVS', dostaneme manipuláciu s verejnou mienkou, obmedzovanie slobody slova a umlčovanie kritických hlasov voči vláde,“ povedal pred hlasovaním Rastislav Krádky, podpredseda opozičného Progresívneho Slovenska.

Európska vysielacia únia a podpredsedníčka Európskej komisie Věra Djurová uviedli, že generálna oprava prinesie verejnoprávne médiá pod priamu vládnu kontrolu.

Figo zostáva v nemocnici po útoku, ktorý bol podľa úradov politicky motivovaný, ale ľavicovo-nacionalistická vláda povedala, že neustúpi zo svojej politiky.

Odkedy sa Fico koncom minulého roka vrátil k moci, jeho politické zmeny, vrátane zrušenia špeciálneho prokurátora pre korupciu, vyvolali veľké protesty verejnosti.

Vláda prepracovala svoj plán revízie televízie, odstránila sekciu, v ktorej by bola inštalovaná programová doska, ktorá vyvolávala obavy z cenzúry, a riaditeľ mohol byť prepustený bez udania dôvodu. Kritika však pokračovala.

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O'Flaherty požiadal 7. mája slovenských zákonodarcov, aby „venovali zvýšenú pozornosť obavám, že prvky návrhu (RTVS) môžu podkopať ochranu prevádzkovej a redakčnej slobody“. Reuters

READ  Slovenský parlament jednohlasne schválil uznesenie proti politickej nenávisti

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close