Svet

Keď sa mierové jednotky na príkaz junty stiahli z Mali, OSN Lietadlo začalo horieť

Multidimenzionálna integrovaná stabilizačná misia Organizácie Spojených národov v Mali dokončila rýchle stiahnutie vojakov a civilistov zo svojej základne v Tesálii.

  • Prvá mierová základňa OSN v Dessalit na severe Mali sa oficiálne uzavrela.
  • Lietadlo OSN zasiahla vo štvrtok streľba z ručných zbraní pri pristávaní v Dessalite.
  • Zrýchlené stiahnutie tiež ničí vybavenie v dôsledku iných krízových horúcich miest v Afrike.

Multidimenzionálna integrovaná stabilizačná misia Organizácie Spojených národov v Mali (MINUSMA) v sobotu dokončila rýchle stiahnutie vojakov a civilistov zo svojej základne v Dessalite na nepokojnom severe Mali.

Misia sa však obáva o bezpečnosť pozemných jednotiek cestujúcich do Khao, ktoré je od základne vzdialené asi 550 km.

Urobilo to OSN Poznámka pre novinárov V pondelok skôr.

Odchod z Dessalitu znamená prvé uzavretie Minuzmovho tábora v regióne Kidal na severe Mali, uprostred zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie, ktorá ohrozila životy stoviek uniformovaných a civilných zamestnancov.

Nebol to však hladký proces. Zasiahlo lietadlo Minusma. Našťastie nedošlo k žiadnym obetiam.

Čítať | OSN Mierové sily sa obávajú, že ich oportunistické ozbrojené sily vyženú z Mali skôr, ako stihnú dokončiť svoju misiu.

„Lietadlo Minuzmy bolo vo štvrtok zasiahnuté streľbou z ručných zbraní pri pristávaní v Dessalite, ale našťastie posádka nebola zranená ani vážne poškodená,“ uviedla OSN.

Minusma aktívne monitorovala situáciu s cieľom zmeniť stratégiu, keď sa pripravovala na ústup zo svojej základne v Aguelhoc, ďalšej komunite v regióne Kidal.

Misia uviedla, že niektoré logistické bolesti hlavy mimo jej kontroly by mohli vykoľajiť termín 31. decembra.

READ  Ruské nálety zasiahli ukrajinské mestá z východu na západ a zranili najmenej 14 | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

„Táto misia je riadená imperatívom bezpečnosti a ochrany svojich mierových síl, s mnohými logistickými obmedzeniami, ktoré sú mimo jej kontroly, a neustále sa prispôsobuje vývoju na mieste. Princípy udržiavania mieru,“ uviedla OSN.

Niektoré z jeho zariadení boli zničené počas rýchleho vzletu, čím sa stali stroje nepoužiteľné, ktoré telo zamýšľalo znova použiť pre iné krízové ​​miesta na kontinente.

OSN dodala:

Zrýchlené stiahnutie má za následok zničenie vybavenia, ako sú vozidlá, vybavenie, munícia, generátory a iné aktíva, ktoré mali byť vrátené do krajín poskytujúcich jednotky alebo premiestnené do mierových operácií OSN, čo spôsobuje značné materiálne a finančné straty. .

„Sekretariát informoval Bezpečnostnú radu a krajiny poskytujúce jednotky o situácii a vláda Mali bola informovaná o celom procese,“ uviedla OSN.

OSN tiež tvrdila, že stratám sa dalo predísť, ak by 200 kamiónov, ktoré sa od 24. septembra nemohli pohnúť z Kao, umožnilo presunúť sa do Kidalu ako súčasť celkovej stratégie stiahnutia misie. Odstráňte zariadenie z troch miest MINUSMA.

Čítať | Prevraty sa rozšírili a OSN. Keď mierové jednotky odchádzajú, AÚ míňa peniaze na vyplnenie niektorých medzier.

Pri prevrate v roku 2021 sa mali vojenskí vládcovia zmocnili kontroly a v júni tohto roku náhle nariadili OSN ukončiť svoju činnosť, čím ukončili svoju 10-ročnú misiu.

Repatriovať sa má viac ako 12 000 zahraničných príslušníkov mierových síl v uniformách a 4 300 civilných zamestnancov.

News24 Africa Desk podporuje Nadácia Hansa Seidela. Príbehy vytvorené agentúrou Africa Desk a názory a vyhlásenia v nich uvedené nemusia nevyhnutne odrážať názory Nadácie Hansa Seidela.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close