Veda

Kedy prepukne Mauna Loa?

USGS: Sklonová mapa Mauna Loa vrátane lávových prúdov od roku 1823 (sivá), ktorá zobrazuje približný počet hodín alebo dní odhadovaných pre predbežný prietok až k maximálnemu dosahu mora alebo prieduchu. V roku 1950 dosiahol prúd na strmé svahy na západnom pobreží Mauna Loa more do 3 hodín od začiatku prieduchu. Tučné čísla (napr. 12M3 / d) sú priemerná rýchlosť toku lávy (ohniská lávy v miliónoch kubických metrov za deň). Upozorňujeme, že krídlo má najhlbší sklon (červeno-oranžovú zónu) na západ, čo je najkratšia vzdialenosť prieduchu od mora, a najvyššiu priemernú mieru driftu počas erupcie, ktorá vedie k erupcii z oblasti juhozápadnej trhliny. Počas varovania obyvateľov je veľmi málo času. Mauna Loa

(BIVN) – Pred niekoľkými dňami sme informovali, že vedci poskytovali informácie „mierne stúpanie“ Deformácia a zemetrasenie na sopke Mauna Loa. Sopečné observatórium USGS Hawaii pracovalo na podrobnom článku Volcano Watch na túto tému:

„Kedy vybuchne Mauna Loa?“ Bol to názov videoprezentácie Volcano Awareness Month, ktorú v januári 2021 zverejnilo observatórium USGS Hawaii Volcanoes Observatory (HVO). Toto bolo predmetom diskusie medzi vedcami HVO minulý týždeň po zistení miernych zmien v geodeformácii a seizmicite. Vrchol Mauna Loa.

Mauna Loa momentálne nepraská. Avšak od známeho pozadia sa od nepamäti vyskytujú príznaky nepokoja od júla 2019, keď HVO zvýšila úroveň varovania pred sopkou na PORADENSTVO a svoj farebný kód letectva na ŽLTÉ.

Mauna Loa je najväčšia aktívna sopka na Zemi, ktorá pokrýva viac ako polovicu ostrova Havaj. Postupne stúpa do výšky 4 170 metrov (13 681 stôp) nad morom a jeho dlhá podmorská nádrž klesá 5 km nad morom.

Mauna Loa, ako napríklad Kialua, je vrcholová kaldera a od svojho vrcholu má dve aktívne riftové zóny. Erupcie sú krátkodobé až dlhodobé a vyskytujú sa na vrchole, buď juhozápadne alebo severovýchodne od priekopovej oblasti, alebo radiálne prieduchy na severnom a západnom úbočí sopky.

READ  Naša slnečná sústava môže mať čoskoro deviatu planétu – a nie, nie je to Pluto

História ukazuje, že erupcia Mauna Loa môže začať s veľmi malým varovaním a produkuje veľké množstvo lávových prúdov, ktoré v krátkom časovom období prekonajú veľké vzdialenosti a ovplyvnia spoločenstvá pozdĺž okrajov sopiek.

Posledná erupcia Mauna Loa začala na svojom vrchole 25. marca 1984. Séria otvorov pozdĺž severovýchodnej priekopovej zóny neskôr napája lávové prúdy, ktoré sa za 5 dní dostali do 17 km od zátoky Hilo. Výbuch sa skončil 15. apríla.

Najrýchlejšia vysokoobjemová erupcia z Mauna Loa v zaznamenanej histórii začala 1. júna 1950, keď najvyšší otvor Juhozápadnej priekopovej zóny, ktorý cestoval 24 km (15 mi), vyprodukoval lávový prúd a prešiel 3 hodiny. Dostal sa aj k oceánu v krátkom čase. ! Počas nasledujúcich 23 dní pristála láva na oboch stranách brehu rieky a obkľúčila pobrežnú dedinu Hookena-Mauka a na troch miestach pokrývala diaľnicu Mamalahoa (HWY 11).

HVO seizmometer zaznamenal asi 271 malých (väčšinou pod veľkosťou 2), plytkých (necelých 6 km alebo 4 míľ hlbokých) 226 zemetrasení, ktoré sa minulý týždeň vyskytli na ostrove Mauna Loa, z ktorých 226 bolo pod vrcholom a vrcholom nadmorskej výšky. Toto je relatívne zvýšenie aktivity, ale v rozmedzí fluktuácií pozorovaných za posledných niekoľko rokov.

Moderná seizmická sieť HVO je schopná detekovať veľmi malé zemetrasenia. Ale s touto väčšou citlivosťou je počet nedávnych zemetrasení stále nižší ako pred predchádzajúcimi erupciami a výbuchmi s pokojnými obdobiami medzi nimi. Očakávame, že plytká seizmická aktivita bude súvislejšia – súvislá a súvislá pred výbuchom.

Revízia údajov z roku 1984 môže pomôcť uviesť nedávne pozorovania na pravú mieru. Okamžitým predchodcom erupcie v roku 1984 bolo náhle zvýšenie počtu malých zemetrasení a sopečných otrasov. Za jeden deň zaznamenala seizmická sieť HVO viac ako tisíc zemetrasení. V hodinách pred erupciou v roku 1984 seizmická aktivita vzrástla natoľko, že astronomické ďalekohľady v 42 km vzdialenej Mauna Kea nebolo možné stabilizovať kvôli stabilným vibráciám zeme.

READ  Webova cesta k pochopeniu zvláštneho prostredia vzdialeného sveta

HVO tiež využíva možnosti vzdialeného monitorovania, ktoré neboli k dispozícii v roku 1984. Telemetrické globálne pozičné systémy (GPS) a stanice tiltmetra zaznamenávajú nepretržité merania deformácie zeme, ktoré odrážajú pomalé a dlhodobé nafukovanie s dodávkou magmy pre plytký úložný systém sopky. Samit, ktorý sa začal v januári 2021, naďalej mierne zvyšuje mieru inflácie.

Medzi súčasné monitorovacie zariadenia patria webové kamery s vysokým rozlíšením, infračervené polia, smerovače, senzory emisie plynov a prístup k radarom kozmických lodí a termovíznym meraniam.

Kedy teda praskne Mauna Loa? Presný dátum a čas nie je možné odhadnúť. Geofyzikálne merania naznačujú, že systém skladovania magmy Mauna Loa sa dobíja od erupcie v roku 1984 a od roku 2019 existujú náznaky zvýšených turbulencií, avšak ďalšia erupcia Mauna Loa sa nejaví ako bezprostredná. Napriek tomu nedávny mierny nárast seizmicity a zemného skreslenia pripomína, že Mauna Loa je „spiaci gigant“.

Obráťte sa na geológa HVO Franka Trudella Virtuálna prezentácia Ďalšie informácie o minulosti, súčasnosti a možnej budúcnosti Mauna Loa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close