Ekonomika

Kedy vstúpia Švédsko a Fínsko do NATO? Monitorovanie schvaľovacieho procesu v celej aliancii.

Nový atlantikista

8. augusta 2022

Kedy vstúpia Švédsko a Fínsko do NATO? Monitorovanie schvaľovacieho procesu v celej aliancii.

Autor:
Experti Atlantickej rady

Tento príspevok bol naposledy aktualizovaný 27. januára 2023.

Proces vstupu Fínska a Švédska do NATO naberá na obrátkach, no kým sa dostaneme do cieľa, čaká nás ešte veľa zvratov. Pomocou tohto sledovača tím Atlantickej rady sleduje krajiny, ktoré ratifikovali revidovanú zmluvu NATO, aby privítali dvoch nových členov – a zmrazili politické šance na ratifikáciu v krajinách, ktoré ešte neratifikovali ponuky Fínska a Švédska.

Po 27. septembri Hlasujte na SlovenskuZákonodarné zbory v dvadsiatich ôsmich krajinách NATO schválili rozšírenie (často s veľkými rozdielmi), pričom dva zostávajú. Tu je to, čo od nich môžete očakávať v najbližších mesiacoch.

Aktuálny počet: Počet členov NATO, ktorí schválili zlúčenie Fínska a Švédska

Chronológia: K dátumu, kedy členovia NATO Fínsko a Švédsko schválili svoj vstup

Kliknutím na šípku doľava a doprava sa môžete pohybovať po časovej osi

Mapa: Kto uznal pristúpenie Fínska a Švédska – a kto ešte nie

Zdroj: Parlament NATO

Cheat sheet: Expertné informácie o ďalších debatách o podpore, ktoré si môžete pozrieť

Turecko: Keďže rokovania so Švédskom pokračujú, ratifikácia sa očakáva toto leto

Turecko pokračuje v kladení podmienok na vstup Švédska a Fínska do NATO, čo jasne rozčuľuje západných predstaviteľov a komentátorov a spôsobuje obnovený chaos okolo úlohy Turecka v NATO. İbrahim Kalin, poradca tureckého prezidenta povedal 14. januára Je nepravdepodobné, že by sa táto expanzia aliancie dokončila pred tureckými voľbami 14. mája. 23. januára turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval Švédsko „neočakáva od nás žiadnu výhodu, že vstúpime do NATO“. Jeho vyjadrenia prichádzajú po niekoľkých protitureckých provokáciách vo Švédsku Ukážky podpory Za teroristickú organizáciu Strany kurdských pracujúcich (PKK) The Pálenie Koránu Pred tureckým veľvyslanectvom a Predstierané prevedenie Erdoganov portrét.

READ  Do roku 2024 bude dokončených 33 400 domov

Niektoré zo západných obáv môžu byť spôsobené nesprávnym prekladom: Erdogan nevylúčil „podporu“ vstupu Švédska. Informovali o tom západné médiá. „Destec“ znamená podpora a jeho výber slova („hierhahlik“) sa prekladá ako dobrá vôľa alebo dobrá vôľa – o niečo jemnejšie ako odmietnutie podpory. V aktuálnych správach Accessu chýba, že Erdogan podobne odmietol podporu. Vlani v májiAle aj tak Neskôr schválené Začiatok rokovaní po získaní vyjednaných ústupkov v kľúčových záležitostiach. Tohtotýždňová erupcia je ďalším zvratom na kľukatej ceste, ktorá sa pravdepodobne skončí rozšírením NATO – aspoň do tohto leta.

Turecké podozrenie voči súčasným žiadateľom – predovšetkým Švédsku – však nevyplýva z viscerálnej reakcie na verejné provokácie. Alebo, keď na to príde, nebola prijatá Čistý volebný kalkul, sentiment proti slobode slova, alebo paranoja Prehnaná reakcia Ankary Pre bežnú švédsku politiku. Generálny tajomník NATO gens Stoltenberg a minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken Obaja súhlasia s tým, že obavy Ankary o PKK sú skutočné a legitímne. s Viac ako 90 percent Turkov bolo proti Je ťažké pochopiť, prečo súčasné pristúpenie Švédska premešká príležitosť na podkopanie väčšej severskej spolupráce proti teroristickej skupine, ktorú turecká vláda považuje za hrozbu pre tureckú jednotu.

Prečítajte si viac od Richa Outzena, vedúceho pracovníka v Atlantic Council v Turecku a bývalého predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí USA:

Nový atlantikista

27. januára 2023

Čo Turecko skutočne chce od Švédska

Autor:
Bohatý Outzen

Turecko ešte schváli ponuku Švédska na členstvo v NATO, ale až v lete, keď prezident Recep Tayyip Erdogan zabezpečí väčšiu spoluprácu proti PKK.

Maďarsko: Orbán padne – ale až nakoniec

Maďarský postoj k podpore Fínska a Švédska členstvu v NATO je menej než nadšený. Premiér Viktor Orbán to schvaľuje zrejme ako posledný. Áno, je to len a len jeho rozhodnutie. Nakoniec sa však poddá.

READ  Subaru Levorg: Octavia môže tiež obťažovať japonský kombi - News - Car

Keď sa ho pýtali na schválenie, tvrdí, že „by sa mali brať do úvahy nálady Turecka“. Politiku otvorených dverí NATO vníma ako provokáciu voči Rusku a nedodržanie sľubu Západu – ironicky to bol on, kto v roku 1999 podpísal Washingtonské dohody o vstupe Maďarska do NATO. Termín schválenia je zatiaľ nejasný.

András Simoni Nerezident Senior Fellow v Globálnom energetickom centre a bývalý maďarský veľvyslanec v Spojených štátoch.

čítaj viac

Súvisiaci odborníci:
Bohatý Outzen,
András SimoniA
Peter Toma

Obrázok: Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Linde a ministerka zahraničných vecí Fínska Bekka Haavisto sa zúčastňujú na slávnostnom podpise s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom pri podpise protokolu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v sídle aliancie v Bruseli v Belgicku 5. júla 2022.

READ  Produktivita poľnohospodárskej práce v EÚ sa v roku 2022 zvýšila o 13 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close